Ste živnostník? Do konca roka si môžete znížiť dane, odborníčka radí ako na to

znižovanie daní živnostníci

Živnostníci sa môžu rozhodnúť, či budú uplatňovať paušálne alebo reálne výdavky (Zdroj: Freepik/katemangostar)

Živnostníci si môžu do konca roka znížiť dane. Upozornila na to Karin Fuentesová, majiteľka Digitoo, spoločnosti, ktorá sa venuje digitalizácii účtovných procesov.

Takto môžete ovplyvniť výšku dane

Živnostníci sa do obratu vo výške 49.790 eur môžu rozhodnúť, či budú uplatňovať paušálne alebo reálne výdavky a tým ovplyvniť výšku základu dane. Pri poskytovaní služieb, ako je napríklad poradenstvo či informačné technológie, kedy sú podľa odborníčky vstupné náklady minimálne, je najvýhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky. „V prípade paušálnych výdavkov už potom nie je priestor na ďalšie zníženie základu dane využitím legislatívy,“ uviedla Fuentesová.

Čo spôsobí dlhšia lehota na podanie daňového priznania?

Daňovník však môže predĺžením lehoty na podanie daňového priznania ovplyvniť napríklad začiatok platenia sociálnych odvodov, ak ide o novú živnosť. „Taktiež, ak daňovník zarobil viac ako rok predtým, ak si predĺži lehotu na podanie daňového priznania, vyššie sociálne odvody začne platiť neskôr,“ doplnila odborníčka.

Uplatňovanie výdavkov vhodné pre podnikateľov

Ak si daňovník uplatňuje skutočné výdavky, môže si viesť daňovú evidenciu alebo jednoduché či podvojné účtovníctvo. „Tento spôsob uplatňovania výdavkov môže byť vhodný pre podnikateľov, ktorí majú vysoké vstupy, napríklad remeselníci,“ uzavrela Fuentesová.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame