Liga proti rakovine prichádza s kampaňou Rozprávajme sa

Takmer každý z nás má vo svojom okolí človeka, ktorý bojuje s rakovinou, či už je to jeden z rodičov, partner, súrodenci, priatelia, kolegovia a možno dokonca aj vlastné deti.

Keď sa dozvieme, že náš blízky má rakovinu, je to pre nás veľký šok a niekedy možno ani nevieme ako zareagovať a ako ho podporiť a pomôcť mu prekonať náročné obdobie v jeho živote. Práve na tému komunikácie s onkologickým pacientom sa Liga proti rakovine zamerala vo svojej tohtoročnej kampani „Rozprávajme sa…“, ktorú organizuje v rámci tradičného jesenného projektu s názvom Týždeň Ligy proti rakovine. Ten sa tento rok uskutoční v termíne od 23. do 27. októbra.

Človek, ktorému diagnostikujú rakovinu, v mnohých prípadoch podstupuje fyzicky a psychicky veľmi náročnú liečbu a jeho život sa od základov zmení. Práve vtedy zo všetkého najviac potrebuje prítomnosť a podporu svojich najbližších – rodiny, priateľov. V rámci Týždňa Ligy proti rakovine je pre vás pripravený aj informačný leták, ktorý obsahuje niekoľko rád a odporúčaní, vypracovaných psychológmi, čo je vhodné a čo nie pri komunikácii s onkologickým pacientom.

 

Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý bojuje s rakovinou, dajte mu najavo, že ste preňho tu a teraz, a že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť. Akceptujte však jeho aktuálne nastavenie, a ak to potrebuje, doprajte mu čas a priestor vyrovnať sa so situáciou. Snažte sa budovať dôveru na prirodzenom vzťahu, v akom ste boli pred chorobou. Nebagatelizujte situáciu, dokonca aj poučné rady typu mysli pozitívne alebo nevzdávaj sa môžu byť pre pacienta skôr škodlivé ako reálne. No hlavne, nezabúdajte, že každý pacient potrebuje individuálny prístup, vašu podporu, pomoc, prítomnosť a ubezpečenie, že v náročnej situácii neostal sám. Viac sa dočítate v letáku na stránke Ligy proti rakovine.

Ak potrebujete, opýtať sa na konkrétne otázky a skonzultovať situáciu môžete aj priamo so psychológom na novom bezplatnom čísle Onkoporadne – 0800 11 88 11, a to v termíne od 23. do 27. októbra v čase od 8:00 do 20:00 hodiny. V prípade, ak nezastihnete psychológa na linke, otázku mu môžete poslať aj mailom na rozpravajmesa@lpr.sk.

Po skončení Týždňa Ligy proti rakovine bude nové bezplatné telefónne číslo 0800 11 88 11 dostupné pre pacientov, ich blízkych a verejnosť celoročne. V čase hodín Onkoporadne, ktorá nahradí doterajšiu Linku pomoci, budú k dispozícii skúsení lekári, psychológovia, výživoví asistenti a sociálno-právne poradkyne, ktorí ochotne pomôžu a zodpovedajú vaše otázky. Onkoporadňa sa bude riadiť rozpisom služieb odborníkov na aktuálny týždeň, ktorý bude dostupný na webovej stránke lpr.sk.

Zdroj: PR článok
Odporúčame