Martin, Štefan, Ján, Jozef alebo Peter: V čom spočíva sila top slovenských mien?

Muži

thinkstock.com

Krstné meno možno predurčuje povahu a charakter človeka o niečo viac, než sme ochotní si pripustiť. Azda aj preto sa u nás v posledných rokoch presadzuje trend zahraničných a nie celkom tradičných slovenských mien pre novorodeniatka. Budúci rodičia chcú svojmu potomkovi hneď od začiatku zabezpečiť čo možno najlepšiu budúcnosť. Napriek tomu silnú osobnosť a láskavú povahu možno pripísať aj donedávna najpoužívanejším tradičným slovenským menám. Čo o človeku vypovedajú populárne slovenské mužské mená?

Jozef pomôže v ťažkej chvíli

Meno Jozef je hebrejského pôvodu a znamená „Boh pridá, rozhojní“. Muži, ktorí sú nositeľmi tohto mena, sú veľmi cieľavedomí a vždy presne vedia, čo od života očakávajú. Sú nesmierne zásadoví, vedia sa ovládať a ak to situácia vyžaduje, vedia zachovať pokoj, pričom ich to nestojí veľa síl. Jozefovia majú v živote veľké šťastie a svoje prednosti takmer vždy dokážu pretaviť v úspech. Napriek svojej neoblomnej sile sú nesmierne starostliví a pomoc blízkym je pre nich prioritou. Pokiaľ ide o pracovný život, svoju charizmu a prirodzené vodcovstvo vedia využiť vo svoj prospech, v kolektíve sú nesmierne obľúbení a svoje názory dokážu takmer vždy presadiť.


Mohlo by vás zaujať: Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky


Martinovia sú zrodení pre úspech

Mužské meno Martin má latinský pôvod a v preklade znamená „bojovný“. Martinovia sú veľmi vtipní, inteligentní, energickí, životaschopní, no občas nepokojní, nervózni a roztržití. Sú nesmierne zvedaví, všetko ich zaujíma, no nie vždy sú aj veľmi vytrvalí. Dokážu udržať tajomstvo aj napriek tomu, že radi a veľa rozprávajú. Ich životaschopnosť sa prejavuje v schopnosti presadiť sa aj v neprehľadnej situácii a dokážu uspieť aj v tých najťažších podmienkach. Nositelia tohto mena sú bezstarostní, takmer nič nevnímajú ako závažný problém. Sú mimoriadne starostliví a o svojich blízkych sa dokážu postarať rovnako ako o seba. Radi konajú rýchlo a veľmi presne dokážu vytušiť, čo je momentálne najdôležitejšie. Sú sebavedomí a nič, vrátane neúspechu a strát, si príliš nepripúšťajú. 

Jána len tak nezastavíte

Mužskému meno Ján možno pripísať hebrejský i nemecký pôvod a v preklade znamená „Boh je milostivý“. Jánovia sú veľmi aktívni muži, ich prirodzená zvedavosť vedie k snahám stále niečo spoznávať a niečo objavovať. Medzi ich typické črty však patrí aj nerozhodnosť a náladovosť a občasná roztržitosť. Paradoxne, v jednej chvíli sú plní energie a komunikatívni, no o chvíľu sa správajú negatívne a pesimisticky. V každom prípade si však idú za svojím cieľom. K Jánom si treba hľadať cestu, no ak ju nájdete, môžete si byť istí, že narazíte na lojálnych a milých priateľov, ktorí sa za vás bez váhania obetujú. Pod drsne pôsobiacim povrchom sa totiž v Jánoch skrýva oddaný a zraniteľný muž.


Mohlo by vás zaujať: Krásne meno pre silné ženy: Čo o Katarínach neviete?


Peter očarí inteligenciou a temperamentom

Meno Peter má grécky pôvod a význam mena je „pevný ako skala“. Charakteristickými črtami pre nositeľov tohto mena sú prirodzenosť, nesmierna sila, inteligencia, ale i temperament. Petrovia sú citliví, no zároveň dynamickí. Toto meno zväčša svojmu budúcemu nositeľovi predurčuje úspech, no Petrovia zároveň svoje predpoklady a možnosti veľmi radi „premárnia“. Majú viac rozumu ako vytrvalosti a keď ich niečo trápi, pozornosť tomu venujú zväčša len chvíľu. Petrovia si radi poleňošia a fyzická námaha nie je pre nich. Ich devízou je prirodzený rozprávačský talent, ktorým dokážu strhnúť pozornosť. Petrovia sú však aj márniví a nesmierne citliví na kritiku na ich účet a na svoj neúspech.

Štefanovi žena neodolá

Mužské meno Štefan je gréckeho pôvodu a v preklade znamená „víťaz“. Štefanovia si radi situácie uľahčujú a ešte radšej si na všetko nechávajú patrične dlhý čas. Nositeľov tohto mena veľmi často zastihnete podráždených. Na svoje zlyhanie či nevedomosť sú veľmi citliví a pokiaľ ich na zlyhanie chcete upozorniť, nebude sa im to páčiť. Veľmi radi do detailov vedia, čo sa práve deje a milujú byť informovaní, chcú byť totiž pánmi situácie. Len veľmi neradi zostávajú zaskočený novým priebehom vecí. Štefanovia sú trochu nedôverčiví, v slovách a konaní svojich blízkych hľadajú skrytý zmysel. Od malička sú podozrievaví a len veľmi ťažko znášajú odpor či kritiku. Pokiaľ ide o partnerské vzťahy, neschopnosť zostať verným ich predurčuje na nie veľmi spoľahlivých partnerov, no zároveň ide o neodolateľných milovníkov.


Sedí na vás charakteristika vášho mena? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame