Každá časť tela starne inak: Prsia najrýchlejšie, srdce najpomalšie

Muž

thinkstockphotos.com

30 alebo 50? Dátum narodenia, ktorý máte v občianskom preukaze nemusí nič prezrádzať o vašom skutočnom veku. Ten totiž určuje stav vášho tela, ktorý môže byť podstatne lepší, ale aj horší ako kalendárny vek.

Či už ide o fyzickú silu, schopnosť reagovať alebo o zdravotný stav, čas neubieha všetkým ľuďom rovnako. Vedci z americkej Dukeovej univerzity merali rozdiely medzi vekom podľa rodného listu a vekom biologickým u tisícky dobrovoľníkov a ich cieľom bolo prispieť k poodhaleniu rúška tajomstva spočívajúceho v dlhovekosti a pokúsiť sa spomaliť beh biologického času. Ten je rozdielny dokonca aj u rôznych častí tela.

Jeden rok za tri

Čas nebeží všetkým rovnako. Niektorým ľuďom rok ubehne, bez toho, aby za sebou zanechal nejaké stopy. Pre iných sa však jediný rok rovná rokom trom. Vedci z Dukeovej univerzity vo svojej štúdii skúmali 1000 dobrovoľníkov, ktorí mali podľa rodného listu tridsaťosem rokov, ich biologický vek sa pohyboval od dvadsiatich ôsmich do 61 rokov. Že niektorí ľudia majú vrásky viac ako iní, je vidieť na prvý pohľad. Prečo sa to tak deje a aké z toho možno vyvodiť závery týkajúce sa dlhovekosti, zostáva doteraz čiastočne záhadou.


Mohlo by vás zaujať: Štyri potraviny, ktoré spomaľujú starnutie: Poznáte ich?


Merali 18 parametrov

Vedci podrobili pokusné osoby 18 testom: od merania sily jednej paže po schopnosť udržať rovnováhu na jednej nohe, od testu inteligencie po stav ďasien, od kapacity pľúc po krvné a pečeňové testy a stav srdca. Na základe týchto údajov si vypočítavali biologický vek dobrovoľníkov a porovnávali ho s vekom podľa rodného listu. Našli rozdiely dokonca dvadsiatich troch rokov.

Kedy začína starnutie?

Štúdia potvrdila, že starnutie začína od mladosti a už pred štyridsiatkou sú jeho stopy viditeľné na celom tele. Ale ak čas vo vnútri nášho tela neubieha vždy rovnako, je potrebné nájsť nástroj schopný merať odbíjanie hodín v každom jedincovi s čo najvyššou presnosťou. K tomu sa dnes upiera snaženie vedcov. ,,Ak chceme porozumieť tomu, prečo niektoré osoby vyzerajú staršie, ako je ich skutočný vek, nie je to obyčajná zvedavosť. Umožní nám to preniknúť do hlbokých biologických mechanizmov starnutia,“ vysvetľuje Claudio Franceschini z Bolonskej univerzity a koordinátor európskeho projektu Nu-Age o stravovaní a starnutí.

,,Novými nástrojmi meriame priestorový tvar dvojreťazcovej DNA, cukry, ktoré sa viažu na niektoré proteíny v našom tele, produkty metabolizmu, ktoré končia v plazme a moči a dokonca aj sekvencie genómov triliónov baktérií, ktoré v nás, najmä v črevách, žijú,“ citoval ho taliansky denník La Repubblica.


Mohlo by vás zaujať: 6 potravín, ktoré bojujú so starnutím: Doprajte si ich čo najčastejšie


Prsia a kosti starnú najrýchlejšie

,,Nielenže niektorí ľudia starnú rýchlejšie ako iní. Mozoček je napríklad najmladšou časťou tela. Keď sme skúmali 30 rôznych tkanív šiestich storočných, zistili sme, že táto časť mozgu starne pomaly. Biologické hodiny niektorého orgánu, napríklad pečene, zrýchľuje obezita. Infekcia HIV podstatne zvyšuje vek mozgu a krvi, rovnako ako Downov syndróm,vysvetlil Steve Horvath z Kalifornskej univerzity. Medzi ďalšie zistenia patrí napríklad to, že rakovinové bunky majú biologický vek o niekoľko desiatok rokov vyšší ako zdravé tkanivá. Prsia a kosti patria knajopotrebovanejšímorgánom, srdce medzinajčerstvejšie. Kmeňové bunky, hojné u embryí v prvých fázach vývoja, sú odolné voči času, aj keď sa nachádzajú v dospelom jedincovi.

Čo určuje biologický vek?

Dvojitá špirála DNA, ktorá je východiskom objavu, môže byť dlhá päť centimetrov, a aby našla priestor vo vnútri jadra bunky, je veľmi komplikovane stočená. V niektorých bodoch tohto klbka je niekoľko molekúl nazývaných metylové skupiny. ,,Nikto nepozná dôvod, ale úroveň metylácie DNA môže presne označiť biologický vek jedinca,vysvetľuje ďalej Francheschi.


Počuli ste už o spomínanej štúdii? Aké máte poznatky a informácie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame