Elixír zdravia a krásy máte na dosah: Doprajte si pravidelný sex

Pár

thinkstockphotos.com

Láska, rozkoš či vzrušenie – so sexom si najčastejšie spájame podobné pocity. Vedci však už roky upozorňujú, že sex má na naše zdravie a život ako taký oveľa väčší vplyv. Dokáže nielen o niečo zlepšiť vašu fyzickú kondičku, ale prospeje aj mozgu či pomáha v boji proti rakovine. Jednoducho ide o ideálne spojenie príjemného s užitočným!

Predĺžte si život

Americkí experti z prestížnej Harvardskej univerzity prišli na to, že oddávanie sa sexu aspoň tri krát týždenne môže predĺžiť váš život až o desať rokov. Sex totiž posilňuje vaše srdce, nakoľko ide o skutočnú fyzickú aktivitu. Niektorí ho dokonca prirovnávajú k športovaniu. Úsilie, ktoré pri ňom vynakladáme núti srdce viac pracovať, čo sa dá prirovnať k cvičeniu. Vďaka tomu je silnejšie a lepšie chránené pred chorobami, napríklad aj pred obávaným infarktom.

Posilnite obranyschopnosť tela proti chorobám

Lieky na imunitu sú dnes „in“. Avšak ich cena je už druhá vec. Spoločné intímne chvíle strávené s partnerom však môžu poslúžiť na posilnenie imunity ešte lepšie a nestoja prakticky vôbec nič. Stačí si dopriať sex jeden – dvakrát za týždeň a vo vašom tele sa začne produkovať viac účinných látok, ktoré vám pomáhajú brániť sa pred rôznymi infekciami, vrátane chrípky a nachladnutia.


Mohlo by vás zaujať: Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno


Mávate bolesti hlavy? Vylieči ich sex!

Odteraz už výhovorka na bolesti hlavy neobstojí. Ak si práve nechcete užívať, vymyslite si niečo iné. Neurológovia z univerzity v nemeckom meste Münster totiž vo svojej štúdii preukázali, že sex môže vyliečiť bolesti hlavy. Skúmané osoby, trpiace bolesťami hlavy či migrénami počas experimentu potvrdili, že im milovanie od bolesti skutočne pomáha.

Zatočí aj s depresiou, stresom a zlou náladou

Rovnako je sex účinný aj pri depresiách či náladovosti, nakoľko vzbudzuje pocit psychického uspokojenia. A to najmä preto, lebo viete, že váš partner po vás túži a páčite sa mu. Pri sexe sa zároveň uvoľňujú aj endorfíny – tzv. hormóny šťastia, vďaka ktorým sú zlá nálada či depresívne stavy hravo fuč. Okrem toho, štúdia Princetonskej univerzity preukázala, že každodenné milovanie sa po dobu dvoch týždňov, výrazne obmedzilo hladinu stresových hormónov v tele. Dostatok sexu tiež dokáže znížiť aj vysoký krvný tlak u tých osôb, ktoré ním trpia práve v dôsledku nadmerného stresu.

Lepší spánok a vyššia inteligencia

Vyskúšali ste už všetky dostupné lieky na nespavosť? Tak už ďalej nehľadajte, stačí si dať jedno „číslo“ pred spaním a uvidíte, že zaspíte ako batoľa. Pri sexe totiž vydáte zo svojho tela množstvo energie, unavíte sa a tak sa vám bude zaspávať v skutočnosti omnoho ľahšie. Okrem toho vplýva sex vhodne aj na váš mozog. Vedci podľa nedávnych štúdií zistili, že sex zlepšuje produktivitu mozgu a podporuje činnosť tej časti vášho mozgu, ktorá má na starosti pamäť a inteligenciu.


Mohlo by vás zaujať: Sex a muži po päťdesiatke: Čo všetko sa vo vašom živote zmení?


Chudší a krajší

Spojenie príjemného s užitočným – aj takto by sa dalo hovoriť o sexe. Za pol hodiny sexu spálite 75 až 100 kalórií. V tele sa začnú navyše produkovať aj hormóny. Testosterón udržuje zdravé kosti aj svaly a estrogén, ktorý sa tiež vyplavuje, zas pôsobí blahodarne na pleť a vlasy. Navyše pot, ktorý pri sexe vaše telo produkuje, rovnako ako pri inej fyzickej námahe, čistí póry a zabavuje vás toxínov.

Prevencia rakoviny prostaty

Aj keď sa toto zákerné ochorenie týka mužov, na zdraví svojich silnejších polovičiek by malo záležať aj ženám, a preto sa dotýka do veľkej miery aj ich. Štúdia, ktorou sa zaoberali americkí vedci zistila, že časté ejakulovanie môže znížiť koncentráciu rakovinotvorných látok v prostate, zrejme preto, že sa z tela dostanú často von a to práve prostredníctvom ejakulátu. Čím častejšie teda k ejakulácii dochádza, tým je riziko rakoviny prostaty nižšie.


Ako často si doprajete sex vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame