Zázračný jablčný ocot? 100% prírodný, pomôže zdraviu aj domácnosti

jablčný ocot v nádobe a jablká

Jablčný ocot má okrem iného aj antimikrobiálne vlastonosti (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Jablčný ocot je jedným z najpopulárnejších prírodných produktov pre zdravie a tvrdí sa o ňom, že dokáže bojovať takmer proti čomukoľvek, vrátane špiny alebo niektorých chorôb. V tomto článku nájdete zopár spôsobov, ako ho môžete využiť.

Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Registrovaná dietologička Carol Johnston od roku 2004 študuje účinky kyseliny octovej, hlavnej zložky octu, na hladinu glukózy v krvi diabetikov. Johnston pre portál CNN povedala, že žiadny ocot, vrátane toho jablčného, v štúdiách nepreukázal, že by výrazne menil alebo predchádzal cukrovke. Zároveň však vysvitlo, že kyselina octová môže byť použitá ako jeden z nástrojov na pomoc ľuďom pri znižovaní hladiny cukru v krvi. Johnstonovej klinická štúdia z roku 2019 zistila „10-bodové zníženie koncentrácií glukózy nalačno“, pričom účastníkom výskumu sa podávali lyžice octu v pohári vody dvakrát denne (s obedom a večerou). Ľudia, ktorí najviac profitovali z konzumácie octu, boli rezistentní na inzulín, čo je stav nazývaný prediabetes. Treba však vedieť, že ak sa rozhodnete jablčný ocot použiť, určite o tom dajte vedieť svojmu lekárovi. „Ak užívate liek na cukrovku, ocot by mohol zosilniť  jeho účinky,“ povedala ďalšia dietologička Lisa Drayer, „a váš lekár vám možno bude chcieť upraviť dávkovanie.“

Malá pomoc pri chudnutí

Jablčný ocot nachádza populárne využitie aj pri chudnutí a existujú dôkazy, že môže pomôcť. Najcitovanejšia štúdia bola vykonaná so 175 ťažkými, ale inak zdravými Japoncami. Vo výsledku im 12-týždňová kúra priniesla nižšiu telesnú hmotnosť, index telesnej hmotnosti, viscerálny tuk, meranie pásu a hladinu triglyceridov. Johnstonová však zhodnotila, že štúdia ukázala „veľmi mierny úbytok hmotnosti. V skutočnosti by som povedala, že väčšina ľudí, ktorí držia diétu 12 týždňov a schudnú len pár kíl, nebudú veľmi šťastní.“ Napokon zahraničná dietologička varovala, aby ste to s octom nepreháňali, keďže ocot môže erodovať zubnú sklovinu.

Univerzálny čistič

Kvôli svojim antimikrobiálnym vlastnostiam sa jablčný ocot často odporúča ako prírodný čistiaci prostriedok pre domácnosť. Jeho nízke pH je skvelé proti alkalickej špine, ako je tvrdá voda a minerálne usadeniny, ako aj proti mydlovej špine, avšak neodstráni mastnotu. Ak sa rozhodnete použiť ocot na čistenie vášho domova, nikdy ho nemiešajte s bielidlom alebo amoniakom, pretože vytvára toxické plyny chlóru alebo chlóramínu.

Boj proti baktériám

Ďalším obľúbeným využitím jablčného octu a iných octov je umývanie potravín za cieľom zbaviť sa baktérií alebo vírusov na povrchu ovocia a zeleniny. Štúdie mali rôzne výsledky, často v závislosti od druhu ovocia alebo zeleniny a množstva času stráveného v octovom roztoku. Výskum z roku 2000 tiež ukázal, že octy sú celkom účinné proti baktériám Pseudomonas aeruginosa prenášaným vodou, ktoré sa väčšinou vyskytujú v nemocniciach, a aj proti Salmonella enterica, vzácnej verzii salmonely prenášanej ošípanými.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame