Keď srdce bije na poplach: Viete, aký tep by ste mali mať?

Senior

thinkstockphotos.com

Práve krvný pulz sa spomedzi kardiovaskulárnych hodnôt často zanedbáva, no jeho vysoké hodnoty sú pre zdravie rovnako nebezpečné, ako napríklad vysoký krvný tlak. Hodnoty srdcovej frekvencie sa dostávajú rapídne do popredia, ako ukazovatele rizika kardiovaskulárnych problémov. Viete ako zistíte, že váš pulz nie je v poriadku aj bez meracieho prístroja?

Priveľa úderov neveští nič dobré

Ak bije vaše srdce ako „o dušu“, mali by ste spozornieť. Svoju srdcovú frekvenciu by ste si mali kontrolovať rovnako pravidelne ako krvný tlak a všetko si poctivo zapisovať. Vo všeobecnosti sa na krvný tlak kladie väčší dôraz a patrí spolu s vysokým cholesterolom, hladinou cukru v krvi, nadváhou a fajčením medzi hlavné rizikové faktory. Odborníci však v poslednej dobe prikladajú vysoký význam v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení práve hodnotám srdcového tepu.

Aký je správny pulz?

Tep, resp. srdcová frekvencia určuje počet úderov srdcového svalu za minútu. Ideálna ľudská frekvencia srdca sa pohybuje v rozmedzí medzi 50 až 60 údermi za minútu. V minulosti sa považovalo za normálnych ešte aj 70 úderov, no v súčasnosti sa táto hodnota považuje za privysokú a dokonca takú, ktorá už významne zvyšuje riziko srdcových problémov v budúcnosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nebezpečenstvo menom mŕtvica: Koho ohrozuje a ako včas rozpoznať jej príznaky?


Merajte doma

V ambulancii sa ale málokedy podarí namerať ideálne hodnoty, pretože sa v nej ťažko dajú dosiahnuť na to potrebné podmienky. Preto je dôležité merať si tep pravidelne doma, v pokoji a údaje si zapisovať. Tep by sa mal merať v pokoji, v polohe ležmo po minimálne 5 minútovom pokojnom ležaní. Ak sa váš tep ani trikrát po sebe nepohybuje v optimálnom rozmedzí a to počas viacerých dní po sebe, mali by ste sa s týmto problémom určite obrátiť na odborníka. Zrýchlený pulz totiž dokázateľne skracuje váš život. A preto aj vtedy, ak máte v poriadku hladiny krvného tlaku a kolíše vám len krvný pulz, je potrebné vyhľadať kardiológa.

Ako si ho zmerať bez prístroja?

Aj laici si môžu krvný tlak zmerať bez prístroja. Stačí priložiť palec na krčnú tepnu, alebo na zápästie, kde pulzuje žila a počítať počet úderov vášho srdca, pričom je potrebné odstopovať si jednu minútu, resp. stačí počítať počet úderov po dobu 15 sekúnd a vynásobiť túto hodnotu štyrmi. Odmerať si rýchlosť, akou vaše srdce bije a zistiť, či je v poriadku, tak môžete v podstate kdekoľvek a kedykoľvek, pokojne aj počas cesty autobusom do práce, či počas pozerania televízie – aj keď tieto podmienky nie sú celkom ideálne, čo-to napovedia.

Aj štúdia varuje

Podľa výsledkov štúdie Beautiful, ktorá sa uskutočnila v 33 krajinách na 11 000 pacientoch, majú ľudia s tepom 70 a viac úderov za minútu až o 34 vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne problémy, o 46 % vyššie riziko, že ich postihne infarkt a dokonca až o 56 % vyššie riziko, že im zlyhá srdce. Štúdia tiež preukázala to, že zníženie srdcovej frekvencie vedie aj ku zníženiu srdcových príhod.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Účinná zbraň je pohyb. Aký?

Je to už raz tak. Tí pohodlnejší a lenivejší z nás sa opäť raz chytia za hlavu. Najsilnejšou zbraňou aj v boji s týmto problémom je opäť a zas pohyb. Pri ňom totiž vaše srdce trénuje a v pokoji tak prechádza na „šetriaci režim“, pričom automaticky znižuje vlastnú tepovú frekvenciu a o to tu ide. Vhodné sú športy, pri ktorých sa mierne zapotíte, ideálne sú tieto:

  • chôdza do kopca
  • chôdza po schodoch
  • nordicwalking
  • bežkovanie
  • plávanie

Pomôže aj správne dýchanie

Pre niekoho možno prekvapujúce, no frekvencia srdca sa dá ovplyvniť aj dýchaním. Podobným ako pri cvičení známom ako joga. Na to, aby ste pocítili zlepšenie, mali by ste dychové cvičenia robiť asi 5 krát denne a to nasledovným spôsobom. Treba dbať na jednotlivé dychové fázy. Hlboký nádych by mal trvať zhruba 7 – 10 sekúnd, zadržanie dychu by ste mali zvládnuť zhruba rovnakú dobu a pomalý hlboký výdych by mal byť v ideálnom prípade 14 – 20 sekúnd dlhý. K takýmto časom sa ale nemôžete logicky dopracovať hneď, je potrebný postupný tréning. Počas pomalého plynulého výdychu totiž telo znižuje srdcovú frekvenciu.


Ako často si kontrolujete svoj krvný pulz? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame