Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!

auto

sxc.hu

Cestu k moru vlastnou dopravou uprednostňuje čoraz viac nielen slovenských dovolenkárov. Niektorí si rezervujú ubytovanie sami cez internet, iní v tomto smere využívajú služby cestovnej kancelárie. Ak cestujete len vo dvojici, apartmán ľahko a lacno zoženiete častokrát aj priamo v danej lokalite. Poradíme vám, na čo všetko si dať pri takomto type dovolenky pozor a ako sa na ňu dôkladne pripraviť.

Plánujte, čo sa dá

Ľudia, ktorí za oddychom vyrazia na vlastnom štvorkolesovom tátošovi, si za svoj cieľ najčastejšie volia Chorvátsko alebo Taliansko. Či už tento rok cestujete prvýkrát alebo trasu poznáte naspamäť, mali by ste si všetko v dostatočnom predstihu premyslieť. Nestačí si totiž len pozrieť mapu na webe a zadať oporné body do navigácie. Zabúdať by ste nemali ani na:

  • zastávky – aspoň každé tri hodiny, prípadne aj častejšie. Pauzu využite nielen na osvieženie, ale tiež na spoznávanie nových miest. Neobmedzujte sa iba na pumpu či odpočívadlá. Občas zídite z diaľnice do najbližšej dedinky a pokochajte sa tamojšou scenériou, prípadne sa vykúpte. Vaša dovolenka dostane príchuť „road tripu“ a stane sa zaujímavejšou.
  • rozpočet – nielen na samotné pohonné látky, ale tiež diaľničné známky či mýtne poplatky a občerstvenie. Vytvorte si dostatočnú rezervu.
  • reálnu spotrebu – klimatizácia pustená naplno, zapnutá autochladničky, bicykle či kajak alebo raft na streche, mobil v nabíjačke –  to všetko vašu priemernú spotrebu navýši, preto s tým radšej vopred rátajte
  • kontrolu auta – ideálne vo vami osvedčenom servise. Bezchybný technický stav a funkčná rezerva je podmienkou, aby ste vôbec mohli vyraziť.
  • poistenie – nielen liečebných nákladov, ale tiež proti krádeži či havárii vozidla, okopírovanú zmluvu alebo kartičku, ktorú dostanete majte pri sebe
  • odpočinok – pred cestou sa poriadne vyspite a za volant si sadnite maximálne oddýchnutí
  • dôležité čísla – pred vycestovaním do konkrétnej krajiny si zistite čísla tiesňových liniek a adresu slovenskej ambasády, a to aj v tých krajinách, cez ktoré len prechádzate
  • rozptýlenie pre deti – najmä ak cestujete s maloletými, ktoré sa sami veľmi zabaviť nevedia. Dopredu si premyslite, čím ich budete rozptyľovať, aby cestu zvládli bez zbytočného sťažovania sa
  • vlastný zdroj hudby – vyhnete sa neraz dlhému ladeniu rádia a hľadania tej pravej hudby v zahraničí.
  • navigáciu aj mapu – ideálne oboje – keď sklame jedno, máte ešte vždy druhé, okrem toho si cestu v prípade potreby (zápcha, náhla nevoľnosť) ľahšie upravíte
  • zbalenie vecí, ktoré môžu byť v destinácií drahšie – to je takmer vždy napríklad alkohol. Ak chcete aelbo musíte šetriť aj na potravinách, pribaľte si do kufra či prenosnej chladničky aj tie.

Mohlo by vás zaujímať: Zbaľte sa na dovolenku rýchlo a prakticky: Čo patrí do kufra a čo radšej nie?


Čo by ste mali mať počas cesty vždy poruke?

Už počas balenia batožiny myslite na to, že niektoré veci budete chcieť mať pri sebe. Podľa toho ukladajte jednotlivé kufre a tašky do auta.  Niektoré dôležité maličkosti si uložte na dosah ruky:

  • doklady, peniaze a telefón
  • vychladené fľaše s vodou, prípadne iné občerstvenie
  • slnečné okuliare
  • vankúšik pre spolujazdca
  • hračky pre deti

Ako sa správať počas cesty?

V prípade, že sa máte za volantom s kým vystriedať, čas strávený na sedadle spolujazdca využite na aspoň krátky spánok. V opačnom prípade buďte solidárni, zostaňte bdieť a s vodičom udržiavajte čulú komunikáciu. Povzbudivé nápoje ako kávu či energetické nápoje pite s mierou. Nezabúdajte, že vašu únavu iba oddialia, ale nepotlačia. Ak sa rozhodnete pre zastávku, po vystúpení z auta sa dobre ponaťahujte. Pri každom vzdialení sa od vozidla ho vždy pre istotu zamknite. Buďte prispôsoboví. Nežeňte sa do cieľa rýchlejšie alebo ez prestávok len preto, že vás nečakane zdržala situácia na ceste. Radšej prísť neskôr ako nikdy.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Kedy vyraziť?

Podľa štatistík sú hlavné ťahy najvoľnejšie v strede týždňa, čiže v utorok a v stredu. Ak vás však práca núti vyraziť až cez víkend, menším zlom je ako štartovací bod piatok večer. Pred nočnou jazdou sa však majte na pozore. Nie každému totiž prospieva a dokáže ju bez problémov zvládnuť. Citlivejším povahám naruší biorytmus, s ktorým sa možno bude treba vyrovnávať celý zvyšok pobytu.

Plánujete sa obzerať po ubytovaní až priamo na mieste? Najväčšiu šancu máte v dopoludňajších hodinách, kedy sa dovolenkári balia a odchádzajú. Pri ponukách si však dobre všímajte človeka, s ktorým sa dohadujete. „Najprv sme sa šli pozrieť na ubytovanie, ktoré pri ceste ponúkala žena pripomínajúca cigánku. Po príchode sme to však okamžite zavrhli. Bolo v ich rodinnom dome, vyzeralo ako geto a bolo ďaleko od pláže. Na pumpe sa nám prihovorila elegantná pani, u ktorej sme zostali. Hneď v úvode nám vysvetlila, že apartmány prenajíma prvý rok za dobrú cenu, lebo ešte nemá všetky formality hotové. Správala sa nenápadne a seriózne. Boli sme u nej veľmi spokojní,“ spomína na svoju dovolenku autom spred dvoch rokov pani Emília (45).

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame