Hyperaktívny močový mechúr: Čo všetko sa za ním môže skrývať?

Nohy

thinkstockphotos.com

Neodkladné nutkanie na močenie s následným nepríjemným únikom moču je postrachom mnohých ľudí. Nielen, že môže spôsobiť dehonestujúce spoločenské faux pas, no upozorniť môže zároveň aj na iné ochorenie. Kedy spozornieť a zájsť s týmto intímnym problémom ku lekárovi?

Neodkladná záležitosť

Hyperaktívny močový mechúr je nepríjemný problém, o ktorom sa v spoločnosti zámerne mlčí. Veď ktorému priateľovi či známemu by ste sa len tak medzi rečou zverili, že si občas „cvrknete“? Lekára sa však hanbiť nemusíte a pomoc je dobré vyhľadať čím skôr. „Hyperaktívny močový mechúr je súbor príznakov, pre ktoré je charakteristické nutkavé a neodkladné močenie s únikom moču alebo bez neho, sprevádzané častým močením ako aj  močením počas noci. Nemusia sa vyskytovať naraz všetky príznaky, ale neodkladné nutkanie na močenie nesmie chýbať,“ vysvetľuje MUDr. Marek Vargovčák, zo Železničnej nemocnice v Košiciach.

Dedičný nededičný problém

Samotný hyperaktívny močový mechúr sa síce nededí, no dedia sa ochorenia, ktoré ho môžu spôsobovať. „Hyperaktívny močový mechúr je príznakom rôznych organických alebo
funkčných ochorení. Často vzniká na podklade chronickej infekcie močových ciest, ochorenia prostaty alebo neurologických chorôb. Nedá sa vylúčiť, že za príznakom hyperaktivity mechúra sa ukrýva gynekologický problém alebo napr. aj nádor močových ciest a hrubého čreva. Nie je to teda dedičná choroba, ale dedičné môžu byť ochorenia, ktoré príznaky hyperaktivity mechúra vyvolávajú,“
objasňuje urológ, MUDr. Vargovčák.


Mohlo by vás zaujať: Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?


Pozor na rakovinu

Samotný hyperaktívny močový mechúr síce nemôže spôsobiť inú chorobu, avšak môže byť akýmsi zdvihnutým varovným prstom. „Za hyperaktivitou mechúra sa môžu ukrývať aj vážne, najmä nádorové ochorenia,“ potvrdzuje špecialista. Rovnako je však potrebné povedať aj to, že jeho prítomnosť, resp. podstata jeho vzniku nemusí byť vždy spojená s iným vážnym ochorením, resp. nemusí byť predzvesťou inej vážnej choroby. Každý prípad je individuálny a preto sa treba ísť ukázať lekárovi, ktorý vás vyšetrí, určí presnú diagnózu a zároveň zaháji liečbu.

Ako zistím, že mám hyperaktívny močový mechúr?

Zistiť, že vás trápi hyperaktívny močový mechúr nie je vôbec zložité. Toto ochorenie sa totiž prejavuje veľmi silným nutkaním na močenie, ktoré je pomerne ťažké oddialiť. Problém nastáva napr. aj pri pustení vody a pri iných v podobných situáciách. Často je navyše nutkanie spojené aj s nepríjemným únikom moču.

Nechorobné časté nutkanie na močenie sa vyskytuje iba pri zvýšenom príjme tekutín a väčšinou sa dá oddialiť bez úniku moču. Rozoznať chorobný a nechorobný stav teda môžete celkom jednoznačne.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Liečba závisí od príčiny

Samotná hyperaktivita močového mechúra sa dá pomerne dobre ovplyvniť liekmi. Váš háklivý problém teda môžete vyriešiť celkom jednoducho, stačí navštíviť odborníka na danú oblasť. „Pacientom výrazne uľaví to, že nemusia tak často a rýchlo močiť. Dokonca niekedy aj prestane moč unikať a výrazne sa im zvýši kvalita života. Je ale potrebné riešiť aj príčinu, napr. liečiť prostatu, nádor alebo neurologické ochorenie. Dôležité je napr. aj vynechať príjem nápojov s obsahom kofeínu a sýtených nápojov,“ vysvetľuje uznávaný urológ, MUDr. Marek Vargovčák.

Návštevu urológa neodkladajte

A to nielen kvôli svojmu pohodliu a zlepšeniu svojho životného komfortu, no najmä z dôvodu nebezpečenstva driemajúcej hrozby inej závažnejšej choroby. „Určite je dobré pri častom nutkaní na močenie navštíviť urológa. Pacientom vieme pomôcť a zvýšiť kvalitu ich života,“ dodáva špecialista na urológiu. Aj keď je urologická prehliadka pre mnohých ľudí a najmä mužov  strašiakom, odborník dodáva, že sa jej netreba vôbec báť, pretože je rýchla a úplne bezbolestná. Zámerným oddiaľovaním a bagatelizovaním problému si koledujete len o zhoršovanie stavu a oberáte sa o včasnú diagnostiku prípadného iného ochorenia a jeho následnú úspešnú liečbu.


Mali ste alebo máte problémy s močovým mechúrom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame