Hanbíte sa na kúpalisku za svoju postavu? Americkým riešením sú „cudné plavky“

Odev

primomoda.com

Pri kúpaní platí v Spojených štátoch aspoň u niektorých žien zdržanlivosť. Početné firmy tu preto uvádzajú na trh kolekcie kúpacích odevov, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu medzi veriacimi židovkami, moslimkami či kresťankami, ale aj medzi ženami plných tvarov a medzi tými, ktoré trpia alergiou na slnko.

„Nepochybne tu vznikla potreba,“ vysvetľuje Regine Tessonová, ktorá pred necelými desiatimi rokmi založila butik Aqua Modesta ponúkajúce plavky zakrývajúce väčšiu časť tela. Tie možno kúpiť v jej obchode v New Yorku a cez internet na http://aquamodesta.org/Aqua-Modesta-Swim-Wear.

„Mnohé ženy to vyhľadávajú, a ja ako prvá,“ hovorí šéfka firmy, ortodoxná židovka. Vysvetľuje, že vytvorila svoju kolekciu práve preto, že na trhu nebol žiadny výber. Žiadne bikiny alebo jednodielne plavky: Aqua Modesta ponúka štvordielny kúpací odev: podprsenku, legíny ku kolenám, sukničky a horný diel s rukávmi. Všetko je ľahké, pohodlné, rýchlo to schne a tkaniny vyrobené v Spojených štátoch nie sú priesvitné.

V Sterlingu v štáte Virgínia na východe Spojených štátov založila značku Primo Moda (http://www.primomoda.com/) Zeena Altalibová, ktorá tiež nemohla na trhu nájsť nič, čo by bolo, ako hovorí, „pekné, malo štýl a strih rešpektujúci cudnosť“. Okrem šiat a športového oblečenia ponúka táto moslimka plavky, ktoré rešpektujú najprísnejšie moslimské predpisy: majú dlhé rukávy, nohavice až po členky a šatku na hlavu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zbaľte sa na dovolenku rýchlo a prakticky: Čo patrí do kufra a čo radšej nie?


V krajine, ktorá je už aj tak viac puritánska než stará Európa, a v ktorej sa stretávajú náboženstvá celého sveta, rastú butiky ponúkajúce „cudnú“ módu ako huby po daždi.

Hydrochic ponúka tričká a topy bez rukávov, ale s diskrétnym výstrihom. Wholesomewear predáva svetlé trikoty, ktoré sa nosia pod vrecovitými šatami v čiernej alebo modrej farbe „pre najaktívnejšie plavkyne“. Jenclothing navrhuje plavky v štýle 50. rokov, ktorý sa vracia do módy.

Regine Tessonová pred vytvorením svojej kolekcie navštevovala školu dizajnu. „Musela som potom robiť pravý opak toho, čo som sa tu naučila,“ hovorí s úsmevom. „Učili sme sa zdôrazňovať prsia, paže, všetky tieto ženské sexy formy, ale ja som ich naopak musela potláčať,“ zdôrazňuje. Dodáva, že podľa jej náboženstva má byť žena mimo spálne pekná, nesmie však vyvolávať sexuálnu túžbu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bazény, vírivky či termálne kúpaliská: Ubráňte vaše nohy pred mykózou!


Látka plaviek má tendenciu lepiť sa na kožu. „Musíte dávať pozor, kam až sa dá ísť, zároveň ale musia plavky plniť svoju funkciu,“ hovorí. Všetky majiteľky týchto firiem uvádzajú, že sa predaj ich plaviek neustále zvyšuje, ale že je ťažké vzhľadom k anonymite internetu odhaliť dôvod.

„Životný štýl moslimek sa zmenil,“ usudzuje Zeena. „Chcú sa podieľať na aktivitách svojich detí, jazdiť na kajaku, chodiť na pláž, skrátka využívať všetkého toho, čo nám Boh a príroda ponúkajú, a pritom chcú mať zodpovedajúce oblečenie.“

„Vidím mnoho žien, ktoré by sa nikdy neprechádzali v spodnom prádle, ale na pláži to robia,“ sťažuje sa Nicole na kresťanskom blogu Created to be His. V inom blogu sa hovorí o „feministkách, ktoré sľubujú slobodu, ale v skutočnosti je žena obmedzená na predstavu, že musí ukazovať svoje telo každému, kto ho chce vidieť“.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?


Joan Fergusonová, zakladateľka Wholesomewear v Oregone na severozápade Spojených štátov, má vysoký odbyt vďaka náboženskému presvedčeniu, ale konštatuje, že má stále viac zákazníčok, ktoré chcú skryť svoju hrúbku, chcú sa lepšie chrániť pred slnkom, alebo s nástupom vyššieho veku odkladajú malé plavky.

Iné hovoria o kožných chorobách či jazvách po chirurgických zákrokoch.

Hoci predaj „cudných“ plaviek rastie, zostáva len dierou na trhu: dvojdielne plavky by mali podľa špecializovaného orgánu IbisWorld tvoriť 68 percent predaja kúpacích odevov pre tento rok.


Aké oblečenie je na pláž vhodné podľa vás? Podeľte sa o názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: primomoda.com, primomoda.com, ČTK
Odporúčame