Kozmetické prípravky skrývajú možné nebezpečenstvo: Na čo si dať pozor?

Kozmetika

thinkstockphotos.com

Nielen vzduch, voda, či potraviny môžu byť znečistené. Človek svoj organizmus denne vystavuje potenciálne škodlivým látkam, ktoré sú súčasťou kozmetických výrobkov. Do tela sa dostávajú pokožkou, ktorá látky počas manipulácie absorbuje.

Kozmetické firmy majú tendenciu označovať svoje produkty ako prírodné, hoci len 60 percent základných zložiek skutočne spĺňa túto vlastnosť. Ostatná, a stále celkom značná, časť pritom môže patriť do skupiny zdravie ohrozujúcich látok.

Ftaláty v lakoch na nechty a parfumoch

Podľa výrobcov kozmetiky sú ftaláty škodlivé iba vo väčších dávkach a spotrebitelia sú vystavení výrazne nižším množstvám, ktoré ich zdravie nemôžu ohroziť. Ekológovia však oponujú. Podľa nich je nebezpečná častá aplikácia týchto prostriedkov bez ohľadu na ich množstvo. Rôzne typy ftalátov sa nachádzajú v lakoch na nechty, parfumoch a pleťových vodách či lakoch na vlasy. Častá absorpcia týchto látok môže ovplyvniť činnosť hormónov, čo spôsobuje vrodené vady, reprodukčné a vývojové poruchy, inzulínovú rezistenciu či rakovinu.

Sírany v mydlách a šampónoch

Síran sodný pôsobí ako penidlo, takže sa najčastejšie používa pri výrobe šampónov, sprchových gélov, mydiel, čistiacich prostriedkov, zubných pást, ale i farieb na vlasy. Táto látka je však dráždivá, preto pre vlasy, pokožku, ústa i oči môže predstavovať nebezpečenstvo. Nemožno vylúčiť ani vypadávanie vlasov či viditeľné alergické reakcie.


Mohlo by vás zaujať: Antiperspiranty a deodoranty používame každý deň: Ktorým ich zložkám sa radšej vyhnúť?


Parabény v sprejoch a mliekach pri opaľovaní

Metylparabén, propylparabén a butylparabén sú najbežnejšie zo skupiny parabénov, ktoré sa používajú v prostriedkoch na ochranu proti slnečnému žiareniu, šampónoch, zubných pastách, géloch na holenie. Prvý z menovaných však pôsobí presne opačne. Na pokožke počas opaľovania totiž reaguje a môže spôsobiť poškodenie buniek a následné starnutie pokožky. Po ich aplikovaní na pokožku môžu vyvolať jej svrbenie, začervenanie, alergie a dermatitídu.

Triklozán v deodorantoch a antiperspirantoch

Triklozán je chemická látka používaná ako antibakteriálne činidlo a konzervačná látka. Obvykle sa používa pri výrobe antibakteriálnych mydiel a čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, deodorantov a antiperspirantov. Pravidelné používanie prípravkov obsahujúcich triklozán však môže poškodiť funkciu črevných a kožných baktérií, ktoré chránia organizmus. Tým ohrozujú prirodzenú obranyschopnosť a v dlhodobom kontexte i imunitu. Triklozán ovplyvňuje hormóny a môže vyvolávať vrodené vady, nádory a poruchy reprodukcie.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné parfumy či osviežovače: Môžu spôsobiť migrénu aj narušiť libido


Formaldehyd v dekoratívnej kozmetike

Ide o bežne používanú konzervačnú látku, ktorá obvykle býva súčasťou rúžov, očných tieňov, lakov na nechty, farieb na vlasy, šampónov, kondicionérov, tekutých mydiel a dokonca aj tekutých detských mydiel. Odborníci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny  uvádzajú, že existuje spojitosť medzi účinkami formaldehydu a vznikom rakoviny, predovšetkým rakoviny nosohltana.

Toluén v odlakovačoch

Už samotný nepríjemný zápach odlakovačov naznačuje, že sú zložené zo škodlivých látok. Toluén je toxická látka, ktorú možno nájsť nielen v odlakovačoch, ale i lakoch na nechty a farbách na vlasy. Je zodpovedný za hladký a lesklý vzhľad upravených nechtov. Jeho vdychovanie však môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť, závraty, podráždenie pokožky a únavu. Časté a dlhodobé vystavenie účinkom toluénu môže spôsobiť i stratu pamäti, chuti do jedla a stratu koordinačných schopností. Deti žien, ktoré počas tehotenstva pravidelne vdychovali túto látku, sú vystavené väčšiemu riziku poruchy centrálneho nervového systému, vzniku svalových porúch a porúch pozornosti a učenia. Ak si však len občas nalakujete nechty a inak s touto chemikáliou neprichádzate do kontaktu, nemalo by vám nič hroziť. Nezabudnite po použití laku aj odlakovača vyvertať.


Máte prehľad o tom, čo obsahuje kozmetika, ktorú používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame