Jarné upratovanie: S týmito tipmi bude rýchlejšie a efektívnejšie, než kedykoľvek predtým!

jarné upratovanie

Jarné upratovanie nemusí byť vôbec veda (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Jarné upratovanie je tradíciou, ktorá nám umožňuje osviežiť naše domovy pred často hektickými obdobiami, ktoré budú s teplejšími dňami pribúdať. Môže vám to pripadať ako náročná úloha, no nemusíte sa báť, s týmito tipmi to hravo zvládnete!

Choďte postupne

Postupovať z miestnosti do miestnosti je najefektívnejší spôsob, ako domácnosť hĺbkovo vyčistiť. Vytvorte si zoznam pre jednotlivé miestnosti – budete tak usporiadanejší a pripomeniete si oblasti, ktoré je potrebné vyčistiť o čosi viac. Pokojne vynechajte izby, ktoré boli v poslednom čase upratované dostatočne a zamerajte sa na časti vášho domova, ktorým ste cez zimu nevenoval až takú pozornosť.

Zbavte sa nepotrebných vecí

Jednou z najlepších a najdôležitejších častí jarného upratovania je zbavenie sa nepotrebných vecí. V tomto vám pomôže systematický prístup v štyroch krokoch:

  • identifikujte problémové oblasti
  • analyzujte dôvody neporiadku
  • určte riešenia
  • uveďte riešenia do praxe

Triedenie vecí do štyroch kategórií — odpad, darovať, uskladniť alebo odložiť — môže byť tiež efektívne. Odstráňte nepotrebné veci čo najskôr – darujte ich na charitu alebo odneste niekam, kde by sa dali využiť.

Zapojte celú rodinu 

Urobte z jarného upratovania počin v domácnosti. Aj malé deti môžu byť výbornými pomocníkmi. Priraďte im úlohy primerané veku, aby sa každý cítil do práce zahrnutý. Skúste si popri tom pustiť hudbu, keď všetci upratujete, alebo si vymyslite nejakú odmenu, ktorú si doprajete po výkone práce

Zvládnite sezónne upratovanie

Mnohé práce je potrebné vykonávať sezónne, najmä v rámci prípravy na leto. Jednoducho svoje konanie ohľadom upratovania prispôsobte sezóne. Napríklad – pustite sa do prác po vonku, vyčistite gril, terasu či okná zvonku hneď, ako sa oteplí. Odložte aj zimné oblečenie, posteľnú bielizeň, dekorácie a iné predmety a vytiahnite jarné veci, aby váš domov získal svieži vzhľad.

Udržujte čistiace prostriedky na minime

Ak potrebujete nakúpiť nové čistiace prostriedky na jarné upratovanie, obmedzte ich nákup na minimum. Nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov môže vytvárať zbytočný neporiadok a pravdepodobne ich nebudete potrebovať všetky na to, aby bol váš domov svieži a čistý. Vyberte si dobrý univerzálny čistič a utierky z mikrovlákna. Tieto položky pokryjú väčšinu povrchov vo vašej domácnosti.

Stanovte si nové návyky pri upratovaní

Vytvorte si priebežné upratovacie návyky, ktoré vám môžu ďalšie jarné upratovanie ešte viac uľahčiť. Hĺbkové upratovanie sa totiž nedá vykonať za jeden víkend či dokonca za jeden deň. Namiesto toho sa každý deň venujte niektorým položkám na zozname hoci len 15 minút. To vám pomôže osvojiť si zvyk upratovať 10 až 15 minút denne.Zdroj: thespruce.com, plnielanu.sk
Odporúčame