Bojuje vaše telo s kandidózou? Netýka sa len intímnych partií, niektoré príznaky si môžete ľahko pomýliť

Žena s bolesťami brucha

Kandidóza je spočiatku pomerne neškodným ochorením, no v mnohých oblastiach dokáže znepríjemniť bežný život (Zdroj: GettyImages)

Kandidóza je spočiatku pomerne neškodným ochorením, no v mnohých oblastiach dokáže znepríjemniť bežný život. Postihuje pritom ženy aj mužov. Stojí za ňou premnoženie kvasiniek, najčastejšie rodu Candida albicans, ktoré sú súčasťou ľudského organizmu. Aké sú jej príznaky a ako si s ňou poradiť?

Intímnosti s ťažkosťami

Podľa odhadov postihne kandidóza za život až 75 % žien. Po premnožení sa jej dobre darí vo vlhkom a teplom prostredí, preto postihuje predovšetkým genitálne sliznice. U žien spôsobuje biely vaginálny výtok, nepríjemné svrbenie a bolesť pri sexe. Objaviť sa však môže aj u mužov, ktorí trpia zúženou predkožkou. Zhoršené podmienky pre dôkladnú hygienu spôsobia rozvinutie kandidózy v bezprostrednom okolí žaluďa. Často sa o slovo prihlási po prekonaní iného ochorenia, pri ktorom ste museli užívať antibiotiká.

Znamením je aj zapáchajúci moč

Ďalším typickým príznakom premnožených kvasiniek je infekcia močových ciest. Objavujú sa pocity pálenia pri močení a časté nutkanie na močenie. Moč môže silne zapáchať a byť tmavší ako zvyčajne. Časté sú aj silné bolesti v podbrušku. Najviac ohrozenými skupinami sú starší ľudia, hospitalizované osoby po zacievkovaní, ľudia s cukrovkou aj oslabenou imunitou.


Mohlo by vás zaujať: Neustálu únavu je potrebné riešiť: Problém môže byť v alergii aj strave


Trávenie, ktoré nie je v poriadku

Kvasinky sú v istom množstve prirodzenou súčasťou črevného mikrobiómu. Ak však nastane prevaha „zlých“ baktérií v črevách, „dobré“ baktérie strácajú kontrolu nad plynulosťou trávenia a objaví sa množstvo pridružených problémov. Premnoženie kvasiniek v črevách sa prejavuje plynatosťou, nadúvaním, kŕčmi a celkovým nepohodlím v oblasti brucha. Pri dlhodobo nepriaznivom stave vznikajú pôsobením kvasiniek zápalové ložiská, ktoré môžu prerásť v ulceróznu kolitídu alebo Crohnovu chorobu.

Svrbiace infekcie pokožky

Kvasinky patria do ríše húb a sú známe svojou životaschopnosťou. Od bujnenia ich nič len tak neodradí. Ak sa premnožená kandida dostane na povrch pokožky, opätovne hľadá vlhké a teplé prostredie. Darí sa jej najmä na spotených miestach a záhyboch kože – v podpazuší, pod prsiami, pod bruchom, či medzi prstami na nohách. Prejavuje sa svrbením a bielym povlakom. Ak proti nej nezakročíte, môže napadnúť aj nechty, na ktorých sa objavia šupiny a zvýši sa ich lámavosť.

Boľavá kandidóza ústnej dutiny

Pozor na škriabanie postihnutej pokožky. Pri kontakte sa uvoľňujú milióny nových spórov, ktoré si môžete zaniesť aj do ústnej dutiny. Pre premnoženie kvasiniek v ústach je typický biely povlak na jazyku, nepríjemný zápach z úst, chronické zápaly kútikov a aj pomaly sa hojace ranky v ústach. Ak sa infekcia dostane hlbšie, môže spôsobiť zdurenie slizníc dýchacích ciest. Väčším problémom je kandidóza pažeráka, ktorá sa prejavuje bolesťou za hrudnou kosťou a ťažkosťami pri prehĺtaní potravy.


Mohlo by vás zaujať: Máte biely a „popraskaný“ jazyk? Môže ísť o kvasinkové ochorenie


Ako si pomôcť?

K predchádzajúcim príznakom sa môže pridať aj celá skupina tých menej zjavných, ktoré by ste určite nepripisovali premnoženým kvasinkám. Patria sem dokonca aj výkyvy nálady, zahmlenie mysle, ťažkosti s pamäťou, či pocit sústavného vyčerpania. Zlý stav v črevách sa môže rýchlo preniesť do hladín energie (kvôli nedostatočnému zásobovaniu živinami), aj do hladín neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za našu náladu a duševnú pohodu.

Kľúčová zmena k lepšiemu je ukrytá v strave:

– V prvom kroku dočasne vyraďte bielu múku a všetky výrobky z nej.
– To isté platí aj pre mliečne výrobky, sladené nápoje a džúsy, plesnivé syry a potraviny s obsahom droždia.
– Pozor tiež na stužené rafinované oleje a tuky, polotovary s množstvom konzervantov. Neprinášajú do čriev pohodu, práve naopak.

Už po niekoľkých dňoch by ste mali spozorovať pozitívne zmeny. Pridajte do stravy tradičné potraviny, ktoré dokážu v črevách zredukovať premnožené kvasinky – cibuľu, cesnak, oregano, tymián, škoricu. Nezabudnite ani na kvalitné probiotiká, ktoré pomôžu obnoviť narušenú črevnú mikroflóru.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame