Huba ako všeliek: Kordyceps pre zdravé obličky, srdce aj pľúca

Kordyceps

wikipedia.org/Ian Suzuki

Vo vysokých horách Číny a Tibetu žije svoj zaujímavý život huba kordyceps, ktorej použitie v tradičnej čínskej medicíne je známe viac ako 1000 rokov. Obsahuje látky so silným antibiotickým účinkom, stimuluje imunitu a aktivitu bielych krviniek, pôsobí protizápalovo a reguluje činnosť pečene. Vysoký obsah antioxidantov, enzýmov a minerálov, robí z tejto huby bioaktívny doplnok výživy. Mnoho rodičov si pochvaľuje kordyceps, pretože vytiahol ich deti z kolotoča opakujúcich sa chorôb dýchacieho systému a uchránil ich pred ďalšou dávkou anitbiotík. Čím je táto huba zvláštna? Zdá sa, že všetky čary súvisia s jeho schopnosťou prežitia a prispôsobenia sa špecifickým podmienkam i s obrovskou vnútornou energiou.

Rastlina a hmyz v jednom

Hoci patrí kordyceps (tibetská huba, húsenica čínska), ktorého je niekoľko stoviek druhov, do čeľade húb, jeho život pripomína raz rastlinu a raz hmyz. Ide vlastne o cudzopasnú hubu, ktorá pre svoj životný cyklus potrebuje hostiteľa.

V zime žije v zemi, kde ako zámotok prečká nevhodné podmienky. Počas dvojročného podzemného vývoja sa vyživuje cez korene vysokohorských rastlín, dokáže odolať chladu, nedostatku kyslíka i hladovaniu. Na jar vyrastá podhubie zo zeme a v letnom období existuje ako hnedá huba, na horských lúkach ťažko rozpoznateľná. Vytvára plodnice vysoké asi 10 centimetrov oranžovej alebo hnedej farby a vystreľuje z nich spóry. Spóry sú odolné výtrusy obalené membránou predstavujúce dômyselný rozmnožovací mechanizmus. Vystreľujú do okolia a prichytávajú sa na telo lariev motýľa – nenápadne sfarbenej mory.

Tu začína ich etapa parazita. Nakazená larva sa zaryje do zeme, spóra sa začína rozrastať, pričom sa vyživuje z vnútorných orgánov larvy. Mumifikáciou larvy sa vytvorí ochranný obal z rohoviny a huba prežíva v zemi ako zámotok. V tejto forme je predmetom zberu a využitia liečivých vlastností.


Mohlo by vás zaujať: Huby nemusíte spotrebovať hneď: Vďaka týmto receptom vám vydržia dlhšie


Pri čom všetkom pomáha?

  • Choroby pľúc

Prírodné antibiotiká bez nežiadúcich účinkov obsiahnuté v kordycepse sú prínosom pri zápaloch priedušiek a pľúc, astme, pri oslabenom dýchaní a tiež liečbe tuberkolózy. Aj zvýšenie zásobovania pľúc a srdca krvou je pozitívnym účinkom tejto huby.

  • Obličky

Pozitívne účinky kordycepsu na látkovú výmenu obličiek sú medicínsky dokázané. Účinné látky zlepšujú dynamiku buniek a vylučovanie urotoxínu. Zabraňujú druhotnej infekcii obličiek, pomáhajú pri bolestiach v driekovej oblasti a predchádzajú pomočovaniu.

  • Koronárne choroby srdca

Látky, ktoré rozširujú cievy, znižujú hladiny tukov a cholesterolu v krvi, regulujú počet krvných doštičiek a zlepšujú látkovú výmenu v tkanivách, sú hlavným dôvodom pre užívanie kordycepsu pri chorobách srdcových ciev. Tiež regulujú pomer vápnika a fosforu v krvi a výrazne napomáhajú stabilizácii krvného obehu.

  • Pečeň

Kordyceps zlešuje funkciu pečene pri zápaloch (hepatitíde) a cirhóze. Revitalizuje organizmus aktívnym odstraňovaním toxínov, vrátane toxických zbytkov liekov a posiňuje imunitný systém. Antioxidanty zlepšujú odolávanie zvýšenej fyzickej záťaži.

  • Detoxikácia a rakovina

Pozitívny vplyv kordycepsu a regeneračné účinky na pečeň, obličky a pľúca priamo súvisia s jeho celkovou detoxikačnou schopnosťou. Pri liečbe rakovinových ochorení zlepšuje kordyceps fungovanie týchto dôležitých orgánov a zároveň podporuje činnosť bielych krviniek pri rádiochemickej liečbe.


Mohlo by vás zaujať: Hubárska sezóna volá: Ktoré hríby ako prospievajú vášmu zdraviu?


Ekológia

Kordyceps je známy v západnom svete len niekoľko desaťročí. Jeho výnimočné vlastnosti zvýšili dopyt a cenu nezvyčajnej huby. Najviac cenený kordyceps čínsky, ktorý rastie na Tibetskej náhornej plošine, zbierajú ľudia žijúci vo vidieckych osadách. Hubu vyhľadávajú a vyberajú zo zeme ako tenké hnedé tyčinky. Veľký záujem však vzbudzuje aj obavy o narušenie ekologickej rovnováhy a vplyv na tradičný život Tibeťanov.

Upozornenie

Kordyceps nie je vhodný pre každého. Nemali by ho užívať:

  • tehotné a dojčiace ženy
  • deti do 3 rokov
  • ľudia s roztrúsenou sklerózou

Máte vlastné skúsenosti s exotickou hubou kordyceps? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org/Ian Suzuki, wikipedia.org/Ian Suzuki, mm
Odporúčame