Nebezpečné látky môžu zapríčiniť rôzne poruchy, autizmus či neplodnosť: Majte sa na pozore, sú vo veciach dennej spotreby!

žena otvára fľašu

Dajte stop plastom. Takýto má vplyv na naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Aj veci každodennej spotreby môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Napríklad niektoré plasty obsahujú chemické zlúčeniny ftaláty, ktoré môžeme prijímať potravou, dýchaním alebo vstrebávaním cez pokožku. Kde sa tieto chemické zlúčeniny nachádzajú a ako vplývajú na náš organizmus?

V stavebných materiáloch, aj detských hračkách

Pojem ftaláty predstavuje skupinu látok väčšinou používaných ako zmäkčovadlá. Tieto látky napomáhajú plastom k pružnosti a ich ohybnosti. Môžu sa nachádzať na PVC podlahách, obkladoch, tapetách a iných povrchových náteroch. No tiež na predmetoch, ako sú detské hračky, puzdrá na mobily, ochranné fólie, elektronika, osviežovače vzduchu, plastelíny, lepidlá a sviečky.

Ftaláty môžu obsahovať aj PET fľaše, plastové obaly potravín či mäkké kapsuly a tiež kozmetické produkty ako prípravky na vlasy a laky na nechty. „Z oblečenia sa môžu ftaláty nachádzať v pršiplášťoch a topánkach, najmä gumových,“ varujú pracovníci ÚVZ SR.

Ohrozujú správny vývoj či plodnosť

Chemické látky ftaláty ovplyvňujú metabolizmus a môžu byť príčinou obezity. Tiež môžu mať vplyv na vývoj nervovej sústavy a zapríčiniť poruchy pozornosti, hyperaktivitu, autizmus a poruchy učenia. Môžu narušiť fungovanie hormónov a ovplyvniť sexuálny vývoj, zvýšiť riziko neplodnosti mužov aj žien a rovnako prejsť cez placentu a poškodiť plod.

Rady odborníkov

Odborníci odporúčajú nahradiť aspoň niektoré plastové výrobky výrobkami z dreva, skla alebo kovu a kupovať výrobky so označením, že neobsahujú PVC a ftaláty. Vhodné je tiež kupovať neparfumovanú kozmetiku. „Povrchy čistite pravidelne vlhkou utierkou a často, najmä pred konzumáciou jedla, si umývajte ruky,“ upozorňujú odborníci. Jedlo by sa nemalo zohrievať v plastových boxoch a dôležité je aj všímať si označenie plastov na etiketách.

Zdroj: TASR
Odporúčame