Život v malom byte: Ako ho zariadiť a čo by v ňom nemalo chýbať?

dvaja ľudia v byte

Bývanie v malom byte nemusí byť vôbec zlé, práve naopak! (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Dopyt po malých bytoch za posledné roky niekoľkokrát vzrástol a faktom je, že sa bývanie v nich stáva čoraz viac atraktívnejšie. Možno sa zdá, že zariadiť malý priestor oproti rozľahlému domu je ľahká úloha, realita nás môže ale zaskočiť. Mať malý a zároveň funkčný byt, kde nebude nič chýbať, môže byť náročné. Prečo malé nehnuteľnosti naberajú na popularite a ako takýto priestor zariadiť vám poradíme v nasledujúcom článku.

Život vo veľkomeste, ale v malom byte

Najmä mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť stoja pred veľkou otázkou. Zdieľať bývanie s inými podnájomníkmi alebo bývať sám v menšom byte? Práve druhá možnosť sa za posledné roky stáva pre mladú generáciu atraktívnejšou. Z psychologického hľadiska sa takéto osamostatnenie považuje za veľký míľnik. A to nie je všetko. Malé byty sú zaujímavé aj z iných dôvodov.

rodina v byte
(Zdroj: Shutterstock/fizkes)

Nižšie náklady na bývanie

S menšou rozlohou bytu prichádza aj čiastočná finančná úspora nákladov na bývanie. Pri veľkých nehnuteľnostiach sa totiž často objavujú skryté náklady.

S modernými technológiami nepotrebujete veľa vecí

V dobe digitalizácie sa ľuďom sťahuje omnoho ľahšie. Knihy, fotky, materiály do práce – to všetko je bezpečne uložené v digitálnom priestore. To je množstvo vecí, ktoré malý byt odľahčia a vám tak na bývanie postačí aj omnoho menší.

Ľahšia a rýchlejšia údržba

Malý byt upracete omnoho rýchlejšie. Navyše, ak si zaobstaráte robotických pomocníkov, ušetríte mnoho času, ktorý môžete využiť napríklad na svoje koníčky.

Posteľ alebo rozkladacia pohovka

Ak máte obývaciu izbu, ktorá je zároveň aj spálňou, stojíte pred veľkým rozhodnutím. Rozkladacia pohovka alebo posteľ? Hoci na trhu sú aj pohovky, ktoré majú relatívne kvalitný matrac, postele stále v kvalite spánku vedú. Okrem toho, ak si vyberiete boxspring postele, získate aj úložný priestor, ktorý sa najmä v malom byte zíde.

posteľ
(Zdroj: Shutterstock/Photographee.eu)

Oddeľte chodbu od zvyšku bytu

Nielenže tak dáte hosťom najavo, kde sa začína váš životný priestor, ale umiestnením praktickej predsieňovej zostavy získate nielen miesto na sedenie pri obúvaní, ale aj botník a vešiak na kabáty.

Využívajte viacúčelový nábytok

Multifunkčný nábytok je v malých priestoroch nutnosť. Nočný stolík, ktorý môže byť zároveň odkladacím priestorom či konzolový stolík alebo nižšia komoda, na ktorú umiestnite televízor. Rozkladacie pohovky, ktoré poskytnú lôžko pre neočakávané návštevy sú tiež kúskom, ktorý vo vašej obývacej izbe nájde uplatnenie. Stačí sa poobzerať a zistíte, že variácií je mnoho.

S malým bytom je väčšia zábava

V malom byte vás zariaďovanie tak skoro neomrzí. Časom zistíte, žeadať a vytvárať zaujímavé riešenia do malého priestoru sa stane určitým druhom záľuby. Aj tu sa môže zmestiť naozaj všetko, čo potrebujete k životu a pohodlnému bývaniu. Preto sa ani sezónnych búnd a kabátov vzdať nemusíte. Nájdete im predsa miesto vo vašej posteli s úložným priestorom alebo praktickej vstavanej skrini na mieru.

Zdroj: PR článok
Odporúčame