Lepí sa na vás dotieravý kolega či kolegyňa? Vieme, čo s tým!

kolega

sxc.hu

Máte pocit, že ho vidíte takmer na každom svojom kroku, pri každej príležitosti vás zatiahne do rozhovoru a zaujíma sa o vás viac než o ostatných kolegov dohromady. To sú len niektoré z charakteristík dotieravca v zamestnaní. V horšom prípade totiž musíte znášať žiadostivé pohľady, „nevinné“ pozornosti, či dokonca nevhodné narážky. Nech už je akéhokoľvek pohlavia, dotieravý kolega či kolegyňa pracovnú atmosféru nikdy nespríjemní. Viete, ako sa proti takémuto typu obrniť?

Život v kolektíve

Či už ste nútení pracovať v úzkej skupine ľudí či vo veľkom tíme, vždy sa nájde niekto, kto vám jednoducho nesadne. Človek je síce spoločenský tvor, no vychádzať úplne s každým pre povahovú rozdielnosť jednotlivcov možné jednoducho nie je. Preto, ak máte pocit, že vám je niekto z kolektívu neustále v pätách, situáciu riešte bezodkladne. Nespoliehajte sa na náznaky alebo varovné signály, ktoré intenzívne vysielate. Dotyčný ich totiž nemusí rozpoznať, ba čo viac, slepo si môže namýšľať, že vám jeho prehnaný záujem imponuje. Prvým krokom je preto jasné stanovenie hraníc medzi dôvernosťou a obťažovaním. „Buďte vo svojom správaní k dotieravému kolegovi jednoznační a neskúšajte raz to, inokedy ono, strážte si svoj osobný priestor, prípadne ho upozornite na prekračovanie jeho kompetencií. Hľadajte spôsob, ako to robiť slušne, ale pritom jasne a priamo,“ radí psychologička Mgr. Mária Andrášiová.


Mohlo by vás zaujímať: Mobbing na pracovisku: Tiché šikanovanie sa môže týkať aj vás!


Keď rozhovor nezaberá

Máte k dispozícii kanceláriu, na ktorej si celý deň dotieravec podáva kľučku ako na bežiacom páse? Aby ste sa nenechali vytrhnúť zo svojho pracovného režimu a tempa, skúste nasledujúce tipy:

  • odstráňte sedenie – nie je nič horšie, ako keď sa kolega pohodlne usadí a začne rozprávať. Ak navyše pripochoduje už aj so zaliatou kávou, tak ľahko sa ho nezbavíte. Pohodlie neželanej návštevy preto musí ísť bokom.
  • predstierajte odchod – ak vás kolega prepadne už po niekoľký raz, tvárte sa, že práve odchádzate: na záchod, dohodnuté stretnutie či pracovný obed…
  • zamestnajte ho – ak je to vo vašej kompetencii, zakaždým ho poproste o pomoc s nejakou pracovnou úlohou, ktorú musí urobiť pri vlastnom pracovnom stole
  • buďte mierne netaktní – nikdy sa dotieravca nepýtajte, ako sa má – okamžite sa rozreční, čo nie je vo vašom záujme. Namiesto toho sa ho opýtajte, čo potrebuje. Verte, že ho to aspoň na začiatok zaskočí a možno sa zvrtne ešte vo dverách.

Držte si odstup – fyzický aj verbálny

Ak vám dôvera kolegu, s ktorou sa na vás obracia v rámci osobných problémov, neprekáža, zakaždým si ho dôkladne vypočujte. Vyhýbajte sa však akémukoľvek narušeniu vašej intímnej zóny z jeho strany a zdržte sa intervencie – či už slovnej alebo priamo nejakým činom. Ľahko by ste sa totiž nechali zatiahnuť do súkromia niekoho iného, čo by sa vám v budúcnosti mohlo vyplatiť. Aj v úlohe „bútľavej vŕby“ si však stanovte medze tak, aby vás rozhovory nevyrušovali pri práci.


Mohlo by vás zaujímať: Trend otvorených kancelárií: Ako prežiť dusnú pracovnú atmosféru?


Háklivý harašment

S dotieravosťou v kolektíve nezriedka súvisí tiež problematika sexuálneho obťažovania. Zatiaľ čo za veľkou mlákou je pracovná morálka nastavená veľmi prísne, v našich podmienkach sú obetní baránkovia v značnej nevýhode. Dôležité preto je, aby ste prejavy náklonnosti dokázali jednoznačne identifikovať. Pohladenie po vlasoch či objatie okolie pliec nemusí hneď niesť sexuálny podtón. Môže ísť aj o otcovské resp. materské či kamarátske gesto. Ak dotieravosť vzniká medzi opačným pohlavím, podľa týchto signálov zistíte, či ide o prejavy sexuálneho či emocionálneho záujmu:

  • zaujíma sa – snaží sa čo najviac dozvedieť o vašom súkromí
  • vyhľadáva vašu spoločnosť – kvôli každej maličkosti príde osobne
  • všíma si – nový zostrih, outfit alebo inú zmenu okomentuje slovami
  • pozýva – najskôr pracovný obed, neskôr spoločný voľnočasový program
  • predvádza sa – snaží sa pred vami ukázať v čo najlepšom svetle, zdvihnúť si kredit
  • ponúka sa – že vás zvezie, pomôže, vybaví… Nenápadne si vás chce získať drobnými službami.

Ak sú vám kolegove či kolegynine prejavy nepríjemné, netolerujte ich. Na lichôtku týkajúcu sa nového oblečenia povedzte, že vám ho zaobstaral partner alebo partnerka. Keď vás niekam pozýva, vyhovorte sa na iný program a pokiaľ môžete, odmietajte aj pomocnú ruku. Mohlo by sa totiž stať, že si celú situáciu vysvetlí inak a bude čakať nejakú „sladkú odmenu“. A to by ste asi nechceli, však?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame