Kašeľ hrá vo váš prospech: Naučte sa s ním správne zaobchádzať

Muž

thinkstockphotos.com

Nutkanie na kašeľ je neraz jedným z prvých znakov blížiacej sa choroby. Nie je to nič príjemné a často sa ho často snažíme potlačiť. To však nie je vždy vhodné východisko. Kedy je vhodnejšie nechať kašľu voľný priebeh?

Zápaly dýchacích ciest sprevádzané kašľom patria k najčastejším ochoreniam detí, ale stretávajú sa s ní aj mnohí dospelí. Ide o typické ochorenie spojené s jesenným obdobím. Kašeľ tak môže vzniknúť ako neškodná reakcia na prašné prostredie, ale byť aj signálom vážnejšieho ochorenia.

Chráni naše dýchacie cesty

V tomto období sú najčastejšou príčinou kašľa vírusy a baktérie v dýchacích cestách. ,,Kašeľ je prirodzeným a dôležitým obranným mechanizmom organizmu,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Šimovičová. Aj keď je kašeľ, ktorý je dôležitou ochranou dýchacích ciest, najčastejším príznakom ich ochorenia, často sa vyskytuje aj pri iných diagnózach. Už aj ľahké vykašliavanie je pre telo záťažou, ktorá by sa nemala podceňovať, upozorňujú lekári.


Mohlo by vás zaujať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


Nie je kašeľ ako kašeľ

Rozoznávajú sa dva základné druhy kašľa. Suchému, dráždivému kašľu odborníci hovoria aj neproduktívny. Vyskytuje sa na začiatku infekčného ochorenia, keď sú hlieny ešte husté a nedarí sa ich dobre vykašliavať. Vlhký, produktívny kašeľ vzniká, keď sa už hlien v dýchacích cestách pohybuje. Sprevádza ho vykašliavanie hlienov v rôznom množstve.

Suchý kašeľ tlmte…

Suchý kašeľ nemá žiadny liečivý účinok, takže je možné tlmiť ho liekmi nazývanými antitusiká. Tie ovplyvňujú dráždivé podnety z dýchacích ciest. Pacienta totiž obťažuje, často veľmi vyčerpáva.


Mohlo by vás zaujať: Nie je kašeľ ako kašeľ: Nájdite recept na liečbu toho, ktorý trápi práve vás


…vlhký podporte

Vlhký kašeľ sa už nesmie potláčať liekmi, ktoré ho zastavujú. Treba ho podporiť prostriedkami, ktoré hlieny skvapalňujú a podporujú ich vykašliavanie. Tým sa odborne hovorí mukolytiká (znižujú hustotu hlienu) a expektoranciá (pomáhajú hlien dostať von z dýchacích ciest). Mnohé z prípravkov si môžu ľudia kúpiť voľne v predajni, nepotrebujú na ne predpis od lekára.


Čo pri bolestivom močení najlepšie pomohlo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame