Domácnosť s minimom odpadu? Aj vaša snaha môže pomôcť životnému prostrediu

Odpad

pixabay.com

Priemerný Slovák ročne vyprodukuje takmer 350 kg odpadu. Pri predstave, že ide o takmer kilogram denne, by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo tvorí náš odpad a akým spôsobom neprodukovať ďalší. Európsky priemer je na alarmujúcej hodnote 480 kg na Európana a o toto číslo sa pričinili krajiny, od ktorých by ste to zrejme neočakávali, napríklad Nemecko, Dánsko, ale aj Luxembursko, Írsko, Cyprus či Malta.

Pre každého, kto sa rozhodne prispieť k ochrane životného prostredia svojím malým “kúskom”, máme niekoľko zaujímavých tipov a inšpirácií, ako sa správať šetrne, ekologicky a navyše tak potešiť aj vašu peňaženku.

Trend alebo potreba?

Existuje mnoho hnutí a iniciatív jednotlivcov, ktorí sa snažia ukázať spoločnosti, že žiť sa dá aj v súlade s prirodzeným prostredím. To nemusíme nadmieru znečisťovať konzumným spôsobom života. Už dnes bežne vidíte medzi panelákmi alebo na dvoroch rodinných domov farebne rozlíšené zberné nádoby na komunálny odpad, plasty, papier, sklo a biodpad.

Ukazuje sa však, že nie je riešením odpad iba rozumne a dôkladne triediť, mali by sme si dať záväzok, aby sme obmedzili jeho produkciu. Nie všetok odpad je totiž recyklovateľný, a dokonca aj pri recyklácii (a rovnako aj ničení odpadu) sa znovu spotrebúva energia.


Mohlo by vás zaujímať: Chráňte životné prostredie aj peňaženku: Skúste obmedziť odpad na minimum


Najlepší odpad je taký, ktorý nevyprodukujeme…

…alebo taký, ktorý sme schopní znova využiť, premeniť alebo posunúť ďalej. Na skládkach končia plne funkčné nábytky, ktoré majú 15 – 20 rokov, množstvo dobrého oblečenia a isto by poslúžili rodinám v núdzi alebo centrám, ktoré im poskytujú strechu nad hlavou. S obmedzením produkcie odpadu sa dá začať od malých jednotiek – od vlastnej rodiny.

Vyžaduje to však iný prístup k veciam okolo nás a k spôsobu nakupovania. Veľmi inšpiratívna je kniha od Bey Johnson, autorky svetoznámeho bestselleru Zero Waste Home (Domácnosť bez odpadu). V nej môžete nájsť hlavné pravidlo 5RRefuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot:

  • Refuse – odmietnite to, čo v skutočnosti nepotrebujete, nepodľahnite lákavým akciám
  • Reduce – obmedzte nákupy nepotrebných položiek
  • Reuse – opakovane používajte a vyhýbajte sa použitiu na jedenkrát (nevratné plastové fľaše, nádoby, vreckovky, plastové tašky, …)
  • Recycle – recyklujte a zapojte svoju tvorivosť
  • Rot – biologický odpad nechajte zhniť v komposte

Výsledkom by mala byť domácnosť nezaťažená, čistejšia, zdravšia a bonusom aj menej zaťažený finančný rozpočet. Ak neveriacky krútite hlavou a neviete, ako takéto zníženie produkcie odpadov a prebytkov aplikovať u vás doma, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.


Mohlo by vás zaujímať: Geniálny eko nápad zo Slovenska: Tento jednoduchý patent môže výrazne obmedziť množstvo odpadu


Tipy ako minimalizovať produkciu odpadu – jednoducho a prirodzene

  • Nepoužívajte jednorazové plastové tašky – ich nákup je spoplatnený a pre vašu domácnosť nemajú žiadnu pridanú hodnotu. Miesto toho si zaobstarajte odolné sieťované tašky rôznych rozmerov, ktoré zaberajú v kabelke iba minimum miesta alebo skladaciu tašku s rámom, prútený košík…
  • Obmedzte nákup balených vôd v plastových fľašiach. Predovšetkým tých, ktoré nie sú označené vratným symbolom. Ak máte pochybnosti o kvalite vody z vodovodu alebo vám jednoducho nechutí, existujú spoľahlivé filtračné kanvice, ktoré dokážu vylepšovať kvalitu aj chuť “obyčajnej” vody.
  • Snažte sa nakupovať iba toľko potravín, koľko skonzumujte. Dajte prednosť voľným paradajkám pred tými, ktoré sú zabalené v ochrannej atmosfére. Hľadajte potraviny, ktoré sú balené v recyklovateľných obaloch alebo v skle. Vyberajte také výrobky, ktoré sú balené v minimálnom množstve obalov.
  • Do smetného koša nemusíte nevyhnutne používať plastové vrecia. Stačí ak na dno vložíte niekoľko hárkov starých novín, letákov, ktoré pohltia prebytočné kvapaliny a zápach. Kôs po každom vyprázdnení opláchnite čistou vodou a nechajte dôkladne uschnúť.
  • Podporujte miestnych pestovateľov a chovateľov. Nie dovoz potravín cez dva kontinenty.
  • Dajte starým veciam nový zmysel – oblečenie recyklujte, prešívajte, nábytok oživte, dajte mu nový náter, poťah. Ak už o staré veci nemáte záujem, môžete sa pokúsiť ich speňažiť na bazároch alebo darovať ľuďom, ktorí o ne prejavia záujem. V súčasnosti je mnoho amatérskych reštaurátorov, ktorí zo starého nábytku dokážu vyčarovať dizajnové kúsky a to, čo vám prekážalo a skončilo by na skládke a v spaľovni, je pre nich pokladom.
  • Dôkladne separujte odpad v rámci celej rodiny. Nestačí snaha jedného “aktivistu – ekológa”.
  • Minimalizujte množstvo chemických čistiacich prípravkov a produktov osobnej hygieny – každý ma svoj vlastný plastový obal. Skutočne nepotrebujete každý mesiac dva nové šampóny a tri sprchovacie gély. V každom väčšom meste môžete nájsť predajňu, kde vám “načapujú” do vlastných nádob tekuté pracie prášky, aviváže, sprchovacie gély, saponáty alebo tu nájdete aj obyčajné tuhé mydlá bez obalu.
  • Nepozerajte sa cez prsty na ľudí, ktorí stoja pri mäsovo-syrovom pulte v obchode s vlastnými nádobkami. Štítok z odváženej potraviny (saláma, mäso, syry…) nalepia na dózu. Životné prostredie ušetrili od množstva baliacej fólie a jednorazových plastových vreciek. Takéto uvedomelé nakupovanie je znakom ekologicky mysliaceho človeka.

Takýchto tipov je mnoho, no azda najdôležitejšou radou je: nenoste si domov s nákupom aj zbytočný odpad. Vyberajte produkty v prírodných recyklovateľných obaloch, najlepšie v žiadnych, ak máte možnosť plniť svoje nádoby. Začnite od seba a postupnými krokmi zmeňte svoje návyky a pohodlnosť. Nenechajte sa odradiť nepochopením, ide vám predsa o to, žiť v lepšom súlade so životným prostredím.


Snažíte sa o minimalizáciu odpadu vo vašej domácnosti? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame