Kliešťová encefalitída: Chytiť ju môžete kdekoľvek, vieme, na čo si s pribúdajúcimi prípadmi dávať pozor!

kliešťová encefalitída

Kliešť prenáša okrem zápalu mozgových blán tiež boreliózu a menej známe choroby - čo stojí za jeho zvýšeným výskytom? (Zdroj: Freepik/yuchynskyi)

Kliešťová encefalitída je nesmierne nebezpečná, no s nastávajúcim otepľovaním nás láka čoraz viac chodiť do prírody. Nezabúdajte však, že to má svoje nástrahy, preto je potrebné čo najlepšie sa chrániť. V článku prinášame zopár tipov, ako sa tomuto nebezpečnému ochoreniu oblúkom vyhnúť.

Prípady kliešťovej encefalitídy na Slovensku čoraz viac stúpajú. V roku 2020 ich bolo zaznamenaných najviac za posledných 20 rokov. „Kliešte je možné nájsť takmer všade, kde je zeleň s výskytom tráv a kríkov,“ vysvetľuje Jana Kerlik z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

S odstránením nečakajte

„V prípade, že nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr. Avšak ani správne a včasné odstránenie nemusí zabrániť infekcii, pretože vírus kliešťovej encefalitídy sa na rozdiel napríklad od lymskej boreliózy prenáša už v priebehu niekoľkých minút po prisatí. Z uvedeného dôvodu je jedným z účinných a preverených spôsobov prevencie očkovanie,“ udáva odborníčka.

Podľa jej slov možno kliešte nájsť takmer všade. „Po návrate z prírody, zo záhrady, ale aj mestského parku je preto dôležitá kontrola celého tela. Kliešte obľubujú miesta s tenšou kožou – podpazušie, podkolenné jamky, slabiny, pod prsníkmi, za ušami, na hlave. Skontrolovať treba aj domáce zvieratá,“ vysvetlila Kerlik.

Má svoje charakteristické príznaky

Pred kliešťovou encifalitídou je jedným z vhodných druhov prevencie odporúčanej odborníkmi napríklad konzumácia len tepelne upravených mliečnych produktov, používanie špeciálnych repelentov či vyhýbanie sa miestam, ktoré sú kliešťami husto osídlené. Nosenie dlhých nohavíc a prehliadka tela po návrate z prírody je tiež dôležitá.

Kliešťová encefalitída má svoj typický klinický priebeh, ktorý je je dvojfázový. Jeden až dva týždne od prisatia kliešťa nastáva prvá fáza. Jej príznaky sú nejednoznačné, veľmi podobné chrípke – vyskytuje sa aj horúčka a bolesti tela. V druhej fáze dochádza k „zápalu mozgu“. Jeho príznakmi sú stuhnutá šija, bolesti hlavy, zvracanie a svetloplachosť. Špecifická liečba kliešťovej encefalitídy neexistuje.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame