„Dostal som pruh“: Čo pre vás vlastne táto veta znamená?

Muž

freedigitalphotos.net

O pruhu počul snáď každý. Tí menej šťastní sa s ním stretli doslova a do písmena na vlastnej koži. Odborný názov pruhu je hernia. Najtypickejšia predstava o hernii je postava muža s veľkou hrčou na bruchu alebo v slabinách. Nie vždy to tak musí byť…

Pruh je vlastne únik orgánov alebo tkanív cez brušnú dutinu cez otvor, prietrž. Cez ňu sa potom obsah brušnej dutiny dostane von a vytvorí typickú hrču. Najčastejšie ide o časť čriev, no v niektorých prípadoch sa cez otvor dostane aj kus žalúdka. Tomuto typu hernie hovoríme vonkajšia.

Druhým typom hernie je tá vnútorná, ktorá je nebezpečnejšia ako predchádzajúci typ. Zákernosť spočíva v jej neviditeľnosti. Pri vnútornej hernii sa dostane časť orgánov, najčastejšie žalúdka do hrudníka. Ide často o genetickú záležitosť a vo všeobecnosti platí, že postihuje častejšie ľudí s nadváhou. Brucho svojím objemom tlačí orgány smerom nahor, až sa dostanú do hrudného koša. Okrem pálenia záhy sa to neskôr môže prejaviť oveľa horšie, dokonca aj nádorovým ochorením.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Prečo pruh vzniká?

Rozhodujúcim faktorom je genetika a nadváha. Úlohu zohráva oslabené brušné tkanivo na bruchu v oblasti pupku. To pri veľkom tlaku praskne a obsah žalúdka sa dostane tam, kde nemá. V prípade, že je brušné tkanivo dostatočne voľné a to, čo sa dostalo von sa dostatočne prekrvuje, nejde o výraznú komplikáciu. Pokiaľ je ale tkanivo pevné a nedovoľuje prekrvenie, nastáva problém. Dochádza k odumieraniu a to je už najvyšší časť ísť pod chirurgický nôž.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


S pruhom k chirurgovi

Mnoho ľudí si pruh „lieči“ doma samo. V čom domáca pomoc spočíva? Jednoducho si zatlačiť pruh naspäť. Ako to prebieha u doktora? Najjednoduchšie prípady sa riešia obdobne, zatlačením na svoje miesto. Okrem žalúdka a čriev môže ísť aj o časť močového mechúra, to sa vyskytuje pri pruhu v slabinách.

Keď je situácia vážnejšia a vlastné tkanivo neudrží obsah, treba tomu dopomôcť chirurgicky. Prvou možnosťou je, že sa prietrž zašije. Ak je väzivo mimoriadne oslabené a nepomáhajú ani stehy, prichádza na rad umelá sieťka. Tá sa voperuje dnu a udrží všetko čo má, no existuje tu riziko neprijatia cudzieho materiálu organizmom.

Ženy nemajú vyhrané

Mnoho z vás si možno myslí, že sa pruh týka len mužov. Opak je pravdou. Trápi ich však menej, obzvlášť v prípade hernie v rozkroku. Tu je ich percento zanedbateľné. V prípade, že predsa len ostane čierny Peter v ženských rukách, ide najčastejšie o únik maternice či vajcovodu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia?

Tá je možná len do určitej miery. Vzhľadom na genetiku môžeme obrane pred pruhom len mierne dopomôcť. Tu je niekoľko rád, ktoré môžu pomôcť:

  • Cvičte – posilňujte hlavne brušné svalstvo. Ak sa dá, skúste pár „brušákov“ pred spaním, no všetko s mierou.
  • Chudnite – teda v prípade, že máte problémy s nadváhou. Veľké brucho znamená veľký tlak. Veľký tlak môže smerovať k pruhu.
  • Skoncujete s problémami s prostatou – ak máte takéto potiaže, liečte ich. Pri močení sa tlak zvyšuje tiež.
  • Zdravo sa stravujte – jedzte zeleninu a veľa vlákniny. Dbajte správnou stravou na to, aby ste netrpeli tvrdou stolicou a zápchou.
  • Nedvíhajte ťažké veci – obzvlášť to platí v prípade keď máte pruh už za sebou

Máte vlastné skúsenosti s pruhom? Navštívili ste s týmto problémom chirurga? Pomohol vám? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame