Jedzte a chudnite: S týmito potravinami to naozaj dokážete

Príprava jedla

thinkstockphotos.com

Známym faktom je, že pokiaľ bude váš kalorický príjem nižší ako spotreba, budeme strácať na váhe. Vedeli ste ale, že existujú potraviny, ktoré kalórie nepridávajú, ale naopak odpočítavajú? V snahe čo najviac podporiť úbytok hmotnosti sa pred pár rokmi objavila teória, ktorá stavala na negatívnych kalóriách.

Negatívne kalórie – aj keď ide o možno trochu nepresné pomenovanie, potraviny obsahujúce negatívne kalórie skutočne existujú. Ich kalorická hodnota však nemé mínusové hodnoty, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Fungujú však na takom princípe, že energia potrebná na strávenie je oveľa vyššia ako energetická hodnota, ktorú tieto potraviny obsahujú. Zjednodušene teda platí, že čím viac takýchto potravín zjeme, tým viac kalórií spálime.

Ako to funguje?

Medzi potraviny, ktoré sa môžu pochváliť tým, že obsahujú negatívne kalórie, sa pýšia aj vysokým podielom vlákniny a nízkym glykemickým indexom. Samozrejme medzi ne patria viaceré druhy zeleniny či ovocia, ale aj pestrá škála korenín a byliniek. Už tým, že obsahujú veľké množstvo vlákniny, urýchľujú proces ich trávenia a vylepšujú celkový metabolizmus organizmu. Taktiež zlepšujú produkciu telových enzýmov. Všetko to vedie k vyššiemu výdaju energie, a tým k postupnej strate váhy.


Mohlo by vás zaujať: Chcete schudnúť, ale trápi vás neustály hlad? Doprajte si tieto potraviny


Potraviny, ktoré hľadáte

Zo skupiny zeleniny sa negatívnym kalóriám tešia paradajky, zelená fazuľka, cvikla, ružičkový kel, kapusta, špargľa, mrkva, zeler, reďkvičky, uhorky, hrach, pór, čínska kapusta, šalát, karfiol, čakanka, špenát. Odporúčaného ovocia je v tejto kategórii značne menej, ale potešíme milovníkov jabĺk, citrónov, limetiek, malín, brusníc či černíc.

Nesmieme zabudnúť ani na koreniny a bylinky, ktoré však nedokážeme skonzumovať v takom množstve ako napríklad uhoriek. Patrí tu: petržlen, cibuľa, škorica, klinčeky, zázvor, koriander, cesnak i ľanové semienka.

Aby však efekt negatívnych kalórií fungoval, treba týchto potravín zjesť denne aspoň kilo. Najlepšia je čerstvá forma, ale nie je problémom šťava z vybraného ovocia alebo zeleniny.

Viac ako len negatívne kalórie

Je pravdou, že tieto potraviny sú v zdravom stravovaní obľúbené, a to nielen pre spomínané negatívne kalórie. Obľúbenosti sa tešia najmä preto, že:

  • prečisťujú črevá
  • zlepšujú spánok a koncentráciu
  • zlepšujú metabolizmus
  • znižujú hladinu cholesterolu v krvi
  • detoxikujú pečeň, čo vplýva na trávenie tukov

Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Jedzte ich veľa, ale…

Samozrejme, ako pri každom spôsobe chudnutia, aj potraviny s negatívnymi kalóriami majú svoje pre aj proti. Nízkokalorické potraviny obsahujú množstvo živín, takže vám v kombinácii s dostatočným fyzickým pohybom pomôžu k vysnívanej postave. Pokiaľ by ste sa chceli spoliehať výlučne na účinok týchto potravín, bolo by nutné sa stravovať len nimi. To však vo vyváženom jedálničku nie je možné a ani zdravé. Konzumovalie iba týchto potravín teda nie je kľúčom k dokonalej postave, pretože skôr či neskôr by ste sa dopracovali k serióznym zdravotným problémom. Avšak pokiaľ ich vhodne zakomponujete do svojho jedálnička, môžete veľa získať a možno pár kíl aj stratiť.


Ktoré potraviny sa pri chudnutí najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame