Kliešte opäť útočia: Ako nás ohrozujú a čím sa pred nimi brániť?

Kliešť

wikipedia.org

Z roka na rok je ich viac a nachádzajú sa aj na miestach, kde by o nich pred pár rokmi nikto ani nechyroval. A čo je najhoršie, z roka na rok sú aj nebezpečnejšie. Pokojne ich môžete dostať aj pri prechádzke v parku v centre mesta. Hádate dobre – reč je o kliešťoch. Ako sa pred nimi chrániť, postupovať po prisatí a pri akých príznakoch rýchlo vyhľadať lekára?

Ako nedostať kliešťa? To je otázka! Bezpečne vyvarovať, by sa mu totiž v súčasnosti dalo, asi len striktným nenavštevovaním prírody a vyhýbaním sa akýmkoľvek stromom a trávam. Kliešte sa totiž hojne nachádzajú najmäv tráve, odkiaľ útočia najčastejšie. Skutočne stačí obyčajná prechádzka v parku, či pár krokov po tráve a kliešť sa môže stať problémom aj pre vás. Ako sa pred touto pliagou chrániť?

Najúčinnejšia je vždy prevencia!

  • pri každej návšteve prírody, sa dostatočne chráňte vysokou obuvou a dostatočnou pokrývkou tela oblečením, nezabúdajte na pokrývku hlavy,
  • chráňte sa kvalitnými repelentmi,
  • po každej návšteve prírody si dôkladne prezrite telo a skontrolujte, či nemáte niekde prisatého kliešťa – dôležité je jeho skoré objavenie a odstránenie,
  • vyhýbajte sa oblastiam, kde je hlásený vysoký výskyt kliešťov,
  • vyhýbajte sa kontaktu nahej pokožky s trávou a kríkmi v lese.

Milujú vlhko a teplo

Kliešte sú veľmi aktívne a v prírode sa s nimi môžeme stretnúť od skorej jari, až do neskorej jesene. Ožívajú už pri teplote 5°C, milujú teplo, no nie vysoké horúčavy. Dôležité je zamedziť aj nadmernému poteniu. Kliešte milujú okrem tepla aj vlhko a vyhľadávajú miesta, ktoré sú vlhké a koža na nich je tenká, pretože na nich lepšie zacítia krv.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Pomôže aj B-komplex

Aj keď nie je jeho užívanie v súvislosti s odpudzovaním hmyzu preskúmané odbornými štúdiami, aj tak je užívanie komplexu vitamínov skupiny B odporúčané mnohými lekármi. Vitamíny skupiny B totiž spôsobujú zápach, ktorý sa vylučuje kožou,mätie a odpudzuje hmyz, teda nielen kliešte, ale napríklad aj dotieravé komáre, muchy, osy a ovady. Okrem iného ovplyvňuje B-komplex aj vlhkosť kože, človek sa menej potí a tak sa stane pre týchto parazitov menej atraktívny. Dopriať si ho môžete v syntetickej, či prírodnej forme (dobrým zdrojom sú napr. pivovarské kvasnice). Začať užívať by ste ho mali asi 3 týždne pred tým, ako sa vystavíte zvýšenému výskytu hmyzu, t.j. napr. 3 týždne pred dovolenkou na horách.

Ako kliešťa správne vytiahnuť?

Počas posledných rokov, čo sa u nás pred kliešťami varuje, sme už počuli rôzne inštruktáže o tom, ako správne vytiahnuť kliešťa. Od krútenia proti smeru hodinových ručičiek, cez udusenie kliešťa masťou, až po v súčasnosti odporúčaný postup. Miesto pred odstránením kliešťa vydezinfikujeme. Potom by sme mali jemne vykývavať pomocou pinzety, kým sa sám neuvoľní. Za pár eur dostať aj špeciálne pinzety určené na tento účel – ak chodíte do prírody často, možno sa vám táto pomerne nízka investícia oplatí. Po odstránení kliešťa z tela, treba vždy skontrolovať, či v koži nezostala hlavička, miesto je vhodné ošetriť tampónom s alpou a kliešťa je následne potrebné samozrejme rozpučiť.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Aké choroby môžu kliešte spôsobiť?

  • kliešťová encefalitída – dá sa jej predísť očkovaním. Je to choroba, ktorá je vyvolaná vírusmi a prenášajú ju kliešte, ale aj infikované mlieko. Ochorenie sa objavuje po 1 – 2 týždňoch od prisatia. Sprevádzajú ho príznaky podobné chrípke – bolesti hlavy, teploty, nechutenstvo. Po nich nastúpi druhá fáza – vysoké horúčky, citlivosť na svetlo, stuhnutie šije, motorický nepokoj, až delírium s poruchami vedomia,
  • lymská borelióza – infekcia, prenášaná kliešťami, zapríčinená vniknutím baktérií do krvi človeka, po niekoľkých hodinách od prisatia kliešťa na telo. Po niekoľkých dňoch vznikne okolo miesta vpichu červený kruh, ktorý sa rozširuje. Niekedy vzniknú aj príznaky podobné viróze – únava, bolesti hlavy a kĺbov. Po niekoľkých mesiacoch postihuje kožu, srdce a centrálny nervový systém. Boreliózu je nutné včas liečiť, pretože ak sa na ňu príde vo vysokom štádiu, môže zanechať trvalé následky.

Máte skúsenosti s vyberaním kliešťa? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Nela
Odporúčame