Internet sa čoraz viac stáva neodmysliteľnou súčasťou života ľudí. Počas jeho používania je však potrebné zvýšiť ostražitosť. Na internete nájdete miliardy ľudí a medzi nimi sú aj takí, ktorí na ňom nie sú s dobrými úmyslami. Poradíme vám, na čo si dať najväčší pozor, aby vás neokradli o peniaze alebo citlivé informácie.
V článku sa dočítate:
- Prečo sa neprihlasovať do internet bankingu na verejnej Wi-Fi
- Čo je dvojfaktorové zabezpečenie
- Ako môžu podvodníci vykradnúť váš bankový účet
- Prečo by ste nemali ukladať heslá vo webovom prehliadači
- Kto má prístup k vašim fotkám zo sociálnych sietí
Antivírus a silné heslo je základ
Či už sa prihlasujete do zariadenia (počítača/smartfónu), do účtu na sociálnej sieti alebo do emailu, dobre si premyslite heslo. Dnes už weby nepovoľujú jednoduché heslá bez čísiel, veľkých písmen a špeciálnych znakov. Niektoré vám dokonca ponúknu automaticky generované heslo, ktoré je ťažko prelomiteľné – má približne 30 znakov a obsahuje aj rôzne symboly.
Je na vás, či si vytvoríte vlastné heslo alebo necháte pracovať algoritmus. Dôležité však je, aby heslo s vami nebolo nijako spojené – teda žiadne Anetka123 alebo JankoMrkva75 (podľa roku narodenia). Vymyslite si kombináciu čísel a písmen (prípadne iných znakov) a zapíšte si ich napríklad do diára. Najlepšie urobíte, ak si ju zapamätáte.
Ako v počítači, tak aj v smartfóne odporúčame používať aj overený a platný antivírus. Ten zabezpečí, aby vaše osobné informácie a súbory nemohli byť napadnuté vírusom. Aj laický hacker dokáže vďaka vašej IP adrese napadnúť zariadenie bez riadneho antivírusu.
Na internet banking používajte len vlastné dáta
Ak vybavujete bankové prevody cez internet banking, uistite sa, že internetové pripojenie, ktoré používate, nie je cudzie. IP adresa totiž dokáže zdieľať všetky heslá a kontá. Napríklad, ak sa pripojíte na Wi-Fi v nákupnom centre a otvoríte na ňom aplikáciu internet bankingu, odovzdávate údaje IP adrese daného centra.
Využívajte len vlastné dáta – teda domáci internet, prípadne dáta od mobilného operátora. Len tak si môžete byť istí, že vaše údaje od internet bankingu nezneužije niekto iný. Rovnako neodporúčame mať rovnaké heslo v bankovej aplikácii a napríklad v mailovej schránke – hacker sa tak vie dostať do viacerých účtov zistením jediného hesla.
Dvojfaktorové zabezpečenie
Najlepšie zabezpečenie, ktoré dnes môžete používať, je takzvaný dvojfaktor. Znamená to, že prihlásenie sa do konta musíte potvrdiť z dvoch vašich odlišných účtov alebo zariadení. Napríklad pri prihlásení do internet bankingu musíte potvrdiť svoju identitu mobilom (telefónnym číslom) aj mailom.
Dvojfaktorové zabezpečenie dnes ponúka takmer každá väčšia spoločnosť, ktorá spravuje účty svojim zákazníkom. Banky ich svojim klientom ponúkajú automaticky. Ak ho ešte nemáte, určite sa naň pri najbližšej ceste do banky popýtajte.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Podvodné maily, správy a dokonca aj telefonáty
Proces, pri ktorom od vás podvodníci chcú dostať citlivé informácie pomocou internetu sa nazýva phishing (čítajte fišing). Funguje nasledovne:
- Príde vám email z banky, v ktorom nájdete platobný príkaz. Je k nemu treba zadať číslo karty a heslo k účtu.
- Následne bude údajná platba (napríklad za energie alebo školné) zaplatená.
Aj keď takáto výzva vyzerá uveriteľne a emaily často vyzerajú ako od vašej banky, ide o podvod. Banky by od svojich klientov nikdy nepožadovali údaje ako číslo karty, číslo účtu, autorizačný kód alebo heslo od konta mailom, SMS správou a dokonca ani telefonicky.
Banky tieto informácie majú a nepotrebujú ich. Komunikujú s vami priamo v aplikácii, keď ste v konte už prihlásení alebo cez notifikácie z aplikácie (teda upozornenia). Podobné maily sú zaručený podvod, ktorým odovzdáte svoje prístupové údaje podvodníkom. Obdobné správy vždy vymažte.
„Hlavným odporúčaním je nastaviť si v telefóne notifikácie o všetkých platbách, aby vám neušli ani tie najmenšie, ktoré si v prípade zneužitia môžete všimnúť, až keď je neskoro,“ radí odborník pre informačnú bezpečnosť v Tatra banke Jozef Úroda.
Pozor na krátke webové odkazy
Najmä v predvianočnom období ľudia často sledujú zľavy. Na rôznych eshopoch si môžete nastaviť aj odoberanie newsletterov, teda noviniek. Toto je príležitosť aj pre podvodníkov rozposielajúcich emaily, v ktorých lákajú na atraktívne zľavy po kliknutí na odkaz v popise. Takéto praktiky si dobre odsledujte.
Podvodné odkazy bývajú zväčša veľmi krátke, majú len pár písmen/znakov. Odkaz na skutočný web začína predponou https://. Ak sa odkaz v maile nezačína touto predponou, ide o podvod, ktorý vás môže doviesť aj k vírusu. Newslettre by taktiež nikdy nepísali odkaz v akomkoľvek tvare, vždy by ho vložili ako prelink v texte.
Údaje si v prehliadači neukladajte
Či už sa prihlasujete do emailu, spomínaného internet bankingu alebo len na sociálnu sieť, neodporúčame vám automatické ukladanie hesiel v prehliadači. Síce vám to pri opätovnej návšteve stránky môže o pár sekúnd skrátiť prihlasovanie, môže vám to však aj narobiť problémy. Ak vám niekto ukradne zariadenie alebo dokonca účet, na ktorý údaje ukladáte, má prístup ku všetkému, čo tam nájde.
Overený spôsob je zapisovať si kontá a heslá do vlastného diára, ktorý dobre skryjete. Niektorí dokonca využívajú aj zadné strany kalendárov, no vtedy vás koncom roka čaká ich prepisovanie.
Pravidelne aktualizujte
S bezpečnosťou sa viaže aj aktualizácia – teda sťahovanie a inštalácia nových verzií operačného systému alebo samotného prehliadača. Staršie verzie totiž po čase prestávajú vývojári podporovať aj po bezpečnostnej stránke. Napríklad staršie verzie operačných systémov Windows a Android nemajú ďalej podporované antivírusy ani aktualizované verzie rôznych aplikácií. Aktualizácie nájdete zvyčajne v nastaveniach zariadenia alebo prehliadača.
S aktualizáciami však súvisí ďalší problém – podporujú ich len novšie zariadenia. Ak máte mobil už niekoľko rokov, skontrolujte si, či dostávate pravidelne aktualizácie. Ak nie, zvážte kúpu nového, nakoľko vývojári už negarantujú nové verzie bezpečnostných záplat a antivírusov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Sledujte len známych ľudí
Samostatnou kapitolou bezpečnosti na internete sú sociálne siete. Nachádzajú sa na nich milióny ľudí a často vystupujú pod prezývkou, pseudonymom alebo dokonca falošným účtom. Preto si dobre rozmyslite, koho chcete sledovať a komu, naopak, dovolíte, aby mohol sledovať vás.
Neuškodí raz za čas prezrieť si, kto má prístup k vášmu profilu a nechať tam len ľudí, s ktorými si skutočne píšete a hlavne ich poznáte (najlepšie osobne). Všetky informácie, ktoré o sebe zverejníte, majú totiž ako na dlani. Ak sledujete známe celebrity, overte si, či sú to naozaj ony, prípadne ich oficiálne fanúšikovské stránky. Za menom majú symbol odškrtnutej fajky ✓.
Nikomu neposielajte citlivé údaje
Ak nechcete, aby boli vaše informácie zneužité, určite ich na internet nedávajte. Rodné číslo, číslo občianskeho alebo vodičského preukazu či dokonca IBAN nikam neposielajte. Banky a iné úrady budú tieto informácie požadovať radšej v písanej podobe. V prípade, že ich musíte zadať do online priestoru, uistite sa, že ste skutočne na webe vašej banky alebo úradu.
Sociálne siete nemajú právo od vás tieto informácie pýtať. Po prihlásení sa do sociálnej siete si skontrolujte, čo všetko o vás profilom poviete svojim známym. Odporúčame vypnúť verejne dostupný mail, pod ktorým ste sa prihlásili, prípadne dátum narodenia alebo trvalé bydlisko. Vaši známi predsa vedie, kde bývate a ostatných to zaujímať nemusí.
Čo nahráte na internet, už nikdy nezmizne
Internet je obrovská platforma, na ktorú často nemajú dosah ani najvyššie kontrolné úrady na Slovensku. Nie všetky naše zákony boli novelizované tak, aby vedeli účinne a okamžite chrániť občanov pred zneužívaním cudzích dát na internete. Aj amatérsky hacker vie stopy po sebe veľmi jednoducho zahladiť.
Všetko, čo sa na internet rozhodnete nahrať, tam navždy zostane. Vyhodením mobilu a kúpením nového nič nezmôžete. Internet je obrovské úložisko, kam sa súbory len nahrávajú. Na mazanie údajov po ich zverejnení je už neskoro. Preto si dobre vopred premyslite, čo sa rozhodnete zverejniť, pretože idete, takpovediac, s kožou na trh. Informácie sú dostupné pre každého, kto sa ich rozhodne hľadať.
O bezpečnosti na internete hovorte aj s deťmi
Hovorí sa, že deti majú často lepšie vedomosti o digitálnom svete ako dospelí. To však nemusí vždy platiť. O internetových nástrahách by ste mali hovoriť aj s vašimi deťmi, prípadne vnukmi. Možno sa dozviete aj vy nové informácie.
„Deťom často pripomíname, že by s nikým nemali zdieľať svoje heslá a osobné údaje. Ak sa ich napríklad niekto spýta, kde bývajú, nemusia dať celú adresu, poschodie a číslo bytu. Rovnako by nemali zdieľať informácie o tom, kam sa chystajú, či to, kam chodia do školy alebo na krúžky,“ dodal analytik Tatra banky Marek Zeman.
Mnohé aplikácie či weby ponúkajú aj detský obsah. Ten napríklad zabezpečí, že dieťa sa nedostane na weby, ktoré by nemalo navštíviť, prípadne zamedzí zdieľaniu informácii, ktoré by mohlo zdieľať.