Keď vám počas prechádzky v lese skríži cestu čosi nečakané: Čo robiť, keď natrafíte na medvedí brloh?

medveď medvedí brloh

Medvedica si vo väčšine prípadov svoje mláďatá bráni (Zdroj: Freepik/byrdyak)

Pokiaľ radi navštevujete rôzne miesta v prírode, mali by ste si dávať pozor na medvedie brlohy. Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR povedal pre TASR viac o matkách medvediciach aj o tom, čo by ste mali robiť v prípade, že na takýto brloh natrafíte.

Nedajte medvedici pocítiť, že ste hrozbou

Slašťan vraví, aby ste sa k brlohu určite nepribližovali, nenazerali dnu, ani nehádzali do neho kamene, či iné predmety. Práve naopak, čo najskôr a bez kriku by ste sa od miesta mali vzdialiť. „Medvedica si vo väčšine prípadov bráni svoje mláďatá a s veľkou pravdepodobnosťou na človeka, ktorého považuje za hrozbu, zaútočí,“ varoval.

Dôkladná príprava na svet

Slašťan opísal, ako to chodí s tehotnými medvedicami, ktoré sa na pôrod vopred pripravujú. Tehotná medvedica si pred zaľahnutím a pôrodom upravuje priestor, v ktorom prezimuje a porodí. Hrabaním si ho prispôsobí na vhodnú veľkosť a vystelie ho nalámanými vetvami či suchou trávou. Najčastejšie využíva skalné dutiny a previsy, miesta pod vývratmi stromov alebo aj pod rastúcimi stromami, priblížil.

Starostlivé matky

Medvedice vrhajú svoje mláďatá na prelome januára a februára. Samica rodí raz za dva až tri roky, najčastejšie dve alebo tri medvieďatá, zriedkavo štyri, výnimočne až päť. „Po narodení mláďat medvedia matka brloh neopúšťa, len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Medvieďatá sú po narodení slepé, hluché a pokryté krátkou juvenilnou srsťou, preto by bez telesného tepla svojej matky zahynuli,“ uviedol Slašťan. Dodal, že mláďatá sú málo pohyblivé a prijímajú iba materinské mlieko.

Prvé týždne matka od mláďat neodchádza. Ak tak urobí, tak len v blízkosti brloha, aby mala svoje deti pod dohľadom. Slašťan hovorí, že medvieďatá prvýkrát opúšťajú brloh asi v troch mesiacoch, teda koncom apríla až v máji.

„V tom čase sú už pohybovo schopné, dostatočne osrstené a zvládajú kratšie presuny. Aj po opustení brloha sa do troch až osem mesiacov živia materským mliekom, ale postupne prijímajú aj pevnú stravu, spočiatku prevažne rastlinnú potravu,“ povedal Slašťan s tým, že mláďatá ostávajú s matkou do tretieho roku života.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame