Plánujete si zobrať hypotéku? Odborníci to bez poistenia aktuálne neodporúčajú

Šetrenie peňazí

Máte problém splácať výdavky? (Zdroj: Freepik/senivpetro)

V súčasnom období sa hypotéka bez poistenia neodporúča. Pre ochranu rodiny sa musíte pripraviť aj na nečakané životné situácie, akými sú napríklad strata príjmu spojená s vážnymi ochoreniami či úrazy.

Väčšina ľudí poistenie nemá

„Rast cien nehnuteľností v posledných rokoch nahráva vyššej zaúverovanosti obyvateľstva. Slováci však stále majú pomerne nízke finančné povedomie o poistení úverov aj o životnom poistení. Až 80 % ľudí, ktorí sa s našimi maklérmi stretnú, nemá adekvátne poistné krytie,“ uviedol Patrik Szabó – riaditeľ pre životné poistenie z finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk

Aby ste si mohli znížiť úroky na hypotéke, odborník odporúča uzavrieť poistenie schopnosti splácania úveru – takzvané bankopoistenie. Tento druh poistenia však v ťažkých životných situáciách dlžníkovi a jeho rodine či pozostalým nepomôže v takej miere, ako životné poistenie.

Pomôže vám v ťažkých situáciách

Za zjednanie bankopoistenia však banky väčšinou ponúknu klientom výhodnejšiu úrokovú sadzbu a mesačnú splátku hypotéky tak zvýšia o poistenie. Pracovníci v banke však podľa odborníka často podcenia vyplnenie zdravotného dotazníka, aby zistili zdravotný stav klienta s hypotékou.

Životné poistenie, ktoré si klient uzavrie mimo úverovej zmluvy, mu poskytne širšie poistné krytie, poistenec si môže zvoliť vyššie poistné sumy a nastaviť si ho.

„Pomôže splácať úver v prípade vážneho ochorenia, nahradí príjem počas pracovnej neschopnosti, vykryje potrebnú liečbu či rehabilitáciu po úraze alebo doplní znížený príjem v prípade invalidity či trvalých následkov,“ hovorí Szabó.

Doplniť ho môžete aj dodatočne

„Ostáva na rozhodnutí klienta, či z poistného plnenia splatí zostatok hypotéky alebo sa sústredí na iné naliehavé výdavky, úver si ponechá a bude ho splácať ďalej z financií od poisťovne,“ dodáva odborník.

Uzavreté životné poistenie stačí vo väčšom množstve prípadov pred hypotékou doplniť. „Životné poistenie je flexibilný produkt a je potrebné prispôsobiť ho úverovej zaťaženosti klienta,“ uviedol Szabó.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kedy mladí Slováci odchádzajú z domova? Výsledky sa kvôli vysokým cenám nehnuteľností nemenia už niekoľko rokov

„Na novších produktoch sa dajú doplniť pripoistenia, napríklad si dopoistiť hypopoistenie alebo veľké riziká. V niektorých prípadoch je vhodnejšie skombinovať staršie poistenie s novým. Poistné sa tak zvýši napríklad o desať eur mesačne, všetko, samozrejme, závisí od konkrétnej poistnej zmluvy a od situácie a potrieb klienta,“ radí odborník.

Prispôsobujete si ho podľa seba

Životné poistenie si môžete ako poistenec nastaviť podľa aktuálnej životnej, rodinnej či finančnej situácie, ako aj zdravotného stavu alebo rizikovosti povolania.

Odporúčaná je aj životného poistenia aspoň raz za dva roky alebo po každej zmene, ktorá môže mať vplyv na rozsah poistného krytia a výšku poistných súm. „Pri prerábaní starších zmlúv však treba dávať pozor na čakacie lehoty a zdravotný stav poisteného,“ uzavrel.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame