Hovädzieho mäsa jeme primálo: Čo všetko môže pre naše telo urobiť?

Hovädzina

sxc.hu

V posledných rokoch spotreba hovädzieho mäsa výrazne klesla. Dôvodom sú pretrvávajúce a zároveň preceňované obavy z „choroby šialených kráv“, alebo starosti o samotnú kvalitu mäsa – najmä v súvislosti s používaním antibiotík a hormónov pri chove. Ako to s hovädzím mäsom vlastne je?

Pravdou je, že hovädzie mäso netreba zatracovať a nepremyslene ho vyškrtnúť zo svojho jedálneho lístka. Hoci má vyšší obsah nasýtených tukov, je vhodným zdrojom bielkovín, vitamínu E a B12, zinku, železa, selénu a ďalších dôležitých látok. Z odporúčanej dávky 17,4 kg za rok zje priemerný obyvateľ Slovenska sotva štvrtinu.

V hovädzom sú všetky aminokyseliny

Proteíny sú nevyhnutným stavebným prvkom pre svalovú hmotu, činnosť vnútorných orgánov, nezaobídu sa bez nich ani vlasy, nechty či pokožka. 100 gramov mäsa je schopných pokryť polovičnú dávku dennej potreby bielkovín u žien a tretinu u mužov.

Hovädzie mäso je výnimočné tým, že obsahuje všetky potrebné aminokyseliny, napríklad taurín, karnitín, elastín, kolagén. Taurín pozitívne vplýva na svalovú hmotu a zlepšuje výkonnosť, karnitín zohráva dôležitú úlohu v metabolizme tukov, kolagén a elastín ocení pleť. 


Mohlo by vás zaujímať: Hovädzie, bravčové či králičie: Ktorý druh mäsa je pre vás ten najlepší?


Obsah tuku je v každej časti rôzny

Aj pri hovädzom mäse je potrebné rozlišovať obsah tuku podľa konkrétnej časti. Ak sa rozhodnete konzumovať chudé časti hovädziny, výrazne tým znížite obsah nasýtených tukov i cholesterolu. Najkvalitnejšie a chudé mäso nájdete vo sviečkovici či stehne. V priemere obsahuje takéto mäso menej ako 10 gramov tuku, pričom úroveň nasýtených tukov je okolo 4,5 g na 100 gramov. Úroveň tuku v ostatných častiach môže byť až okolo 20 až 25 gramov, nebezpečných nasýtených tukov okolo 9 gramov.

Zinok, horčík a železo pre zdravie

Zinok má významnú zásluhu na budovaní imunity a hovädzie pokryje štvrtinu z dennej potreby tohto minerálu. Horčík má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, je bojovníkom proti depresii, pozitívne vplýva na cievy a srdce. Ďalším dôležitým prvkom je železo, 100 gramov hovädzieho mäsa pokryje 10 až 20 percent dennej dávky. Aj preto je hovädzie mäso vhodnou potravou napríklad pri anémii.

Nepodceňujte vitamíny skupiny B

Hovädzie mäso je významným zdrojom vitamínov skupiny B. Pre tvorbu krvi a nervový systém je nezastupiteľný vitamín B12. Ak vás často trápi iracionálny hnev, je možné, že príčina tkvie v nedostatku tohto vitamínu. 100 gramov hovädziny je schopných pokryť tretinovú potrebu niacínu (vitamín B3) a okolo 10 percent vitamínu B6.


Mohlo by vás zaujímať: Kontroverzné kuracie mäso: Viete, čo všetko sa v ňom skrýva?


Éčko pre zdravé srdce i mladistvú pleť

Vitamín E chráni človeka pred kardiovaskulárnymi chorobami a rakovinou. Okrem toho spomaľuje celkové starnutie. Bojuje proti škodlivým voľným radikálom, ktoré útočia na zdravie pleti a tým ju robí odolnejšou. V spojení s elastínom a kolagénom má anti-aging účinky – redukuje tvorbu vrások, dodáva pleti pevnosť a pružnosť.

Milujete steaky?

V prípade, že si radi doprajete nefalšovaný hovädzí steak, nezabudnite na správnu prílohu v podobe veľkej kopy zeleniny. Nezdravý vplyv tukov môžete eliminovať tak, že do šalátu pridáte zdravé tuky, napríklad vo forme orechov alebo semien. Milovníci syrov môžu pridať aj nízkotučný syr. Dôležitú úlohu zohráva správna zálievka, ideálne je použiť olivový olej.


Aký je váš pohľad na zdravotnú prospešnosť hovädzieho mäsa? Ktorú časť konzumujete najčastejšie? Máte tip na dobrého predajcu? Tešíme sa na vaše názory v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame