Eva, Zuzka, Mária, Anna či Katka: Objavte čaro týchto mien

Ženy

thinkstock.com

Okrem génov, výchovy a životných skúseností povahu človeka formujú aj skutočnosti, ktorým možno nepripisujeme veľkú moc. Pravdou však je, že nositelia rovnakého mena sa často vyznačujú podobnými vlastnosťami. V prvej časti tohto článku sme si predstavili vlastnosti piatich tradičných slovenských mužských mien a dnes pokračujeme ďalšou päticou, tentokrát tých ženských.

Zuzana vie bojovať ako levica

Ženské meno Zuzana má hebrejský pôvod a v preklade znamená „ľalia, lotos“. Zuzany sú energické, akčné ženy. Hoci navonok môžu pôsobiť krehko, v skutočnosti ide o veľmi silné a hrdinské ženy. Úloha hrdinky im však nevyhovuje, omnoho radšej majú svoje pohodlie, zázemie a to, čo je pre nich najhodnotnejšie – rodina. Zuzany sú nerady stredobodom pozornosti, napriek tomu, že majú v sebe skrytú silu, závažné rozhodnutia radšej nechávajú v réžii iných. Pre konanie sa často rozhodujú až v poslednej chvíli, napriek tomu naberú dostatok síl a bojujú ako levice. Vášnivo, nebojácne a nepoddajne, bez akejkoľvek myšlienky na neúspech. Ak sa pre niečo rozhodnú, už nikdy necúvnu, hoci by ich to mohlo stáť veľa síl či strát. Zuzany sú často roztržité, no sú to maximalistky – chcú mať vždy všetko – lásku, vernosť, dôveru, šťastie, aj peniaze.


Mohlo by vás zaujať: Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky


Mária má na prvom mieste rodinu

Ženské meno Mária má rovnako pôvod v hebrejčine a v preklade znamená „milovaná bohom“. Na Slovensku a v rôznych variáciách aj vo svete ide o jedno z najrozšírenejších mien vôbec. Dôvodom je možno práve fakt, že toto ženské meno nesie v sebe prirodzenú silu. Svojím nositeľkám predurčuje zmysel pre mravnosť a neskonalú vieru. Márie sú nesmierne vyspelé, samostatné, cieľavedomé a hĺbavé. Dokážu sa presadiť a uskutočniť aj takmer nerealizovateľné ciele. Povaha Márie však v žiadnom prípade nie je prvoplánová. Svoje pocity a intuitívne vnuknutia dokonale skrýva pod  spoločensky vhodným správaním. Najdôležitejšími sú pre Máriu láska a rodina, ktoré jej zabezpečia dlho hľadanú rovnováhu.

Anna sa len tak nepoddá

Ženské meno Anna má hebrejský pôvod a v preklade znamená „milá, milostná“. Povaha Aničiek, ako ich zvykneme oslovovať, je trochu tvrdá. Ženy s týmto menom sú totiž hrdé, silné a nepoddajné. Vyznačujú sa však aj veľmi silnou intuíciou a pevnou vôľou. Pochváliť sa môžu dobrou pamäťou, ktorú však využívajú len v prípade, že to je v ich prospech. Anny sú často dosť panovačné, prefíkané a vypočítavé. Často očakávajú, že bude po ich, k čomu využívajú zlosť a trucovanie. Nositeľky tohto mena len málokedy povedia to, čo si skutočne myslia a zároveň sa nedajú ľahko ovplyvniť. Neúspech si nepripúšťajú a ani možnosť neúspechu ich neodradí. Anny zo všetkého najviac milujú samé seba a ich cieľom je byť stredobodom pozornosti.


Mohlo by vás zaujať: Krásne meno pre silné ženy: Čo o Katarínach neviete?


Katarína je plná súcitu

Krstné meno Katarína pochádza z Grécka, znamená „čistá, mravná“ a presne také nositeľky tohto mena sú. Kataríny sú pomerne často klamané a ostatnými využívané, čo vyplýva z ich vlastností. Sú totiž nesmierne dobré a dôverčivé. Zároveň sú však inteligentné, životaschopné a emotívne. Majú mimoriadne vyvinutú schopnosť vcítiť sa do pocitov druhej osoby a následne jej vedia a chcú pomôcť, poradiť, alebo aspoň vypočuť.  Najsilnejšími vlastnosťami Katarín sú však odvaha a spomínaná inteligencia a súcit. Pokiaľ ide o ne samotné, vlastné chyby dokážu pretaviť vo svoj prospech, pretože sa z nich veľmi rýchlo vedia poučiť. Kataríny nerady plytvajú  svojou energiou a dokážu rozlíšiť výhodné investície od zlých. Zároveň sa dokážu prispôsobiť rôznym situáciám a prípadné neúspechy znášajú dobre, pretože jeho pôvod nevidia v sebe.

Eva sa snaží byť dokonalá

Pôvod ženského mena Eva pochádza z hebrejčiny a vo voľnom preklade znamená „tá, ktorá dáva život“. Evy sú občas tvrdohlavé a neústupčivé. Majú rady všetko pod kontrolou, vždy chcú vedieť, čo sa práve deje, chcú byť na dôležitom mieste, aby o nič neprišli. Ide však zároveň o snahu, aby všetko dobre dopadlo a aby boli všetci zainteresovaní spokojní. Nositeľky mena Eva sú niekedy možno až príliš zodpovedné, čo ich možno zväzuje. Zväčša majú zmysel pre humor, výrazný umelecký talent alebo cítenie. Veci, udalosti a dôsledky rady dopredu premyslia, čo súvisí so snahou o dokonalosť. Najdôležitejšou je pre Evy práve rodina a jej potrebám a názorom okolia sú často schopné nesebecky obetovať aj tie vlastné.


Sedí na vás charakteristika vášho mena? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame