Kríza stredného veku: Ak robíte tieto veci, dostala aj vás!

Muž

thinkstockphotos.com

Kríza stredného veku ťažšie zasahuje mužov. Nie každý si nájde o dvadsať rokov mladšiu priateľku, smutné obdobie spojené s týmto vekom sa môže prejaviť aj inak. Aké veci robíme, keď cítime, že nám život uteká pomedzi prsty a mladosť sa definitívne stáva minulosťou?

Na úvod  treba spomenúť jednu pozitívnu správu. Kríza stredného veku je podľa viacerých vedcov do veľkej miery fikciou. Dvadsiatnici a tridsiatnici totiž oveľa častejšie pociťujú smútok a nostalgiu, ktorá sa spája s krízou stredného veku. V skutočnosti ju má údajne len 10 percent ľudí v strednom veku.

Staráte sa oveľa viac o svoj zovňajšok

Ešte pred desiatimi rokmi ste považovali chodenie do posilňovne za stratu času, ale teraz cvičíte ostošesť? Snaha zabehnúť zameškané a omladiť svoju postavu, ale aj šatník je charakteristická pre krízu stredného veku. A to nielen pre mužov. Práve v tomto čase tiež začínajú ženy vynakladať podstatne viac peňazí na svoj výzor a často zvažujú aj zákroky plastickej chirurgie či iné skrášľujúce procedúry. Neraz sa tak stane, že človek v štyridsaťpäťke vyzerá lepšie ako pred desiatimi rokmi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sex a muži po päťdesiatke: Čo všetko sa vo vašom živote zmení?


Kupujete extravagantné veci

Časy, keď sa za vami obzerali chlapi či keď vás zvádzali ženy sú už minulosťou. Nie ste už mladí a krásni ako kedysi – ale máte niečo iné. Určité postavenie, vlastné bývanie, kariéru – a aby všetci videli, že ste stále hodní pozornosti, pútate extravagantnými vecami. Červený kabriolet alebo čierna limuzína sa zo sna stáva realitou rovnako ako kabelka za osemsto eur.

Vyberáte si miesta, o ktorých ste len snívali

Doteraz ste stále o svojich vysnívaných miestach len hovorili, teraz sa na ne naozaj vyberiete – hoci aj za cenu pôžičky peňazí z banky. Potrebujete nové zážitky, aby ste mali pocit, že život ešte stále stojí za to. Skromnosť, ktorá vám kedysi stačila, sa pomaly prepadá do zabudnutia. Veci, ktoré pre vás boli ešte v tridsiatke špeciálne, sú dnes samozrejmosťou a treba nájsť niečo iné, čo nás nadchne.

Vaše okolie zdvíha obočie

Myslíte si, že také tetovanie je len vecou mladých? Veru nie, práve v tomto období sa ľudia nechávajú pomaľovať, učia sa korčuľovať, skúšajú adrenalínové zážitky a mnohé ďalšie veci, pri ktorých možno ich okolie zdvíha obočie. S pribúdajúcimi rokmi sa totiž stupňuje pocit „ak nie teraz, tak nikdy“.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obávaná kríza stredného veku: Dostane aj vás?


Žijete zdravo

Kedysi ste vyznávali heslo „do hrobu treba ísť zhumpľovaný“, a teraz nepijete, prestávate fajčiť a slaninu by do vás museli natlačiť nasilu. Cieľom už nie je užívať si, ale vydržať fit čo najdlhšie. Uvedomujete si, že vaše telo už nezvláda toľko, ako v mladosti, a ste k nemu oveľa ohľaduplnejší.

Len žiadne extrémy

Zistili ste, že viaceré zo spomínaných vecí sedia aj na vás? Nevadí, veď vlastne nejde o negatíva, práve naopak. Ak dokážete „krízovať“ bez extrémov, môže vás tento stav obohatiť. V každom prípade však dobre zvážte, či sa oplatí zobrať si pôžičku na dovolenku, ak viete, že so splácaním môžete mať problém. Tiež opatrne s vecami,  ktoré tak ľahko neuvediete do pôvodného stavu.


Aké skúsenosti máte s krízou stredného veku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame