Kupujeme mikrovlnnú rúru: Ktorá je pre vás tá najlepšia?

Mikrovlnná rúra

sxc.hu

Mikrovlnná rúra je dnes už takmer nenahraditeľným pomocníkom v každej modernej domácnosti. Príprava jedál v nej je nielen rýchla, ale šetrí aj našu energiu. Ak si potrebujete kúpiť novú, pomôžeme vám vybrať si takú, ktorá vám prácu v kuchyni skutočne uľahčí.

Vstavaná, alebo voľne stojaca?

Najzákladnejší parameter, ktorý si musíme pri kúpe mikrovlnnej rúry všimnúť, resp. prispôsobiť priestorovému rozloženiu našej kuchyne, je to, či je mikrovlnka vstavaná, alebo voľne stojaca. V moderných domácnostiach sa používajú väčšinou vstavané spotrebiče, no niektorí potrebujú, aby bol tento spotrebič voľne stojaci. Všetko záleží na vašich plánoch s týmto pomocníkom v budúcnosti.

Pozor na umiestnenie

Je potrebné, aby ste pri kúpe poznali rozmer priestoru, do ktorého chcete mikrovlnku umiestniť. Nezabúdajte na to, že dvere mikrovlniek sa dajú väčšinou otvoriť len do veľkosti pravého uhla a preto by mal byť ku nim dostatočný prístup z pravej strany. Ak nie je, voľte radšej mikrovlnku s otváraním nadol. Dôležitá je aj veľkosť vnútorného priestoru. Kúpiť si môžete spotrebič s objemom 13-45 litrov a tanierom s veľkosťou 28-35 cm.


Mohlo by vás zaujímať: Výber elektrospotrebiča: Ktorý má najmenšiu spotrebu a ušetrí vám peniaze?


Design a farebnosť

V neposlednom rade, tak ako pri výbere všetkých spotrebičov si treba všímať celkový design  mikrovlnky tak, aby zapadla do interiéru kuchyne a nepokazila celkový dojem z nej, ale naopak, pôsobila ako vhodný doplnok. Rovnako si dopredu premyslite aj to, akú farbu mikrovlnky potrebujete – vyberať si môžete z čierneho, strieborného, bieleho, ale aj červeného prevedenia.

A čo cena?

Najlacnejšie mikrovlnné rúry sa podľa www.cenovyspion.sk pohybujú už tesne pod 40 eurami. Pri takýchto výrobkoch však nemôžete čakať veľké zázraky ani čo sa týka dizajnu, ani funkcií. Ak však kupujete mikrovlnku napríklad na chatu či vám na výzore nezáleží a chcete ju používať len na zohrievanie a rozmrazovanie, mohla by vám postačiť. Mikrovlnná rúra s funkciou grilu vás vyjde približne od 50 eur nuž a tie najdrahšie kúsky s prepracovaným dizajnom aj funkciami sa vyšplhajú aj na 100 eur.

Prídavné funkcie určite oceníte

Mnoho ľudí používa mikrovlnku len na prihrievanie jedál, prípadne rozmrazovanie. Moderné mikrovlnky však ponúkajú omnoho viac, ako len tieto základné funkcie. Pred kúpou skúste porozmýšľať, či by vám mikrovlnka neposlúžila aj na jednu z týchto funkcii:

  • Gril – aj v mikrovlnke si môžete ugrilovaním pripraviť chutné mäso, stačí si len vybrať ten správny typ.
  • Pečenie – niektoré typy zvládajú aj funkciu pečenia. Pripraviť si v nich teda môžete aj pečené a zapekané dobroty. Vhodné napríklad na pizzu.
  • Teplovzdušný ohrev – zabezpečí rovnomerný ohrev pripravovaného pokrmu a preto môžete pomocou tejto funkcie pripraviť aj koláče.
  • Varenie v pare – niektoré mikrovlnky majú v príslušenstve aj nádoby na varenie v pare a funkciu, ktorá to umožňuje a dovolí vám tak pripraviť napríklad chutnú zeleninu.
  • Váženie – modernejšie a drahšie mikrovlnné rúry vaše jedlo samé odvážia a vypočítajú, ako dlho ho treba pripravovať.
  • Samočistenie – taktiež funkcia, ktorá sa zíde. Do mikrovlnky vložíte podľa návodu nádobu s vodou a počas niekoľkých minút sa mikrovlnka sama vyčistí. Nečaká vás nijaké drhnutie, nečistoty stačí už len strieť vlhkou handričkou.

Mohlo by vás zaujímať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Vyberajte s rozumom

Pri výbere mikrovlnky nezabúdajte na to, že každá prídavná funkcia sa odrazí aj na cene. Preto kupujte mikrovlnku len s takými funkciami, ktoré budete skutočne používať a neplaťte zbytočne viac za niečo, čo nikdy nevyužijete.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame