Koberec dotvorí vaše bývanie: Podľa čoho ho vyberať?

Koberec

thinkstockphotos.com

Vzhľad vášho domova dotvárajú detaily. Medzi ne niektorí zaraďujú aj koberce, aj keď rozmerovo o detail rozhodne nejde. Množstvo ľudí však koberce podceňuje a neprikladá im dostatočnú váhu. Porovnajte si ale plochu, ktorú koberec tvorí. Bezpochyby sa jedná o jednu z najväčších farebných plôch v miestnosti. Preto treba výberu koberca venovať osobitnú pozornosť.

Hustota vlákien

Ide o prvé kritériá, na ktoré by ste mali pri výbere koberca hľadieť. Čím vyššie číslo hustoty vlákien a čím vyššia hmotnosť koberca, tým lepšie. Pri takomto kvalitnom koberci sa vám nestane, že vlákna z koberca vypadajú a budete mať na ňom akési „plešiny“. Nečakajte však, že podobný koberec bude stáť 10 eur.

Vzory alebo nie?

Kedysi platilo pravidlo čím vzorovanejší koberec, tým lepšie. Kópie perzských kobercov boli takmer v každej domácnosti. Dnešná doba je o niečo iná, do módy prišiel minimalizmus a jednoduchosť. Nebojte sa staviť na jednofarebné koberce, pôsobia veľmi príjemne a jemne. Naopak, vzorované koberce sú praktickejšie, nie sú na ich až tak vidieť nečistoty. To isté platí aj o tmavších farbách.


Mohlo by vás zaujímať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Prírodné alebo umelé vlákno?

Toto je dilema, ktorú ľudia pred desaťročiami vôbec neriešili. Nebolo inej možnosti, len mať kvalitný koberec z vlny alebo ľanu. Dnes je vďaka syntetickým materiálom výber oveľa širší. Pozrime sa na tie najpoužívanejšie materiály.

Polypropylén – ide o pomerne lacný, a preto aj veľmi rozšírený materiál. Ľahko sa farbí, čo mu znova hrá do karát. Je odolný voči plesniam a vyznačuje sa aj vysokou pevnosťou.

Polyamid – dá sa povedať, že polyamid je o úroveň vyššie ako polypropylén. Kvôli čomu? Zachováva si vlastnosti ako pevnosť či odolnosť, ale je o niečo jemnejší – zároveň však aj drahší.

Akryl – ide o veľmi vhodnú alternatívu k prírodnej vlne. Na dotyk je vlne veľmi podobný, avšak nedrží až tak dobre tvar a nie je až tak trváci ako vlna.

Vlna – ide o absolútny vrchol v ponuke kobercov. Vlna je príjemne hebká, odpudzuje nečistoty a je mimoriadne príjemná na dotyk. Popri vyššej cene má dve nevýhody. Prvou je úzka škála farieb, ktoré môžete použiť. Pokiaľ však máte radi jemné a pastelové farby, potom to nie je žiadny problém. Väčším problémom je náchylnosť na mole, dá sa to však odstrániť výberom koberca, ktorý má už odpudzujúcu úpravu.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Musí byť aj praktický

Čo bude z pekného koberca, ak bude nepraktický? Čo pod nepraktickosťou myslíme? Hlavne kĺzanie sa po podlahe. Ak koberec nemá protišmykovú úpravu, stačí si dokúpiť za pár eur protišmykovú podložku.

Niečo aj pre fajnšmekrov

Kapitolou samou o sebe sú špeciálne koberce, ktoré sú skutočne niečo extra. Príkladom sú vodeodolné, či nehorľavé koberce. Úplným vrcholom v ponuke sú zaujímavé elektricky vyhrievané koberce. Sú v nich špeciálne platničky, ktoré vám príjemne zohrejú vaše studené nožičky. Ide o vhodnú alternatívu hlavne v chladnejších priestoroch, prípadne ak bývate na prízemí a pod vami sa nekúri. S takýmto hrejivým kobercom budú už chladné večery minulosťou.


Máte v domácnosti nejaké koberce? Ktoré druhy uprednostňujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame