Plánujete si domácnosť napojiť na vlastnú studňu? Predtým, než sa to stane, by ste mali spraviť toto!

domáca studňa

Domáca studňa potrebuje pravidelný rozbor vody (Zdroj: Freepik/jeswin)

Domáca studňa na vlastnom pozemku je okrem zásoby množstva vody aj položkou, ktorá vám ušetrí veľa peňazí. Pred pripojením domácnosti na studňu je však potrebné vodu v nej dať dôkladne po všetkých stránkach zanalyzovať. Môžete sa rozhodnúť a zvážiť, či bude studňa ručne kopaná alebo vŕtaná. Každopádne, v oboch prípadoch počítajte so zvýšenými výdavkami.

Taktiež je v tomto prípade na mieste rozhodovanie medzi tým, kto vám nájde vodu. Na výber máte medzi prútikárom a hydrogeológom. Na prútikára sa môžete zahrať aj vy samotní tak, že si zoženiete virgule a budete skúšať, či zdroj vody nájdete. Ak si nie ste týmto istí, radšej sa obráťte na odborníkov.

Nezabudnite na množstvo a kvalitu vody

Pri plánovaní budovania studne je okrem iného potrebné zistiť, či sa na mieste nachádza dostatok vody. Pred pripojením domácnosti na vašu vlastnú studňu treba tiež zanalyzovať vodu v špecializovanom laboratóriu. Informuje o tom Zelená linka na sociálnej sieti.

„Ak má studňa slúžiť ako zdroj pitnej vody, neodporúča sa ju situovať v intenzívne využívaných poľnohospodárskych územiach či v oblastiach známych environmentálnych záťaží. A určite ju nekopať v blízkosti žumpy, domáceho chovu zvierat alebo v lokalite, ktorú hnojíte,“ uviedla linka.

Naštudujte si potrebné informácie 

Doplnili, že informácie o kvalite podzemných vôd v lokalite, kde si plánujete postaviť dom a vykopať studňu, je možné získať od miestne príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva a orgánov štátnej vodnej správy. To, že je vaša voda priezračne čistá a chutná, ešte nemusí znamenať, že je aj zdravotne nezávadná.

Rozbor vody sa vykonáva v rozsahu minimálnej analýzy pitnej vody, ktorá zahŕňa 25 ukazovateľov, ktoré by sa mali  vykonávať ideálne 1-2x ročne v rôznych ročných obdobiach po dlhšom čerpaní vody. Domáca studňa vybudovaná pre potreby domácností je považovaná za vodnú stavbu, na ktorú musíte mať povolenie.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame