Kliešte opäť útočia: Kde si treba dávať pozor a čo robiť, keď sa už prisaje?

Kliešť

thinkstockphotos.com

S príchodom teplých dní sa zo svojich úkrytov vynárajú aj viaceré „otravy“ v podobe drobných živočíchov. Na svoje si v tomto čase prichádzajú nielen všade prítomné muchy a komáre, ale aj nepríjemné kliešte. Viete, čo môžu spôsobiť a ako sa im vyhnúť?

Kliešť obyčajný patrí medzi parazity. Živí sa krvou človeka aj zvierat. Jeho vývoj sa skladá z trojročného cyklu, počas ktorého vystrieda až troch hostiteľov, pretože v každom štádiu sa živí krvou.

Je to síce tvor veľmi malý, no keď sa poriadne nacicia, môže zväčšiť svoju hmotnosť až 200krát. Samček je menší a je sfarbený do hnedočierna, samička do červena. Na hlavičke má kliešť klepietka, ktoré mu slúžia na vytvorenie otvoru na koži, do ktorej potom vsunie bodavý orgán.

Pozor na vysokú trávu aj kríky

Môžeme ich nájsť všade, no ich obľúbeným priestorom na život sú lúky, lesy či mestské parky. Jednoducho, nachádzajú sa všade, tam kde je trávnatý porast a nízke kríky. Takže mýtus o tom, ako kliešte číhajú na stromoch pripravené skočiť na svoju obeť v momente, keď to nečaká, skutočne neplatí. My im totiž k tomu, aby sa na nás prichytili, často nevedomky pomôžeme. Stačí, aby sme sa obtreli nohami o vysokú trávu alebo si ľahli v parku na zem.

Takisto netreba zabúdať na opatrnosť a pozornú prehliadku ani po návšteve ihličnatých lesov, ktoré nie sú, aj napriek predpokladom, výnimkou. S rastúcou priemernou teplotou sa totiž kliešte presúvajú aj do vyšších pásiem.


Mohlo by vás zaujať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Čo všetko nám hrozí?

Najväčším nebezpečenstvom, ktoré môže na hostiteľa pri strete s kliešťom čakať, je možná infekcia – lymská borelióza či kliešťova encefalitída. Obe môžu vyústiť do závažných ochorení.

Príznaky ochorenia nastupujú asi do desiatich dní od prenosu. Sú veľmi podobné chrípke – napríklad zvýšená teplota a bolesť svalov. Často sa vyskytuje malátnosť a začervenanie poštípaného miesta. Potom prejde choroba do bezpríznakového štádia.

Na záver nastupujú vysoké horúčky, vracanie, bolesti hlavy, stuhnutosť šije a citlivosť na svetlo. Niekedy končieva dokonca obrnou, chronickou bolesťou hlavy a občas aj smrťou. Preto je veľmi dôležité byť opatrný a nezanedbávať prevenciu pred a dôslednú prehliadku po návšteve lesa.

Ako sa im vyhnúť?

  • ak idete do prírody, nezabúdajte použiť repelent
  • vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou a pokiaľ sa im vyhnúť nedá, chráňte sa oblečením
  • po návrate domov vytraste oblečenie nad vaňou a dôkladne si skontrolujte celé telo, po dvoch či troch dňoch môžete kontrolu zopakovať

Mohlo by vás zaujať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Vytiahnite ho správne

Ak nájdete prichyteného kliešťa, dbajte pri vyťahovaní na bezpečnosť. Použite pinzetu alebo špeciálne klieštiky a jemnými kmitavými pohybmi ho vytiahnite. Takže žiadne vytáčanie v smere či proti smeru hodinovým ručičkám. Pozorne skontrolujte, či kliešťovi nechýbajú žiadne časti tela. Postihnuté miesto opäť vydezinfikujte.

Vyhnite sa „duseniu“ kliešťa olejmi či masťami pred vybratím. Takisto sa ho nikdy neusilujte vypáliť zapaľovačom.

Preventívne očkovanie môže pomôcť

Jednou z foriem prevencie je aj očkovanie. Proti kliešťovej encefalitíde dokonca existuje očkovacia vakcína aj pre deti. Počas roka je nutné vpichnúť tri dávky a vtedy vás ochráni počas troch rokov. Každých tri až päť rokov je potrebné preočkovanie. Niektoré poisťovne toto očkovanie preplácajú celé alebo čiastočne.


Aké skúsenosti máte s vyťahovaním kliešťov vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame