Krutý úder pod pás: Ako sa vyrovnať s neverou vašej polovičky?

Muž

thinkstockphotos.com

Jedným z najťažších okamihov, ktoré nás môžu v živote zastihnúť, je nevera našej polovičky. Človek často nevie, čo má v takom rozpoložení robiť – cíti poníženie, hnev a niekedy aj strach, čo bude so vzťahom alebo manželstvom ďalej. Odpustiť, snažiť sa zabudnúť a pokračovať vo vzťahu, alebo pristúpiť k drastickým riešeniam ako je rozvod? Dá sa s neverou vôbec vyrovnať?

Prvé odhalenie

45 percent Slovákov a 38 percent Sloveniek nad 36 rokov bolo podľa prieskumu agentúry Comm a spoločnosti Pfizer svojmu partnerovi viackrát neverných. Väčšina ľudí má po tom, čo prídu na partnerovu neveru pocit, že mu nikdy nebudú schopní odpustiť. Toto zistenie bežne sprevádza bolesť, urážka a pocit zrady. Niekedy s partnerom, ktorý podvádzal, už nechcete mať nič spoločné, pretože váš nevera kruto zasiahne. V takom prípade je dobré nechať si jeden od druhého odstup a neskôr sa na celú situáciu pozrieť s chladnou hlavou a nadhľadom. Hádky, obviňovanie a scény totiž nepomôžu ani ublíženej strane, ani podvádzajúcemu a narobia viac škody ako úžitku. Hoci odhalenie nevery vnáša do rodinného života chaos, život i práca musia ísť ďalej.

Raz a dosť

Samozrejme, nie každý vníma neveru rovnako. Niektorí dokážu svojej polovičke prepáčiť jednoduchšie, ak zistia, že išlo iba o jednorazovú záležitosť a nevery sa dopustili v afekte alebo pod vplyvom alkoholu a vinník prejaví ľútosť a ospravedlní sa za svoj čin. Je dobré vypočuť si neverníka a dozvedieť sa dôvod, prečo konal tak, ako konal. Či mu odpustíte alebo nie, je len na vás. Ostražitosť je však i tu namieste – nikdy nemáte istotu, že vás partner nepodvedie znova. Naštrbená dôvera sa totiž už nedá napraviť. Proces znovuobnovenia vzájomného vzťahu je náročný a bolestný a vyžaduje si snahu oboch strán.


Mohlo by vás zaujať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Chronickí neverníci

Oveľa náročnejšia situácia nastáva, keď je nevera vášho partnera dlhodobá a opakovaná. Tu už túžba zachrániť troskotajúci vzťah zvyčajne nepomáha. Aféra s iným človekom totiž predstavuje únik z nefungujúceho vzťahu. Zvyčajne sa nevery dopúšťajú tí, ktorým v ich vzťahu niečo chýba – napríklad sa necítia byť milovaní, alebo sa im od partnera nedostáva podpory. Takýto druh nevery ľudia prežívajú najhoršie a je jedno, či bol neverný muž alebo žena. Neverný partner sa vtedy zvykne pri odhalení nevery vyhovárať a hľadať zľahčujúce okolnosti.

Pozbierať sa a ísť ďalej

Po prekonaní prvotného šoku a záplavy negatívnych emócií si treba sadnúť a vyjasniť si veci do budúcna. Či sa už rozhodnete partnerovi odpustiť a dať mu druhú šancu, alebo sú snahy o záchranu vzťahu jednostranné a vidíte definitívny rozchod, čaká váš ťažký boj. Nevera môže byť dobrým štartovacím začiatkom, pri ktorom začnete akoby od nuly. Duševne sa musíte pripraviť na to, že dôvera sa nedá nanovo vybudovať za jeden deň. Nemali by ste však partnerovi vyhadzovať jeho prečin na oči pri každej príležitosti, aby aj on veril vám.


Mohlo by vás zaujať: Manželský poradca objasňuje neveru: Prečo muži podvádzajú a ako ich odhaliť?


Rozvod ,,nanečisto“

Najjednoduchším scenárom pri nevere sa, samozrejme, zdá byť vyhodenie neverníka z domu či bytu. Ako prvé neraz padne slovo rozvod. Skôr než sa rozhodnete pre súdne ťahanice, skúste „rozvod nanečisto“. Psychológovia ho odporúčajú, ak si potrebujete vyjasniť vzťahy a stráviť istý čas od seba. Všetko závisí od dohody partnerov – ako sa podeliť o spoločný majetok a aké budú príspevky na deti. Oddelený život na istý čas dokáže nevernému partnerovi otvoriť oči a neraz sa vráti späť domov. Vtedy opäť nastupuje fáza obnovovania dôvery a nový začiatok.

Čo pomáha prežiť?

Nikto od vás neočakáva, že sa s neverou partnera vyrovnáte osamote. V ťažkých časoch vám dozaista pomôžu blízki priatelia a rodina, ktorým sa môžete vyrozprávať a vyžalovať. Poskytnú vám nielen rameno na vyplakanie, ale aj iný pohľad na vec. Takisto sa neprestaňte venovať svojim záľubám, nech vás vzniknutá situácia akokoľvek zdrvila. Vítanú pomoc tiež predstavujú odborníci v manželských poradniach, kde vám určite poradia, ako ďalej.


Aké skúsenosti s neverou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva Stasinková
Odporúčame