Detox pre nenáročných: Stačí pár maličkostí a telo sa vám poďakuje

Žena

thinkstockphotos.com

Jar sa blíži a mnohí z nás sa začínajú zamýšľať nad rôznymi spôsobmi detoxikácie. Pokiaľ nie ste zástancami prísnych detoxikačných kúr, choďte na to jednoducho – pridajte do svojho jedálnička potraviny, ktoré majú očisťujúce schopnosti.

Dennodenne sme v styku s rozličnými druhmi toxínov – pesticídmi, plesňami, výfukovými plynmi či cigaretovým dymom. To sa môže skôr či neskôr odzrkadliť na našom zdravotnom stave. Preto je nevyhnutné organizmu pomôcť s odstraňovaním škodlivých látok a zároveň ho posilňovať.

Ak chcete svoje telo „odľahčiť“, mali by ste tomu prirodzene prispôsobiť svoj jedálniček. Vylúčte alebo aspoň na čas obmedzte jedlá plné cukru či tukov. Vypite aspoň 2 litre vody denne a nezabudnite na pohyb – aspoň pravidelnú prechádzku. Čo ešte vášmu telu prospeje?

1. Doprajte si aspoň jednu porciu kapustovitej zeleniny denne

Už jedna porcia akejkoľvek kapustovitej zeleniny (kapusta, kel, brokolica, karfiol, kvaka) denne pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok. Kapustovitá zelenina je bohatá na fytochemikálie, ktoré organizmus detoxikujú a zároveň posilňujú. Je to výborný spôsob, ako dostať organizmus do formy a ochrániť ho napríklad aj pred vznikom rakovinových ochorení.

Konzumáciou kapustovitej zeleniny tiež podporíte produkciu glutatiónu, ktorý sa nachádza v každej ľudskej bunke. Označuje sa aj ako hlavný antioxidant, pretože od jeho činnosti sa odvíja aj činnosť ďalších, oveľa známejších antioxidantov, ako napríklad vitamínu C, E či selénu. Úlohou tejto tripeptidovej molekuly, zloženej z kyseliny glutamovej, cysteínu a glycínu, je ochrana buniek pred škodlivým voľnými radikálmi. Samozrejme, podieľa sa aj na podpore imunity a vylučovaní ťažkých kovov z organizmu. Medzi zdroje glutatiónu (aj keď chudobnejšie ako surové mäso, čerstvé mlieko či vajíčka) patrí aj kapusta, brokolica, ružičkový kel či karfiol.


Mohlo by vás zaujať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


2. Konzumujte pravidelne cibuľovú zeleninu

Pravidelná konzumácia cesnaku, cibule a ďalšej cibuľovej zeleniny je vynikajúci spôsob, ako  z tela odstrániť ťažké kovy, vírusy, kvasinky a parazity. Za túto schopnosť je zodpovedný alicín, ktorý sa často označuje za rastlinné antibiotikum s antibakteriálnymi vlastnosťami. Tvorí sa enzymaticky v cesnaku a cibuli z aminokyseliny aliín. Obsiahnuté vitamíny, minerály a flavonoidy navyše podporujú imunitný systém. Významným flavonoidom je kvercetín, žlté prírodné farbivo s antioxidačnými účinkami. Nachádza sa nielen v cibuli, ale aj v póre, šalotke či pažítke. Cibuľa je výborným doplnkom jedálnička aj kvôli obsahu chrómu, ktorý napomáha znižovať hladinu cukru v krvi.

Pokiaľ je to možné, denne si doprajte čerstvú cibuľovú zeleninu, kde je zastúpených najviac prospešných látok. Ľudia s dlhodobo nízkym krvným tlakom by si však mali dať pozor na konzumáciu cesnaku.


Mohlo by vás zaujať: Rázny detox, ktorý sa prejaví i na vašej postave? Skúste drink z javorového sirupu


3. Vypite denne 2 – 3 šálky zeleného čaju

Zelený čaj je ako detoxikačný prostriedok známy tisíce rokov. V tradičnej čínskej medicíne i ajurvéde je označovaný ako očisťujúci a posilňujúci. V rámci očisty zvoľte nefermentovaný zelený čaj, v ktorom je sústredená vysoká koncentrácia antioxidantov. Podľa odborníkov z University of Maryland Medical Centre zelený čaj pomáha pečeni zbavovať sa toxínov, chráni ju a zároveň znižuje zápalové procesy v tele, zmierňuje symptómy prechladnutia a chrípky. Podľa štúdie The Arizona Cancer Center enzýmy v zelenom čaji pomáhajú zvyšovať obranné mechanizmy v organizme a chrániť ho pred rakovinotvornými toxínmi.

Pri príprave zeleného čaju si dajte pozor na teplotu vody, ktorá by sa mala pohybovať okolo 80 stupňov Celzia. Doba lúhovania sa líši v závislosti od konkrétneho zeleného čaju, preto sa riaďte návodom. 


Ako sa snažíte detoxikovat svoje telo vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame