Keď cesta do práce trvá pridlho: Trpí vaša postava, zdravie aj vzťahy

Šofér

thinkstockphotos.com

Cesta do práce tvorí neraz pomerne značnú časť nášho dňa. Možno sa nemôžeme porovnávať so zahraničnými metropolami ako je Londýn, ale aj na Slovensku sa cesta do práce predlžuje – najmä v okolí väčších miest. V Bratislave vám v špičke cesta do práce pokojne zaberie hodinu, či v niektorých dňoch dokonca hodinu a pol.

Dlhé dochádzanie, horšia fyzická forma

Najdôležitejší však nie je čas zabitý dochádzaním, ale to, že môže škodiť zdraviu. Podľa správy, ktorú vypracovala britská Kráľovská spoločnosť verejného zdravia (RSPH) kvôli dochádzaniu stúpa počet skonzumovaných kalórií, zhoršuje sa zdravotný stav aj celkový pocit pohody. Dochádzanie do práce je vysoko stresujúca záležitosť, kedy sa na zdravie negatívne podpisujú také faktory, ako je znížená fyzická aktivita či menej času na zdravú stravu, cvičenie, spoločenské styky alebo spánok.

Najviac trpia Londýnčania

Najdlhší čas trávia dochádzaním Londýnčania, ktorým priemerne trvá 79 minút, než dorazia na pracovisko. Tým predstihli všetky americké mestá vrátane Los Angeles, Chicaga a New Yorku. Podľa RSPH pri „kultúre dochádzania“ dostali prednosť také aspekty, ako sú napríklad náklady a dostupnosť, a vplyv na zdravie verejnosti bol odsunutý nabok.


Mohlo by vás zaujať: Zlepšite si vzťahy aj sexuálny život: To všetko vďaka jazde do práce na bicykli


Menej času s kamarátmi aj stres

Viac ako polovica opýtaných cíti v dôsledku dochádzania do práce stres, 44 percent z nich uviedlo, že kvôli času premárnenému dochádzaním môžu tráviť menej času s rodinou a priateľmi, a 41 percent pripustilo menej telesnej aktivity. Zhruba tretina potvrdila, že menej spia, a nedostatok odpočinku vynahrádzajú jedlom s vyšším podielom nezdravej stravy.

Ako z toho von?

Medzi kroky, ktoré by túto situáciu mohli zmeniť alebo aspoň trochu vylepšiť, patrí napríklad väčšia prispôsobivosť zamestnávateľov. Tí by nemali trvať na pevnej pracovnej dobe, a ak je to len trochu možné, prispôsobiť pracovný čas tak, aby sa dochádzajúci vyhli preplneným dopravným prostriedkom a komunikáciám počas špičky. Takmer 60 percent opýtaných uviedlo, že flexibilný pracovný čas by im vylepšil zdravie i pohodu. Najmä v mestách by okrem toho prospela kvalitná a rýchla hromadná doprava, hoci aj na úkor automobilovej.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Nuž a niektoré veci môže ovplyvniť aj sám človek:

  1. Na cestu si berte len zdravé pochúťky ako oriešky či ovocie alebo napríklad ošúpanú a nakrájanú mrkvu. Vyhnite sa sladeným nápojom.
  2. Ak zrejme pôjde o dlhodobú prácu a ste napríklad v prenájme, porozmýšľajte nad sťahovaním.
  3. Keď sa vám sťahovať nechce, nechcete zmeniť prácu a nájsť si zamestnávateľa bližšie? Možno zarobíte o niečo menej, ale ušetríte tak čas ako aj peniaze na dopravu.
  4. Skúste sa dohodnúť so svojím šéfom na práci z domu alebo na flexibilnom pracovnom čase.
  5. Ak sa nedá nič robiť, skúste aspoň čas na cestách naozaj využiť. Cez handsfree zavolajte kamarátom či rodine, vypočujte si podcasty o novinkách vo vašej oblasti, pustite si obľúbenú hudbu, ktorá vo vás vyvolá dobrú náladu. Ak nešoférujte, môžete si čítať, ale aj pripravovať pracovné podklady a podobne.

Koľko času denne strávite presunom z práce domov vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, CNN, ČTK
Odporúčame