Máte chatku či víkendový dom? Poradíme, ako ich pripraviť na zimu

Chatka

gettyimages

Víkendový dom alebo malá chatka v horách je radosťou pre mnohých Slovákov. Miesto, ktoré vám v lete dovolí oddýchnuť si v prírode a zabudnúť na ruch mesta je ale potrebné pripraviť na dlhú zimu, aby ste sa do nej mohli s čistým svedomím na jar vrátiť.

Ak svoju chatu využívate celoročne, niektoré z týchto tipov sa vás nebudú týkať. Ak ste si ale istí, že pár zimných mesiacov do vašej chaty nevstúpi ani noha, radšej na nič nezabudnite.

1. Schovajte vonkajší nábytok

Svoje obľúbené vonkajšie sedenie, záhradný nábytok alebo gril schovajte priamo do chaty, oddeleného záhradného domčeka alebo garáže. Predídete ich poškodeniu počas mrazivých dní.

2. Opravte drobné praskliny

Ak sa v stenách objavili drobné praskliny alebo škáry, nájdite si čas na ich opravu ešte pred zimou. Udržíte tak štrukturálnu integritu stavby počas zamrazovania a odmrazovania, ktorému bude v zime vystavená.


Mohlo by vás zaujímať: Jesenné práce okolo domu: Ak ich zvládnete, zima vás nezaskočí


3. Vyhnite sa štvornohým návštevám

Zakryte otvor na komíne a iné miesta, ktoré môžu v zime prilákať lesné zvieratá. Patria sem rôzne škáry okolo základov, odkvapové rúry alebo miesto pod terasou. Dôkladným uzatvorením otvorov predídete aj rôznemu hmyzu a škodcom.

4. Odstraňujte sneh zo strechy a príjazdovej cesty

Mali by ste tak urobiť aspoň 1 – 2x počas zimy. Množstvo snehu a ľadu môže spôsobiť škodu aj na zdanlivo kvalitnej streche. Príjazdová cesta alebo chodník by mala byť raz za čas vyčistená pre prípad, že sa do chaty budete musieť dostať urgentne. Po silnom snežení chatu skontrolujte.

5. Odpojte elektrické spotrebiče

Chladnička, sporák alebo elektrický vyhrievač, ktoré počas zimy nebudete potrebovať, vytiahnite zo zásuviek. Elektrická energia nimi prechádza i v prípade, že sú vypnuté. Ich odpojením sa vyhnete zbytočným výdavkom.


Mohlo by vás zaujímať: Na zazimovanie záhrady máte už iba posledné dni: Čo treba ešte stihnúť?


6. Odstavte vodu

Vypnite prívod vody a nechajte ju odtiecť zo všetkých potrubí. V zime by mohla zamrznúť a poškodiť ich. Do potrubí pridajte nemrznúcu zmes, ktorá je na to určená a vypustite tiež bojler a vodu z toalety.

7. Vyčistite interiér

Všetky potraviny a hygienické pomôcky vezmite so sebou. Vyčistite kuchynské spotrebiče, skrine a poličky. Chladničku a rúru na pečenie nechajte otvorenú, aj v dokonalo čistých spotrebičoch môže vzniknúť pleseň a zápach.

8. Odneste z chaty všetky cenné predmety

V prípade, že sa do nej počas zimy niekto pokúsi vlámať, nenechajte za sebou nič, čo by mohol ukradnúť. Ak nechcete prenášať televíziu alebo iné cenné veci, postarajte sa o to, aby boli okná zatiahnuté. Zlodeji si dajú väčšiu námahu s chatou, v ktorej cez okno uvidia potencionálny úlovok.

Predtým, než chatu nadobro opustíte, skontrolujte svoje poistenie a uistite sa, či nevyžaduje špeciálne zabezpečenie alebo pravidelné kontroly.


Máte chatku alebo rodinný domček? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame