Káva pred cvičením: Áno alebo radšej nie?

Káva

thinkstockphotos.com

Káva patrí medzi obľúbené nápoje mnohých Slovákov a neraz si ju doprajeme aj niekoľkokrát denne. Dokáže nás povzbudiť a prebrať. Je však jej pitie vhodné aj tesne pred cvičením, či inou fyzickou aktivitou?

Ale áno! Ak patríte ku kávičkárom, nebojte sa a doprajte si svoj milovaný nápoj aj pred cvičením. Vyplatí sa vám to hneď z niekoľkých dôvodov!

1. Schudnete viac

Niežeby ste pohybom bez kávy neschudli, ale vďaka kofeínu, ktorý obsahuje, spálite kalórií ešte viac. Potvrdzuje to španielska štúdia uverejnená v Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Športovci, ktorí pred výkonom prijali kofeín, spálili o 15 percent viac kalórií ako tí, ktorí dostali placebo. Pritom nešlo o nejaké závratné množstvá tejto látky – 70 kilovému človeku by mala stačiť veľká šálka klasickej kávy.

2. Svaly vám vydržia aj s pribúdajúcimi rokmi

Podľa vedcov z Coventry University kofeín pomáha udržať svalový tonus aj s pribúdajúcimi rokmi. Štúdia síce bola zatiaľ robená len na zvieratách, ale dá sa z nej usudzovať, že káva je vhodným spôsobom, ako sa udržať fit a zároveň by mala slúžiť ako prevencia vekom podmienených úrazov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


3. Proti bolesti

Čo si budeme hovoriť, zhadzovanie kíl dá niekedy pekne zabrať a pri cvičení sa neraz nevyhneme ani nepríjemným pocitom. Výskumníci z University of Illinois zistili, že dve šálky kávy asi pol hodinku pred náročným cvičením dokáže zmierniť bolesť svalov. Vďaka káve si teda budete vládať dať do tela ešte viac a vydržíte cvičiť dlhšie alebo s väčším nasadením.

4. Dostane vás do nálady

Tak ako samotná fyzická aktivita, aj káva má pozitívny vplyv na náladu. Dokonca ju podľa vedcov zo Seoul National University ani netreba piť, stačí privoňať. Jej vôňa má totiž na svedomí zmeny proteínov v mozgu, ktoré sa spájajú so stresom. Ak teda cvičíte ráno a radi si po prebudení doprajete aj šálku kávy, zabíjate dve muchy jednou ranou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obľúbená šálka kávy vždy neprospieva: Opatrní by mali byť najmä seniori


Komu pomôže?

Mike Gleeson, profesor biochémie v Loughborough University pre Daily Mail upresnil: ,,Štúdie dokazujú, že príjem kofeínu má väčší efekt na fyzický výkon rekreačných športovcov ako na profíkov. Pomôť môže pri bicyklovaní, behaní a športoch, pri ktorých ste vo vysokom nasadení približne na 80-90 minút.“

Neprežeňte to

Ani s kávou to však netreba preháňať. Maximálne množstvo, ktoré vám pomôže na sebe zamakať, je okolo 6 miligramov na jeden kilogram vášho tela. Ak teda vážite napríklad 80 kíl, nemali by ste prijať viac ako 480 miligramov – čo sú asi tri klasické kávy (1,7 dcl). Ideálne je ju vypiť hodinu až pol hodinu pred cvičením. Ak máte problémy so srdcom, alebo podobné chronické ochorenie, mali by ste radšej konzultovať príjem kávy aj vhodné cvičenie s lekárom. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Kávu pred cvičením pite s rozumom:

  • Bez cukru

Ak patríte medzi zástancov kávy s mliekom a cukrom, mali by ste sa aspoň pred cvičením v tomto ohľade obmedziť. Akurát tak dodáte telu viac kalórií, ktoré treba spáliť. 

  • Doprajte si aj vodu

Káva má síce veľa pozitív, na druhej strane má však aj negatíva a jedným z nich je, že človeka odvodňuje. Okrem toho stratíte veľa tekutín pri samotnom cvičení vďaka poteniu sa, takže je veľmi dôležité piť dostatok čistej vody.

  • Nepokazte si spánok

Ak ste zvyknutí cvičiť večer a bez problémov zaspávate, všetko je v poriadku. Sledujte však, či po zavedení pitia kávy pred cvičením nezačnete mať v posteli problémy. Niektorým ľuďom vie už jedna káva v poobedných hodinách zaspávanie znepríjemniť. A keďže nedostatok spánku má okrem mnohých iných negatív na svedomí aj spomalenie metabolizmu, nepodceňujte ho a ak treba, kávu si radšej odpustite.


Doprajete si pred cvičením, alebo inou fyzickou aktivitou kávu? Aký to má vplyv na váš výkon? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame