Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?

notebook

sxc.hu

Cítite sa v práci nedocenení a chodíte do nej s veľkou nechuťou? To sú len niektoré z mála dôvodov, pre ktoré ľudia svoje zamestnanie opúšťajú. Čo však v prípade, že máte štyridsiatku za sebou, no do dôchodku stále ďaleko? Pri súčasnom trhu práce s neistou budúcnosťou by mohlo ísť o rozumný, ale tiež veľmi chybný krok. Zistite, čo všetko kariérna zmena obnáša, na čo by ste sa mali pripraviť a podľa čoho sa v príhodnej chvíli rozhodnúť.

Čo pojem kariérna zmena vlastne zahŕňa?

V tom najjednoduchšom zmysle slova by sa dalo povedať, že ide o zmenu zamestnania. Kariérna zmena má však svoje špecifiká. Zahŕňa v sebe totiž hrubý zásah do doterajšieho profesionálneho života. Nejde teda len o zmenu zamestnávateľa, ale tiež o zmenu odvetvia či typu pozície. Pre ilustráciu možno uviesť nasledujúce príklady: ak sa farmaceutická laborantka v lekárni rozhodne stať medicínskou reprezentantkou, prípadne ak sa úradník zo štátnej správy presunie do súkromného sektoru ako manažér či personalista. Je len na vás, aké skúsenosti a zručnosti ste doteraz nadobudli a po čom ste vždy v kariérnej sfére vlastne túžili. Za kariérnu zmenu sa považuje aj prechod z práce na trvalý pracovný pomer pod určitým zamestnávateľom do oblasti vlastného podnikania.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


Nevítaný „jobhopper“

V súvislosti s kariérnou zmenou treba tiež spomenúť istý druh zamestnancov nazývaných „jobhoppper“. Ide o ľudí, ktorí často striedajú firmy a veľkú časť voľného času strávia na pohovoroch či hľadaním novej (výhodnejšej) pracovnej príležitosti. Personalisti sa takýmto typom vyhýbajú a pracovné zmluvy s nimi radšej neuzatvárajú. Vysvetlenie je logické – po odovzdaní svojho know-how strácajú zaškoleného zamestnanca a musia zaňho hľadať náhradu, čo môže narušiť chod danej spoločnosti. Preto ak premýšľate nad kariérnou zmenou, uvažujte celoplošne. Často sa totiž stáva, že len zmenou zamestnávateľa vaša nespokojnosť nepominie.


Mohlo by vás zaujímať: Pozrite si najlepšie aktuálne pracovné ponuky


Dôvody na kariérnu zmenu

Dôvody na opustenie možno z celkového hľadiska rozdeliť na skupiny – externé a interné. Externé dôvody v sebe kumulujú všetko to, čo na vás v pracovnom prostredí vplýva:

  • nespokojnosť so šéfom – ak komunikácia viazne, prípadne máte pocit, že „na vás sedí“
  • nízky plat – pokiaľ pre firmu robíte už niekoľko rokov, na vaša mzda zostala nezmenená
  • problémy v kolektíve – nevychádzate so spolupracovníkmi, neviete sa začleniť
  • nedostatok motivácie – vedenie spoločnosti vás ničím nemotivuje, aby ste dosahovali lepšie výsledky (mimoriadne odmeny, sociálny program a podobne)
  • nespokojnosť s vlastnou prácou – pokiaľ vás vami vykonávaná činnosť nenapĺňa

Pri vyššie spomínaných bodov však svoje myšlienky rozmeňte na drobné a zistite, či sa len nesnažíte uniknúť pred situáciou, ktorá by u vás mohla počkať aj u nového zamestnávateľa. Pravým impulzom by sa pre vás mali stať práve interné dôvody. Pokiaľ sami v sebe vidíte potenciál, ktorý v aktuálnom zamestnaní nevedia doceniť, resp. využiť. V tom prípade je možno práve teraz čas na vlastnú sebarealizáciu.


Mohlo by vás zaujímať: Lepí sa na vás dotieravý kolega či kolegyňa? Vieme, čo s tým!


Ako na to?

1. Analyzujte – dôkladne sa zamyslite nad tým, v akej situácii sa nachádzate, aké sú vaše vízie, predstavy, akým smerom sa chcete uberať a aké hodnoty vyznávate. To všetko vám napomôže k tomu, aby ste si ujasnili, čo vlastne chcete.

2. Pýtajte sa – ak už máte jasnú predstavu, urobte si vlastný prieskum. Zavolajte ľuďom, ktorí pracujú v rovnakej oblasti a opýtajte sa ich, s akými problémami zápasia, ako sa im darí. Získate tak prehľad o tom, na čo všetko sa v budúcom zamestnaní musíte pripraviť.

3. Skúšajte – ak sa z finančného sveta hrniete do gastronómie, pokojne si dohodnite víkendové brigády v nejakej zabehnutej prevádzke. Len takto najlepšie zistíte, o čom je realita.

4. Žiadajte – prebehnite si svoj telefónny zoznam a skontaktujte sa so všetkými, ktorí by vám akýmkoľvek spôsobom vedeli pomôcť. Podľa istej štúdie je totiž len 20% ponúk inzerovaných, zvyšné sú skryté po zámkou „známostí“. Neváhajte preto využiť tie vaše.

5. Choďte na istotu – hovorí sa, že kto neriskuje, nič nemá. Stojí vám však riziko za omeškané splátky hypotéky a úverov? Zamyslite sa nad rodinným zázemím a nad tým, nakoľko je vaša domácnosť závislá od vašich príjmov. Ideálne je, ak dáte v zamestnaní výpoveď, až keď máte vo vrecku dohodu s inou firmou.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame