Knižný tip: Román Zlaté dievča opisuje drsný príbeh spoza opony vrcholovej gymnastiky

Autorka si vybrala svet gymnastiky

Autorka si vybrala svet gymnastiky (Zdroj: Albatrosmedia)

Nazrite za oponu tvrdého sveta gymnastiky, kde sa skrýva odvážne dievča a jeho veľký sen o zlatej medaile. Nová kniha Zlaté dievča od autorky Jennifer Iacopelli sa zamýšľa nad tým, čo všetko sú športovkyne ochotné urobiť pre zlatú medailu. Kniha pre generáciu young adult práve vychádza vo vydavateľstve CooBoo v preklade Zuzany Štelbaskej.

Život v športovej bubline

Román Zlaté dievča zaujal aj jednu z najúspešnejších slovenských reprezentantiek v biatlone, olympioničku Martinu Halinárovú, ktorá sa aktuálne venuje mládežníckym reprezentantom ako kondičná trénerka. „Po viac ako desiatich rokoch som sa vrátila späť do športovej bubliny, v ktorej žijú mnohí mladí ľudia. Tiež som ju zažívala od svojho tínedžerského veku až po ten dospelácky. Táto kniha ma vrátila do mojich tínedžerských rokov, keď som snívala o olympiáde. Trénovala som, makala, sledovala v telke svoje vzory. A sen sa mi splnil v roku 1994,“ spomína Martina.

„Je to kniha o živote v športovej bubline, ktorý nie je jednoduchý, aj keď to mnohokrát zakrýva lesk medailí a úsmev športovcov na fotkách. Teším sa, že náš trh ponúka tínedžerskú knihu zo športového prostredia profesionálnej gymnastiky a verím, že ich bude viac aj z iných športový odvetví.“

Príbeh odhodlania a driny

Kniha Zlaté dievča rozpráva príbeh Audrey, ktorá je odhodlaná získať olympijské zlato. Celé roky tvrdo makala, aby sa na olympijských hrách mohla postaviť pod gymnastické bradlá a celému svetu dokázať, čo sa v nej skrýva. Zvládla všetko odriekanie, nekonečné hodiny tréningu a aj úraz chrbtice. A je presvedčená, že v tíme s najlepšou kamoškou Emmou dokáže čokoľvek. Na týchto pretekoch je však v stávke oveľa viac.

Ľudia, ktorým mali gymnastky najviac dôverovať, ich zradili. Dievčatá tak spadnú do víru neuveriteľných a znepokojivých udalostí. Baby v tíme boli vždy ako druhá rodina, no teraz sa musia rozhodnúť, či budú stáť jedna pri druhej alebo im je prednejšia medaila. Audrey túži venovať viac pozornosti aj Leovi, tomu najzlatšiemu chalanovi, akého kedy stretla, no nemôže. Pretože toto je jej posledná šanca. Zvíťazí buď teraz, alebo nikdy.

Tvrdý svet gymnastiky

„Vždy ma fascinovali profesionálni športovci alebo vlastne ktokoľvek, kto už v takom mladom veku dokázal niečomu tak vášnivo zasvätiť svoj život. Vždy som bola aj veľkou športovou fanúšičkou. Keď som začala písať romány, vedela som, že šport je pre mňa tá pravá téma, pretože do nej vidím a zbožňujem ju,“ hovorí o knihe jej autorka Jennifer Iacopelli. Pre svoj román si vybrala svet gymnastiky, pretože naň treba nesmierne pevný charakter a silné odhodlanie už na základnej úrovni. „Nieto ešte, keď sa chcete stať najlepším na svete,“ dopĺňa Jennifer.

„Rozhodnutie venovať sa gymnastike v takom mladom veku ma absolútne ohuruje, či už ide o amatérsku alebo elitnú úroveň. A, samozrejme, gymnastika je mimoriadne náročný šport. Aj ten najjednoduchší cvik je veľmi nebezpečný, no vďaka výkonom gymnastiek a gymnastov pôsobí vždy ladne a jednoducho.“

Kniha sa venuje nielen odriekaniu športovkýň, ale aj vážnejším témam. „Čitateľky poteší vážna aj citlivá diskusia o sexuálnych útokoch, ale aj veselšie témy o tímovom živote, tvrdej drine či mechanike gymnastiky,“ uviedli v Bookliste v jednej z mnohých pozitívnych recenzií.

Knihu Zlaté dievča si môžete kúpiť TU.

Kniha Zlaté dievča
Kniha Zlaté dievča je vhodná pre všetkých športových nadšencov (Zdroj: Albatrosmedia)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame