Dovolenka s knihou v ruke: Tieto tituly vás určite nesklamú!

Kniha

thinkstockphotos.com

Dovolenka, či už pri mori alebo doma na záhradke, vytvára priestor na oddych, ktorý mnohí z vás iste radi strávia s knihou v ruke. Veď aké by to bolo leto bez napínavého či romantického knižného príbehu? Pripravili sme pre vás knižné tipy, po ktorých môžete bez obáv siahnuť a sklamaní rozhodne nebudete.

Gales Milton: Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog (Ikar, cca 12,40 €)

Nielen pre fanúšikov histórie máme zbierku bizarných príbehov z dejín, o ktorých vám na dejepise určite niekto neprednášal. O tom, že za ukradnuté Chaplinovo telo žiadali výkupné, že jeden chlapík prežil obidva jadrové výbuchy v Japonsku, že Hitler užíval drogy. Kopa nie dlhých príbehov, ktoré síce nezaberú veľa času, no budete si ich pamätať, je vhodná aj pre tých, ktorí dejepis nemali v obľube. Po prečítaní bizarných historiek ho budete zbožňovať.

Jojo Moyes: Predtým ako som ťa poznala (Ikar, cca 7,90€)

Romantický príbeh, ktorý nemôžete nazvať prvoplánovým, sa nehľadá ľahko. Predtým ako som ťa poznala patrí však do tejto kategórie. Autorka v knihe spojila neľahké osudy dvoch mladých ľudí, ktorí ani len netušili, ako si môžu navzájom zmeniť životy. Will skončil po autonehode na vozíčku a Lou zase príde o skvelú prácu. Jojo Moyes našla inšpiráciu v skutočnej udalosti a kniha má aj voľné pokračovanie Čo bolo potom.

Michaela Ella Hajduková: Nemecké dievča neplače (Motýľ, cca 8,40 €)

Príbeh od slovenskej autorky prekvapí svojou nevšednosťou. Tak ako sa nedajú zmazať stopy z minulosti, tak sa len ťažko budete zbavovať myšlienok z tejto knihy. Markus a Emma pracujú pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne, aby odhaľovala úkony vojnových zločincov. Zistené tajomstvá však odhalia omnoho viac, ako čakali, a zmenia mnohé životy aj ľudí na Slovensku. Pri čítaní sa zamyslíte nad zverstvami vojny a určite vo vás príbeh zanechá silný dojem.


Mohlo by vás zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Dominik Dán: Červený kapitán (Slovart, cca 6,20 €)

Milovníci napínavých krimi príbehov by určite mali siahnuť po knihách od úspešného slovenského autora Dominika Dána. Román Červený kapitán síce vyšiel už v roku 2007, no kvôli rovnomennému filmu vydavateľstvo vytvorilo aj brožovanú verziu, ktorú so sebou ľahko vezmete kdekoľvek. Detektív Krauz rieši prípad umučeného kostolníka a popritom sa chce dostať na koreň záhadnému prepojeniu ŠTB s cirkvou. Svetlo do tohto prípadu môže priniesť záhadný muž nazývaný Červený kapitán.

Mario Giordano: Teta Poldi a sicílske levy (Ikar, cca 10,60 €)

Slnečnú Sicíliu plnú temperamentných ľudí môžete navštíviť aj vtedy, ak vám dlhšia cesta nerobí dobre. Stačí siahnuť po vtipnej detektívke nabitej humorom s mafiánskou tematikou. Bývalá kostymérka Poldi sa na staré kolená sťahuje so synom na Sicíliu, pretože odtiaľ pochádzal aj jej zomrelý manžel, a plánuje sa tam opiť až na smrť. Na slnkom zaliatom ostrove sa však nedá ani umrieť jednoducho. Manželovi príbuzní ju zasvätia do života mafiánov a keď náhodou zmizne malý chlapec, ktorý Poldi pomáhal v kuchyni, na plánovaný oddych a smrť už nie je čas ani priestor.


Mohlo by vás zaujať: Hľadáte knihu pod vianočný stromček? Tieto idú na dračku!


Woody Allen: Bez peria (Tatran, cca 10,40 €)

Máte radi typický humor Woodyho Allena? V tom prípade by vám počas dovolenkových dní nemala chýbať kniha Bez peria. Nájdete v nej nevydané Allenove divadelné hry, eseje, poviedky, ale aj časti jeho nevydaného denníka. Nechýbajú vtipné bonmoty, aforizmy ani sarkastické poznámky, s ktorými nuda rozhodne nehrozí. Navyše sa k tejto zbierke Allenovej viacročnej tvorby po čase zaručene opäť vrátite.

Andrea Virk: Nepozvaní (Evitapress, 9,50 €)

V súčasnosti veľmi aktuálnej témy sa dotýka Andrea Virk, ktorá sa stretla a rozprávala s ľuďmi utekajúcimi z pohodlia domova a prišli do cudzej krajiny, kde ich prijal naozaj len málokto. Tieto výpovede nájdete v drobnej no skutočne silnej knižke presne tak, ako jej ich vyrozprávali. Skutočné príbehy skutočných ľudí jednoducho stoja za prečítanie.


Ktoré knižné tituly by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame