Na prechádzke v lese: Kŕmenie divých zvierat nechajte na odborníkov, náhodne naplnené krmelce im môžu ublížiť

Odborníci radia, aby ste na prikrmovanie volili potraviny, ktoré sú pre zvieratá známe (Zdroj: Freepik/montypeter)

Ak ste milovníkom prírody tak predpokladáme, že vás vo vašej vášni neobmedzuje ani chladnejšie počasie. Pre mnohých sú pravidelné výlety do prírody priam pohladením pre dušu, bez ktorého si nevedia predstaviť život. Počas návštevy lesa mnohí túžia pomôcť jeho obyvateľom a trošku ich prikŕmiť. Nie vždy je to šťastná voľba. Na čo si dávať pozor a prečo zvieratám nedávať napríklad obyčajné suché pečivo?

Dobrý úmysel

Aj keď chcete zvieratkám v dobrom úmysle pomôcť, neuváženým kŕmením by ste im mohli skôr ublížiť. Divoké zvieratá si totiž dokážu nájsť potravu samostatne, preto nie sú odkázané na človeka.

I napriek tomu im do pripravených kŕmitiek lesníci pripravujú potravu. Poľovníci sa orientujú podľa počasia a podmienok v lese, preto sa nemusíte obávať, že by zvieratkám niečo chýbalo. V pravidelných intervaloch im zásoby dopĺňajú. Dokonca dbajú na to, aby mali pravidelný prísun kamennej soli, ktorá im pomáha so zažívaním.

Pečivo by im uškodilo

Najčastejšou potravou, ktorú ľudia do lesa zvieratám nosia, býva paradoxne pečivo, prípadne ovocie. Majte na pamäti to, že takáto potrava do jedálničku sŕn či jeleňov absolútne nepatrí. Kúsky pečiva, rožok či chliev totiž obsahujú príliš veľa sacharidov, ktoré zvieratám v žalúdku kysne.

Zvieratá potom trpia na prekyslený organizmus, v tráviacom trakte im procesy vyhubia baktérie potrebné k tráveniu, čím vzniká priaznivá pôda pre tie škodlivé. To často vedie k smrti. Tak, ako je pečivo škodlivé pre vysokú zver, škodí aj vodným vtákom. Myslite na to pri najbližšej prechádzke, keď budete chcieť s deťmi kŕmiť kačky či labute!

Ako prikrmovať bezpečne?

Odborníci radia, aby ste na prikrmovanie volili potraviny, ktoré sú pre zvieratá známe. Odporúča sa siahnuť po sene, jačmeni či gaštanoch, no skvelý je aj ovos, mrkva či jablko.

Určite však zvieratkám neplňte kŕmelce svojvoľne. Ak chcete byť nápomocným, odovzdajte potravu povereným osobám, najčastejšie poľovníkom, ktorí im dávku jedla rozumne rozdelia na viac porcii.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame