Krásne nohy bez kŕčových žíl? Doprajte si týchto 7 potravín

Zázvor

thinkstockphotos.com

Nepríjemné ochorenie spôsobujúce neestetické „metličky“ a rozšírené žily viditeľné pod pokožkou. Takéto sú kŕčové žily, ktoré sa snažia ukrývať najmä ženy, u ktorých sa riziko zvyšuje spolu s užívaním antikoncepcie, tehotenstvom a menopauzou. Šanca, že budete mať kŕčové žily narastá s vekom, no nemalú rolu tu hrá aj genetika, nesprávna životospráva – nedostatok pohybu, fajčenie, obezita a prekonané iné žilové ochorenia.

Proti kŕčovým žilám sa však môžete brániť ešte skôr, ako u vás prepuknú. Ak do vášho denného jedálneho lístka zaradíte tieto potraviny, ktoré obsahujú tie pravé vitamíny a živiny pre vaše cievy, udržíte ich vo vynikajúcej kondícii dlhé roky. Keď už s nimi aj problém máte, je správna výživa určite namieste ešte viac.

1. Čučoriedky

Ľudia, ktorí sú geneticky náchylní na kŕčové žily by účinok čučoriedok rozhodne nemali podceňovať. Sú totiž priam výživovou bombou pre cievy. Majú vysoký obsah antokyanínov (farbivá, ktoré spôsobujú modrú farbu čučoriedok), ktoré prispievajú k správnej funkcii kolagénu. Neutralizujú totiž enzýmy, ktoré poškodzujú spojkové tkanivo a tiež ničia voľné radikály. Podieľajú sa aj na oprave poškodených proteínov v krvných cievach a tak chránia celkové zdravie cievneho systému. Čučoriedky sú aj vynikajúci zdroj vlákniny, napríklad pektínu. Naviac, v porovnaní s inými bobuľami, obsahujú čučoriedky, najmä tie divoké, veľa vitamínu E.


Mohlo by vás zaujať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


2. Potočnica

Potočnica lekárska, známa aj pod názvom žerucha potočná, je bylinka, ktorú ľudia obľubujú pre jej horkú chuť a výborne hodí do šalátov. Táto rastlinka sa pestuje od nepamäti a už Hippokrates, otec modernej medicíny, ju nazval „liekom liekov“. Ako prezrádza jej názov, v prírode rastie najmä v blízkosti potokov a aj doma v kvetináči jej treba dopriať dostatok vody. Za liečivé účinky vďačí najmä tomu, že obsahuje oleje, silice, horčinu a vitamíny A a C. Práve preto sa používa nielen pri liečbe kŕčových žíl, ale aj pri poruchách trávenia a žlčníka.

3. Rozmarín

Ďalšia bylinka, známa najmä pre použitie v kuchyni  na dochutenie rýb, pečeného mäsa a omáčok. Výrazná chuť rozmarínu, ktorý je aj súčasťou provensálskeho korenia, však nie je jeho jedinou pozitívnou vlastnosťou. Rozmarín stimuluje krvný obeh a to ho predurčuje na liečbu kŕčových žíl. Navyše obsahuje kyselinu rozmarínovú, rastlinný polyfenol, ktorý chráni tkanivá pred poškodením voľnými radikálmi, a kyselinu ursolovú, ktorá posilňuje kapiláry. Najčastejšie sa podáva v podobe mastičiek, ktoré obsahujú rozmarínový olej.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


4. Zázvor

Exotický koreň, ktorý sa v poslednej dobe teší zvýšenej popularite aj u nás sa na liečenie kŕčových žíl používa pre svoju schopnosť rozpustiť fibrín (proteín) v cievach a tak zlepšiť krvný obeh. Ľudia s kŕčovými žilami majú problém s fibrínom, ktorý spôsobuje, že žily sú zhrubnuté a hrčkavé. Práve im čerstvý zázvor pomôže pri prevencii nadmerného zrážania krvi a vzniku krvných zrazenín.

5. Repa

Ak zahrniete červenú repu do svojho pravidelného jedálnička, predídete tak kŕčovým žilám. Betakyanín, farbivo, ktoré môže za červenú farbu repy, znižuje obsah homocysteínu, prírodnej aminokyseliny, ktorá môže poškodzovať cievy. Nie je to však jediná prospešná látka, ktorú v repe nájdeme. Obsahuje aj minerály ako draslík, horčík, železo, jód, mangán a zinok a tiež dôležité vitamíny C a E, ktoré podporujú kardiovaskulárny systém.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


6. Špargľa

Sezónna zelenina, ktorá je lahôdkou, by sa mala objaviť na vašom tanieri, ak máte kŕčové žily. Posilňuje cievy a kapiláry a chráni ich pred potrhaním. Podobne ako ostatné potraviny v tomto rebríčku je dobrá pre vaše cievy najmä vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov C, E a B. Kombináciou týchto účinných látok udržuje zdravé srdce, podporuje krvotvorbu a správnu činnosť ciev.

7. Pohánka

Dlhé roky podceňovaná plodina, ktorá sa opäť vracia na výslnie je v prírode významným zdrojom rutínu, čo je flavinoid, ktorý významne napomáha zachovať zdravé cievy. Ak chcete predchádzať kŕčovým žilám, jednoznačne by ste mali konzumovať jedlá bohaté na rutín. Ten pomáha zlepšovať elasticitu cievnych stien a tak znižuje možnosť ich poškodenia. 


Čo v boji s kŕčovými žilami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame