Ženám pomôže pri prevencii rakoviny interaktívna mapa: Základom úspechu liečby je nepodceňovať prehliadky

žena držiaca sa v oblasti rozkroku

Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie, ktorého prevenciu netreba podceniť (Zdroj: Freepik/chajamp)

Pri prevencii rakoviny prsníkov a krčka maternice má ženám pomôcť interaktívna mapa, ktorá spája odborníkov s pacientami. Aliancia Nie rakovine organizuje osvetu, vďaka ktorej do viacerých slovenských miest prinesie aj edukačnú kampaň.

Preventívne prehliadky neodkladajte

Gynekologické ambulancie sa môžu zapojiť do kampane pomocou webovej stránky a navyše si aj vylepiť nálepku, ktorou povedia nie rakovine. Pôvodný projekt vznikol v spojení so slovenskými gastroenterológmi a momentálne sa rozšíril o gynekologické a pediatrické ambulancie.

„Potrebujeme dostať pacientky do ambulancií ku gynekológom ešte v štádiu prevencie, keď sa ochorenie neprejavilo alebo je v predrakovinovom štádiu,“ hovorí prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha. Zdravotné poisťovne ženy síce pozývajú na kontroly, no aj kvôli pandémii bol záujem značne znížený.

Cieľom je okrem iného aj zlepšovať postupy

„Sú to stotisíce výziev, ktoré poslali. Žiaľ, to bolo aj počas koronavírusu, takže to bolo horšie. Ale dosah bol asi sedem percent, čo je zatiaľ hrubý odhad,“ doplnil prezident Redecha. Kampaň sa predstaví pri príležitosti ôsmeho ročníka spoločného kongresu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (SGPS) a Českej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (ČGPS).

Zúčastní sa na ňom podľa odborníka 1200 až 1400 účastníkov. Témy kongresu pokrývajú všetky aktuálne oblasti pôrodníctva, humanizácie pôrodníctva, starostlivosti o pacientku počas pôrodu, starostlivosť o dieťa a tiež v gynekológii starostlivosť o nádorové ochorenia. „Hlavným cieľom sú zdravé ženy na Slovensku a Čechách,“ povedal predseda ČGPS, Vladimír Dvořák.

Lenka Dunajová Družkovská, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR, v tejto súvislosti hovorí o bezplatnom očkovaní pre dievčatá a chlapcov vo veku 12 a 13 rokov proti ľudskému papilomavírusu (HPV) na Slovensku. „Výskumy zo zahraničia dokazujú, že už po desiatich až 12 rokoch od zavedenia očkovania sa dokázal pokles o 87 až 97 percent. Sú to naozaj neskutočné čísla,“ doplnila.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame