K Zemi sa blížia kométy pozorovateľné malými ďalekohľadmi: Kedy ich budete môcť pozorovať?

teleskop

Na Slovensku budú viditeľné kométy (Zdroj: Freepik/ASolano)

K Zemi sa po šiestich rokoch vracia krátkoperiodická kométa Čurjumov-Gerasimenko. Kométa Leonard, ktorej obežná doba je približne 70-tisíc rokov, bola objavená začiatkom tohto roka a jej jasnosť sa bude pohybovať na hranici viditeľnosti voľným okom. Obe kométy budú zo Slovenska viditeľné aj malými ďalekohľadmi. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková.

Krátkoperiodická kométa 67P/Čurjumov-Gerasimenko patrí do Jupiterovej rodiny komét. Má nepravidelný tvar, skladá sa z dvoch lalokov. „Kométu v roku 1969 objavili ukrajinskí astronómovia Klym I. Čurjumov a Svetlana I. Gerasimenková. Jej obežná doba je 6,44 roka. Perihéliom prejde 2. novembra a zo Slovenska bude do konca roka viditeľná prakticky celú noc s výnimkou večerného súmraku,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Dlhoperiodickú kométu C/2021 A1 Leonard objavil americký astronóm Greg J. Leonard. Zo Slovenska ju bude možné pozorovať do 10. decembra. „V novembri bude zo Slovenska viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka,“ spresnil Svoreň. Dodal, že 12. decembra sa kométa k Zemi priblíži na vzdialenosť 34,9 milióna kilometra. „Ak sa splnia naše očakávania, pôjde o najjasnejšiu kométu roku 2021,“ zdôraznil Svoreň.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame