Držte sa za ruky aj vo vyššom veku: Prospejete tým telu aj hlave

Pár

thinkstockphotos.com

Vidíte starší manželský pár ako sa držiac ruka v ruke prechádza okolo jazera. Mužovu tvár zdobí široký úsmev a v očiach ženy sa odráža krása zapadajúceho slnka. Pohľad na nich vás presvedčí, že táto dvojica je zdravá a šťastná. A my vám prezradíme ako sa na tom podieľa práve spoločné chodenie za ruky.

Fyzické prejavy lásky a spolupatričnosti majú obrovskú silu. Ich pozitívny účinok dokáže ovplyvňovať náš zdravotný stav a blahodarne pôsobí na udržiavanie vitality v každom veku. Nie náhodou sa hovorí, že zamilované srdce bije ako mladé bez ohľadu na vek. A neverili by ste, koľko starších párov po päťdesiatke je zdravších a aktívnejších ako zástupcovia mladých ročníkov. Veľkú zásluhu má na tom práve držanie sa za ruky pri každej možnej príležitosti.

Rýchle zlepšenie nálady

Podajte svojej polovičke ruku, usmejte sa a sledujte tú okamžitú zmenu pocitov. Zrazu sa začne diať niečo úžasné. V podstate sa ide o emocionálnu záležitosť, no tá zapôsobí aj na fyziologickej úrovni. Odborníci tento stav vysvetľujú ako okamžitú zmenu hormonálnych reakcií, pri ktorých sa vylučuje endorfín, oxytocín alebo serotonín.

Menej stresu

Pozitívne účinky držania sa za ruku potvrdzujú aj výsledky novej štúdie Dr. Richarda Davidsona z Univerzity vo Wisconsine. Vo svojom výskume sledoval 16 šťastných manželstiev. Ženy pripojil na magnetickú rezonanciu, občas vyslal jemný elektrošok do ich členkov a sledoval reakcie ich mozgu. Keď ženy držal za ruku počas šoku manžel, centrá registrujúce úzkosť vykazovali podstatne menej aktivity. A čím bol pár podľa svojho tvrdenia šťastnejší, tým nižša aktivita prebehla.


Mohlo by vás zaujať: Tie zlé končia vzťahy, tie dobré vedú aj k dieťaťu: Spoznajte tajomstvo bozkov


Dotyk ukončí hádku

Držanie sa za ruky naznačuje, že ste rovnocenní partneri a cítite zodpovednosť jeden za druhého. Práve fyzický dotyk je neraz najlepším spôsobom, ako naznačiť polovičke, že je nezdieľnou súčasťou vášho života – či počas bežného dňa, alebo hoci aj po hádke. 

Držanie za ruku intímnejšie ako sex?

O význame prejavov lásky hovoria aj odborníci, ktorí sa stotožňujú s ich pozitívnym vplyvom na psychický a fyzický stav človeka. So zaujímavou štúdiou prišiel napríklad tím psychológov zo Štátnej univerzity Albany v USA. Tí skúmali vplyv bozkov, objatí a držania sa za ruky, čo prinieslo úžasné závery. Podľa fyzických prejavov sme schopní rozlíšiť, či partnera milujeme a chceme s ním budovať hodnotný vzťah. Ak nie sú zárukou náklonnosti bozky a objatia, tak práve držanie za ruku áno. Viaceré výskumy potvrdili, že ide o intímnejší prejav ako sex a bez hlbokej citovej väzby sa budeme uchopeniu za ruku brániť, aj keď sex by sme neodmietli.  


Mohlo by vás zaujať: Objímajte sa čo najviac: Posilníte imunitu aj psychickú pohodu


Ďalšie pozitíva blízkosti milovaného človeka

  • úctivý a úprimný fyzický kontakt partnerov zbližuje
  • dotyky a pohladenia zjemňujú citlivosť vašej pokožky
  • srdcový tep je v pokojnom partnerskom kruhu pomalší
  • prítomnosť milovaného človeka povzbudzuje odvahu
  • pocit spolupatričnosti je oporou v zložitých chvíľach

Vidieť staršie páry ako sa prechádzajú držiac sa za ruky je v dnešnej dobe naozaj výnimočné. O to viac môže byť pohľad na takúto dvojicu cenný a v konečnom dôsledku aj inšpirujúci. Čo dodať na záver? Skúste sa pripojiť k zaľúbeným párom, ktoré nepodľahli manželskej rutine a stále si dokážu prejavovať vzájomnú náklonnosť. Nielenže si tým utužíte partnerské puto, navyše spravíte niečo užitočné pre svoje zdravie. 


Ako často sa ešte s partnerom za ruky držíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Róbert
Odporúčame