Kedy presne je Deň matiek? Významný sviatok klope na dvere, máme pre vás skvelé nápady na darčeky!

Deň Matiek

Potešte svoju maminu niečím výnimočným (Zdroj: GettyImages)

Máj mnohí považujú za najkrajší mesiac v roku. Príroda naplno ukazuje svoju krásu, vo vzduchu sa šíri opojná vôňa kvetov a lásku cítiť na každom kroku. Práve v tomto mesiaci kvetinárstva nestíhajú vybavovať objednávky a z políc supermarketov miznú bonboniéry. Všetci sa totižto pripravujú prejaviť úctu a lásku ženám, ktoré ich priviedli na svet.

Kedy presne oslavujeme Deň matiek?

Ak chcete poznať presný dátum, stačí, keď si zapamätáte, že na Slovensku sa Deň matiek vždy oslavuje druhú májovú nedeľu. To však neplatí pre každú krajinu.

– Ak by ste žili napríklad v Írsku, vaša mama by dostala kvet na štvrtú pôstnu nedeľu.
– Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu.
– Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zase prvú májovú nedeľu.
– V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.

Považujeme ho za symbolický sviatok, čo znamená, že obchody sú otvorené ako zvyčajne a prípadným pracovným povinnostiam sa nevyhneme.


Mohlo by vás zaujať: Kedy je deň otcov?


Kde vznikol?

Pekný zvyk, gratulovať mamám v nedeľu, má pôvod v starom Anglicku. Menej solventní obyvatelia museli celý týždeň ťažko pracovať a svoje matky navštevovali práve v nedeľu. Sviatok však oficiálne vznikol v USA, ako spomienka na Annu Reevesovú. Matka 11-tich detí bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Annina dcéra zaviedla Deň matiek na jej počesť prostredníctvom kampane, ktorá skončila úspešne v roku 1911. Avšak sviatok bol oficiálne vyhlásený až v roku 1914. U nás sa zaviedol po Nežnej revolúcii, teda po roku 1989.

Aký darček vybrať?

O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť. Deň matiek nám má pripomenúť človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne. Výber skvelého darčeka je len na vás:

  • Môže ním byť zaujímavá kniha, pekná dekorácia do obývačky či rodinná fotografia vo vkusnom ráme.
  • Nič nepokazí ani  jemný šperk, univerzálny kúsok oblečenia, ako napríklad šatka alebo šik rifľová bunda alebo fľaša obľúbeného vínka.
  • Ak ste šikovná gazdinka, pozvite maminu k sebe na rodinný obed, grilovačku a vlastnoručne upečený koláč či chlebík.
  • Alebo si užijete vzájomnú spoločnosť pri kávičke na terase?
  • Keď nemôžete maminku navštíviť osobne, stavte na donášku alebo úprimné vyznanie formou SMS.
  • Pamätajte tiež na to, že takmer všetko, čo objednáte cez internet, môžete nechať doručiť rovno na adresu vašej mamy – budú to vitamíny, kniha alebo nákup potravín?

Skvelým darčekom je napríklad aj kniha: Táto teraz patrí medzi tie najpredávanejšie!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame