Infarkt počas sexu: Naozaj môže hroziť aj vám?

infarkt

profimedia.sk

Z filmov, ale aj z rozprávaní známych neraz máme pocit, že sex môže byť pre mužov v strednom či staršom veku hrobárovou lopatou. Je však scenár v podobe mŕtveho milenca na tele partnerky naozaj realitou, ktorá vážne ohrozuje silnejšie pohlavie?

Vedci sa v názoroch na tento problém v podstate zhodujú. Sex, presne naopak, môže byť pre srdce mužov v strednom aj vyššom veku prínosom. Predstava, že sú viac ohrození infarktom počas milovania je zväčša mylná, tvrdia.

Sex je ako cvičenie

,,Pokiaľ ide o srdce, sex je len ďalšia forma cvičenia,“ hovorí doktor Graham Jackson, kardiológ a predseda Asociácie sexuálnej dysfunkcie. ,,V oblasti fitnes ho možno prirovnať ku kilometer a pol dlhej prechádzke či vybehnutiu a zbehnutiu niekoľkých poschodí. Ak ste fyzicky fit natoľko, že môžete robiť tieto činnosti, nemalo by vo vašom prípade pri sexe existovať žiadne zvýšené riziko.“


Mohlo by vás zaujať:  Neverní päťdesiatnici: Podľa prieskumu ich podvádza naozaj dosť


Znížte šancu na infarkt či porážku

A nielen, že mužom pri sexe nebezpečenstvo infarktu zväčša nehrozí. Táto príjemná aktivita naopak jeho riziko dokáže znížiť. Podľa štúdie Queens University v Belfaste je riziko infarktu či porážky u mužov, ktorí sa venujú sexu aspoň tri krát týždenne, o takmer polovicu nižšie.

Riziko tri k miliónu

V analýze uverejnenej v Journal of the American Medical Association prezentovali vedci o trochu iný názor. Tvrdia, že riziko infarktu po cvičení či sexe je až trikrát vyššie – najmä ak sa muž týmto aktivitám venujete len raz za čas. Nebojte sa, ak ste zdravorne v poriadku, ani vo vyššom veku nemusíte s cvičením či sexom prestávať. Pravdepodobnosť, že sa tak naozaj stane je totiž tri k miliónu. ,,Ľudia by si určite nemali naše závery vysvetľovať  tak, že fyzická alebo sexuálna aktivita je pre nich nebezpečná alebo škodlivá,“ vysvetľuje jedna z autorov, doktorka Issa Dahabreh. ,,Efekt na jednotlivca je veľmi malý a u ľudí, ktorí cvičia pravidelne, sa podľa nej riziko nezvyšuje v podstate vôbec.“


Mohlo by vás zaujať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Pozor na tieto faktory

Ani tieto pozitíva však prirodzene neplatia pre každého. Ak máte vyše päťdesiat, nadváhu a fyzicky na tom nie ste najlepšie, sex určité riziko pre vaše srdce predsa len predstavuje – rovnako ako náhly skok do náročného cvičenia či podobnej záťaže. Doktori preto odporúčajú ľuďom nezvyknutým na námahu, aby s cvičením (a sexom) začínali pomaly a náročnosť zvyšovali postupne. Ak beriete lieky na srdce, o vhodnom cvičení či sexuálnych aktivitách sa poraďte s lekárom. Neoplatí sa zabúdať ani na prevenciu, preto zahoďte cigarety, sledujte svoj tlak, cukor či cholesterol a pridajte pravidelnú fyzickú aktivitu – aj  v podobe pravidelného sexu.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame