Krásne meno pre silné ženy: Čo o Katarínach neviete?

Katarína Kolníková

SITA

Viac ako 100 000 žien a dievčat nosí na Slovensku meno Katarína. Toto meno pochádza z gréčtiny a znamená čistá, mravná. Je rozšírené v mnohých jazykoch a má veľa rôznych variácií. U nás hovoríme Katarínam väčšinou Katka, Katuška či Katarínka, ale i Kačenka, Kety, Kity.

Kataríny sa nedajú ľahko ovplyvniť, sú rodinne založené a vytrvalé, ale i náladové a vzťahovačné. Toto meno nosili mnohé významné historické osobnosti a veľa známych žien sa ním pýši na celom svete aj v súčasnosti. V minulosti bol 25. november dňom, keď sa vyťahovali praslice a začínali priadky.

Pranostiky

Katarína na ľade, Vianoce na blate.

Na Katrenu teplo, to nedobre býva, potom o Jozefe sneh pole prikrýva.

Sneh na Katarínu predpovedá veľké obilie.

Katarína Kolníková (1921-2006)

Rodáčka z Radošiny bola viac ako tri desaťročia neopakovateľnou súčasťou Radošinskeho naivného divadla, kde odohrala takmer 4000 predstavení. Jej život bol neľahký, pochádzala z mnohodetnej chudobnej rodiny, manžel ju opustil po 5 rokoch manželstva a zanechal so štyroma malými deťmi, keď ušiel po vojne do Kanady. Divadlo prinášalo Kataríne Kolníkovej potešenie a čarovný svet naivity. „Myslela som si, že ludý sú len dobrí a zlí. Potom som prišla na to, že zlí móžu byt aj mrchaví a dobrí aj múdri. Najhoršá kombinácia pre život sú mrchaví a sprostí.Takých sa najvác namnoží vtedy, ked sú múdri lahostajní.“ O jej živote bol nakrútený životopisný dokument …a já, Katarína Kolníková.


Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Katarina Wittová (nar. 1965)

Famózna nemecká krasokorčuliarka patrí medzi najúspešnejšie športovkyne všetkých dôb. Tmavovláska, ktorá reprezentovala NDR a neskôr zjednotené Nemecko, získala štyrikrát titul Majsterka sveta, šesťkrát za sebou titul Majsterka Európy a na dvoch olympiádach si vykorčuľovala svojím nezabudnuteľným prejavom dve zlaté medaily. Azda najznámejším vystúpením bola Carmen na ZOH v Calgary, ktorú si neskôr zahrala aj vo filme Carmen na ľade a získala za ňu cenu Emmy. Katarina Wittová, označovaná často aj ako najkrajšia tvár socializmu, dostala po olympiáde v Sarajeve údajne až 35000 ľúbostných listov. Po ukončení športovej kariéry sa venuje herectvu, moderátorstvu a obchodu. Stále výborne vyzerajúcej Katarine sa dostalo zvýšeného záujmu aj kvôli plastickej operácii prsníkov.

Catherine Deneuve (nar. 1943)

Krásna filmová herečka, ktorej americký časopis Look dal koncom 60-tych rokov titul najkrajšej ženy sveta, je uznávanou nielen v rodnom Francúzsku, ale i po celom svete. Hoci sa túžila stať módnou návrhárkou, jej jedinečný zjav a elegancia očarili mnohých režisérov, jej talent ju doviedol k náročným charakterovým rolám, ktoré často šokovali. Získala množstvo filmových cien – dvakrát z toho francúzskeho Cézara za filmy Posledné metro a Indočína. Tradične je ozdobou filmových festivalov a slávnostných ceremónií. Tvár Catherine Deneuve nosí francúzsky národný symbol slobody – busta Marianne v modernom vyobrazení. Obe jej deti, syn Christian Vadim aj dcéra Chiara Mastroianni sú hercami. Slobodomyseľná Catherine Deneuve je známa svojou nezávislosťou, ktoré symbolizujú aj výroky:

  • Nie je dobré zasvätiť mužov do módy, lebo im potom chýbajú peniaze pre ženy
  • Bola som vydatá, ale pre svoj život to nepotrebujem

Mohlo by vás zaujať: Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky


Ďalšie známe Kataríny:

Katka Koščová (nar. 1982) – speváčka, prvá víťazka Superstar

Katka Knechtová (nar. 1981) – speváčka, klaviristka a skladateľka

Katka Brychtová (nar. 1967) – herečka a moderátorka

Katarína Hasprová (nar. 1972) – muzikálová speváčka

Kate Middleton (nar. 1982) – vojvodkyňa z Cambridge, manželka britského princa Wiliama

Kate Winslet (nar. 1975) – anglická herečka, známa ako Rose z filmu Titanic

Kate Moss (nar. 1974) – anglická škandalózna modelka

Catherine Zeta-Jones (nar. 1969) – waleská herečka žijúca v USA

Katharine Hepburn (1907-2003) – hviezda amerického filmu a divadla

Katarína Veľká (1729-1796) – ruská cárovná

Caterina de Medici (1519-1589) – francúzska kráľovná


Poznáte nejaké ďalšie známe a slávne Kataríny? Napíšte ostatným čitateľom čím sa preslávili v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, mm
Odporúčame