Jar je už takmer tu: Vyberte si slnečné okuliare ideálne práve pre vás

Slnečnica

freedigitalphotos.net

Oči zaťažujeme nielen čítaním do neskorých nočných hodín, ale tiež nadmerným slnením. Svoj zrak by sme si mali chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi, ktoré poskytujú funkčnú ochranu pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Zabudnite na lacné napodobeniny bez UV filtra, ktoré narobia viac škody ako osohu.

Pri výbere okuliarov sa riaďte označením UV 400, čo znamená, že vášmu zdraviu neublížia. Vaše nové slnečné okuliare by mali pohodlne „sedieť“ na nose a netlačiť za ušami. Na nakupovanie by sme si mali zvoliť slnečný deň, keďže pohľad cez farebné sklá vyzerá na slnku inak, ako v prítmí predajne.

Účel svätí prostriedky

Nie sú okuliare ako okuliare. V prvom rade treba zohľadniť, v akých podmienkach ich budete nosiť. Ak ste vášnivý turista a milujete panoramatické výhľady, siahnite po okuliaroch so širokým bočným rámom. Práve tento typ blokuje všetky nepriame lúče v šikmých uhloch, čo vás nebude obmedzovať pri prechádzkach prírodou. Tento typ však zasahuje do nášho zorného poľa, a preto sa neodporúča pri šoférovaní.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po živote bez okuliarov? Pomôcť vám môže operácia laserom


Na veľkosti záleží

Veľkosť okuliarov nie je iba vecou vkusu. Obvykle platí, že čím väčšie, tým lepšie. Nadrozmerné okuliare poskytujú dvojnásobnú starostlivosť, keď pokrývajú celú veľkosť oka. Okrem toho nie je na škodu, keď chránia oči aj po stranách tváre, aby bol prienik svetla čo najmenší.

Čím tmavšie, tým lepšie? Omyl!

Väčšina ľudí si myslí, že čím sú okuliare tmavšie, tým lepšie ochránia náš zrak pred slnečným žiarením. Nie je to celkom pravda, lebo aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter. Tmavšie sklá s nedostatočnou ochranou sú často väčšie zlo, ako keby sme na očiach nemali nič.

Dva v jednom

Nosíte okuliare do diaľky alebo na čítanie a v lete sa bez slnečných nepohnete ani na krok? Zabite dve muchy jednou ranou a vyskúšajte slnečné dioptrie. Ušetríte tak nielen miesto v taške, ale aj v peňaženke, keďže túto vychytávku môžete mať už od 50 euro. Riešením sú tiež kontaktné šošovky.


Mohlo by vás zaujať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Nemali by tlačiť

Rozhodujúcim kritériom je aj materiál, z ktorého sú okuliare vyrobené. Rám by mal byť ľahký, mechanicky odolný a nemal by nás nikde tlačiť. Jednou z možností sú minerálne (sklenené) šošovky, ktoré síce odolajú deformáciám, ale hrozí, že sa rozbijú. Naopak, organické šošovky z tvrdého plastu sú ľahšie a prežijú aj nejaký ten pád, no ľahko sa poškriabu. Plastové šošovky majú lepšiu absorbciu UV žiarenia ako minerálne šošovky. Univerzálnym modelom sú okuliare s fotochromatickými šošovkami, ktoré menia svoju farebnosť v závislosti od svetelných podmienok.

Akú farbu skla si vybrať?

  • modrá – znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Neodporúča sa krátkozrakým ľuďom a nie je vhodná na šoférovanie
  • zelená – sklá tejto farby sú univerzálne, preto ich využijeme počas slnečného i zamračeného dňa
  • hnedá a sivá – pomôžu nám, keď je jasná obloha a slnko svieti veľmi silno. Za volant sú ideálne okuliare s polarizačným efektom
  • žltá a oranžová – zvyšujú kontrast a zlepšujú rozlišovaciu schopnosť. Sú vhodné na šport, pri hmle alebo hustom daždi

Mohlo by vás zaujať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť?


Okuliare podľa typu tváre

Oválna tvár: K tomuto typu pasujú doslova všetky rámy. Ak chcete zachovať oválne rozloženie tváre, vyskúšajte rámiky, ktoré sú rovnako široké.

Okrúhla tvár: Ideálne pôsobia štvorcové rámy či iné geometrické tvary, ktorých uhly dokážu pekne zostriť vaše mäkké až nevýrazné línie. Pre zoštíhľujúci efekt siahnite po striktne obdĺžnikových rámoch.

Podlhovastá tvár: Ilúziu kratšej tváre vytvoríte dlhými a vysokými rámami. Vyhnite sa rámom zahnutým nahor, ktoré môžu zbytočne pútať pozornosť na začiatok a koniec tváre.

Srdcová tvár: Správnym riešením je oválny alebo okrúhly tvar skiel, ktoré čelo menej rozširujú a bradu ďalej opticky nezužujú. Zabudnite na hrubé a priveľmi farebné okuliare.


Sú slnečné okuliare počas slnečných dní súčasťou vašej bežnej výbavy? Podľa čoho si ich vyberáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame